Суперкупата на Испания е за Реал Мадрид, първи трофей за Анчелоти след завръщането

Реал Мадрид завоюва Суперкупата на Испания след успех с 2:0 над Атлетик Билбао във финала, игран в Рияд. Лука Модрич (38’) и Карим Бензема (52’-дузпа) бяха точни за “белите”. В предпоследната минута вратарят им Тибо Куртоа спаси дузпа, а за нарушението при нея Едер Милитао беше изгонен с директен червен картон.

Това е 12-а суперкупа на страната в безкрайната витрина от трофеи на Реал Мадрид. Най-много такива купи обаче има Барселона - 13. По-рано през седмицата в Саудитска Арабия “лос меренгес” бяха сразили точно каталунците в единия полуфинал от надпреварата, а в другия Билбао беше надвил шампиона на Ла Лига Атлетико Мадрид. Тъй като обаче през миналия сезон Барса вдигна Купата на Испания, се получи парадоксът Реал да стигне до суперкупата, без преди това да е триумфирал на домашна сцена. Преди година същото стори и Атлетик Билбао, който до днес беше носител на суперкупата.

Мачът тази вечер беше белязан от две дискусионни отсъждания. Още в 11-ата минута топката се отклони в ръката на намиращия се в наказателното си поле бранител на Реал Дейвид Алаба, но дузпа не беше отсъдена. В началото на второто полувреме обаче, при сходна ситуация, игра с ръка на Йерай Алварес в полето на Атлетик беше прието за наказателен удар. От него Бензема направи 2:0 в 52-ата.

Алаба се завърна в игра за Реал, след като заради травма пропусна Ел Класико-то в сряда. Аут обаче бяха Даниел Карвахал (коронавирус) и Марко Асенсио (контузия), които бяха титуляри в полуфинала.

Наставникът на тима от Билбао Марселиньо се довери на същите стартови 11 от полуфинала. Иняки Уилямс и Ойхан Сансет започнаха в атака.

Не се оправдаха очакванията, че баските ще се затворят още от самото начало. Дори напротив - те се хвърлиха смело в единоборствата и се опитваха да атакуват при всяка възможност. Така в 11-ата минута Дейвид Алаба спря топката с ръка в наказателното си поле, но изглежда, че съдиите прецениха, че това е било неумишлено при естествено положение на ръката, заради което не последва дузпа.

Реал отправи първия си опасен удар в 19-ата минута чрез Бензема, но Унай Симон изби в корнер. При последвалото центриране вратарят на Атлетик сгреши при излизането си за топката, но имаше късмет, че Милитао не успя да я насочи в мрежата.

Футболистите на Анчелоти контролираха играта, но опасностите липсваха. Така се наложи някой да блесне с индивидуална изява. В 38-ата минута това стори Родриго, който нахлу от дясното крило и увлече трима футболисти на Билбао, след което подаде към Модрич, който с прецизен шут направи Симон безпомощен - 1:0 за Реал.

"Баските лъвове" бяха на косъм от изравнително попадение в 45-ата минута, когато Сансет стреля опасно, но топката мина на сантиметри над гредата.

Още с началото на втората част на терена за Атлетик се появи Нико Уилямс, който донесе победата над Атлетико на полуфиналите.

Това второ полувреме рано-рано беше белязано от спорна ситуация. В 50-ата минута изстрел на Бензема се отби в ръката на Йерай Алварес, който се намираше в наказателното си поле. ВАР сигнализира на главния арбитър, който първоначално подмина положението. След като прегледа записа, Сесар Сото Градо посочи бялата точка.

Бензема беше безпогрешен от последвалия удар - 2:0.

Марселиньо реагира с тройна смяна в 58-ата минута в стремежа си да върне отбора си в двубоя. Единият от появилите се футболисти - Раул Гарсия, пропусна да намали в 64-ата. Атлетик потърси начин да пробие защитата на "лос бланкос", но не съумяваше.

Реал спокойно доиграваше срещата до 86-ата минута. Тогава Раул Гарсия спечели поредно единоборство за висока топка и насочи с глава. Кълбото обаче се спря в ръката на Милитао и след съдействие от ВАР арбитърът отсъди дузпа за Билбао и изгони бразилския защитник с директен червен картон.

След това обаче Раул Гарсия не успя да реализира дузпата, тъй като стреля силно в средата и Куртоа изби с крак.

После баските не успяха да сторят нищо в оставащите секунди.