Нефтохимик взе гейм на СКРА Белхатов в Полша, но отпадна от турнира за Купата на CEV 🏐

Вицешампионът на България Нефтохимик 2010 (Бургас) отпадна от турнира за Купата на Европейската конфедерация по волейбол (CEV), след като загуби срещата-реванш като гост от полския гранд СКРА Белхатов с 1:3 (10:25, 26:24, 15:25, 14:25).

Възпитаниците на Николай Желязков играха без двама от основните си волейболисти - австрийският разпределител Александер Туш и капитанът Николай Николов, които останаха в България.

В тяхно отсъствие бургазлии бяха равностойно само във втората част, която успяха да спечелят с 26:24.

Българският вицешампион замина без двама основни играчи, като участие в мача няма да вземат централният блокировач и бивш национал Николай Николов и разпределителят Александър Туш.

Николай Николов отново има  болки в кръста. Австрийският разпределител Александър Туш пък получи възпаление на синусите. Така ръководството на Нефтохимик реши да остави двамата да се възстановят в Бургас преди двубоите от турнира за Купата на България.

В състава на СКРА Белхатов се завърнаха четиримата волейболисти, които пропуснаха първия двубой в Бургас заради положителни тестове за коронавирус - разпределителите Гжегож Ломач и Михайло Митич и диагоналите Александър Атанасийевич и Дамиан Шулц.

Волейболистите на СКРА Белхатов поведоха с 3:1 и 4:2 в началото на двубоя. Юлиус Фиркал атакува технично от зона 4 и изравни резултата при 4:4. Отлична комбинация Любослав Телкийски - Юлиус Фиркал и 5:5. Николай Учиков влезе в ролята на разпределител и подаде към Калоян Балабанов за 6:6. Последваха 3 поредни точки за поляците и 6:9. Възпитаниците на Слободан ковач поведоха с 5 точки при 12:7. Това принуди Николай Желязков да вземе прекъсване за бургазлии. При 7:14 Николай Желязков взе и второто си прекъсване в първата част. Ас на Дамиан Шулц и 17:9 за СКРА Белхатов. Втори пореден ас на Дамиан Шулц - 18:9. Трети пореден ас на Дамиан Шулц и поляците поведоха с 10 точки при 19:9. Ивайло Лалов се появи в игра. Последва нов ас №4 на Дамиан Шулц - 20:9. Мощният сервис на Дамиан Шулц допринесе за 22:9. Ас №6 за Дамиан Шулц - 23:9. СКРА Белхатов стигна до геймбол при 24:9. Нефтохимик прекъсна успешната серия на начален удар на Дамиан Шулц при 10:24. Домакините спечелиха първата част с категоричното 25:10.

Играчите на Нефтохимик поведоха с 3:2 в началото на втората част. Атака на Матеуш Биениек през центъра изведе СКРА Белхатов напред при 5:4. контраатака на Любослав Телкийски и равенство при 6:6. Успешен пайп на Юлиус Фиркал даде преднина на Нефтохимик при 7:6. Милад Ебадипур атакува в аут и българският тим поведе с 8:6. СКРА поведе при 10:9, но Дик Коой би сервис в аут и ново равенство при 12:12. Дамиан Шулц сгреши в атака и Нефтохимик изравни резултата при 15:15. Българите поведоха с 18:17 след страхотна блокада срещу атака на Дик Коой. Единична блокада на Карол Клос срещу атака на Николай Колев и СКРА отново излезе напред с 19:18. Николай Учиков атакува успешно за 19:20. Нова мощна атака на Николай Учиков по правата от зона 2 - 20:20. При 21:20 за СКРА в игра се появи Александър Атанасийевич. Успешен блокаут на Венцислав Рагин и ново равенство при 21:21. Тройна полска блокада спря атака на Юлиус Фиркал - 22:21. Карол Клос даде аванс от 2 точки на поляците при 23:21. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Венци Рагин хвана на блок атака на Александър Атанасийевич - 23:23. Николай Учиков атакува успешно и ново равенство при 24:24. Дик Коой атакува в аут и геймбол за Нефтохимик - 25:24. Николай Учиков успя да донесе успеха за Нефтохимик във втората част с 26:24.

Единична блокада на Венцислав Рагин срещу атака на Карол Клос и 2:1 за Нефтохимик в началото на третата част. Успешен пайп на Калоян Балабанов - 3:2. Успешна атака на Венци Рагин на разкъсан блок и 4:3. Дик Коой успя да изравни резултата при 7:7. Волейболистите на СКРА Белхатов поведоха с 11:7. Дамиан Шулц атакува успешно за 12:7. Мощен сервис на Матеуш Биениек даде възможност на домакините да поведат с 14:8. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. СКРА Белхатов дръпна със 17:8.  Нефтохимик върна 3 точки благодарение на Николай Колев и Любослав Телкийски - 11:18. Дамиан Шулц изведе домакините до геймбол при 24:15. Ас на Милад Ебадипур и 25:15 в третата част.

Отлична втора поредна атака на младия Тодор Димитров и 3:3 в началото на 4-ата част. Венцислав Рагин изведе Нефтохимик напред с 4:3. Последваха 4 поредни точки за домакините и възпитаниците на Слободан Ковач поведоха със 7:4. Дик Коой и компания поведоха с 12:6. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Волейболистите на СКРА Белхатов дръпнаха с 10 точки при 19:9. Ас на Тодор Димитров и 12:20. Венцислав Рагин намали до 13:23. Полският гранд спечели 4-ия гейм с 25:14 и мача с 3:1 гейма.

Поляците имаха 53 успешни атаки срещу само 28 за българския отбор. Домакините направиха и цели 15 аса, докато Нефтохимик остана с 2.

Най-резултатни в мача логично бяха играчите на СКРА Белхатов. Нидерландецът Дик Кой завърши с 22 точки, Дамиан Шулц добави 19 точки, а Матеуш Биениек помогна за успеха с 13 точки.

За Нефтохимик с по 8 точки се отчетоха Николай Учиков и Венцислав Рагин.

СКРА БЕЛХАТОВ (ПОЛША) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 3:1 (25:10, 24:26, 25:15, 25:14)
СКРА БЕЛХАТОВ: Михайло Митич 1, Дамиан Шулц 19, Милад Ебадипур 10, Дик Коой 22, Карол Клос 12, Матеуш Биениек 13 - Кацпер Пиехоцки-либеро (Роберт Милчарек-либеро, Гжегож Ломач, Александър Атанасийевич 2, Себастиан Адамчик 1)
Старши треньор: СЛОБОДАН КОВАЧ
НЕФТОХИМИК: Любослав Телкийски 3, Николай Учиков 8, Юлиус Фиркал 3, Калоян Балабанов 5, Николай Колев 8, Венцислав Рагин 8 - Мартин Иванов-либеро (Ивайло Лалов, Венцислав Трифонов, Тодор Димитров 3)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ.