Манчестър Сити взе своето срещу Брентфорд и отчая преследвачите

Отборът на Манчестър Сити постигна десета поредна победа в Премиър лийг, след като надви като гост с 1:0 Брентфорд в двубой от 20-ия кръг. Голът за гостите отбеляза Фил Фоудън в 16-ата минута. С успеха "гражданите" се утвърдиха на върха в класирането с 50 точки, като имат с осем повече от втория Челси и цели 9 от третия Ливърпул. Брентфорд пък остана 14-и с 20 точки.

Домакините излязоха в осакатен състав, като цели девет футболисти от обичайните титуляри бяха извън сметките на мениджъра Томас Франк.

Той бе направил три промени спрямо състава от последния мач срещу Брайтън (0:2). Йоан Уиса замени Серхи Каньос. От първата минута започнаха също Франк Ониека и Мадс Рурслев, които замениха съответно Брайън Мбеумо и Кристиан Норгаард.

Проблемите пред Джосеп Гуардиола бяха значително по-малко. Той не можеше да разчита на Феран Торес, който оформи преминаването си в Барселона през януари.

Сред титулярите на испанския мениджър се завърнаха превърналия се в герой в този мач Фил Фоудън и Джак Грийлиш, а Рахийм Стърлинг и Илкай Гюндоган започнаха от скамейката. Олександър Зинченко и Риад Марез също бяха сред резервите за сметка на Нейтън Аке и Габриел Жезус.

Първата атака в двубоя беше за състава на гостите, но завърши само с ъглов удар. Брентфорд организира нападение, но то беше спряно далеч пред наказателното поле. Последва продължително разиграване в половината на Брентфорд, завършило с подаване на Кансело към Фоудън, но той не успя да достигне топката.

Последваха силни минути за Брентфорд, като домакините създадоха три добри положения да отбележат първи попадение, но не успяха да се възползват. При последното Жоао Кансело изчисти топката от голлинията с глава. В ответната атака Сити стигна до гол чрез Фил Фоудън след асистенция на Кевин Де Бройне, като ситуацията беше разгледана с ВАР поради съмнение за засада, но в крайна сметка попадението беше зачетено.

Последваха интересни минути, като положенията и пред двете врати не липсваха. В 36-ата минута Брентфорд получи право да изпълни пряк свободен удар, но той не се получи и играта се поднови от вратата.

“Гражданите” отново овладяха топката и разиграваха уверено в половината на Брентфорд. В 40-ата минута Жоао Кансело потърси Габриел Жезус в близост до наказателното поле, но той беше изпреварен за топката от защитник на Брентфорд и така атаката не беше продължена. В самия край на полувремето Брентфорд оцеля след продължителна обсада на наказателното поле. Финалът на първите 45 минути беше белязан и от инцидент между Фернандиньо и Тони, като футболистът на Сити остана да лежи на терена, но след преглед от ВАР играчът на домакините не беше наказан.

Втората част започна с положение пред вратата на Брентфорд, но Фоудън не достигна топката след подаване на Де Бройне в идентична ситуация като при първия гол за Сити. В 50-ата минута Фоудън прати с глава топката в мрежата, но попадението не беше зачетено поради засада.

В 57-ата грешка в отбраната на Сити доведе до възможност пред Брентфорд, но ударът на Баптист беше блокиран. Реакцията на Сити не закъсня. В 62-ата минута стражът на Брентфорд Фернандес успя да отнеме топката преди да попадне у Жезус в опасна близост до вратата. Пет минути по-късно и Кевин Де Бройне опита мерника си, но топката мина встрани от вратата.

В 76-ата минута Де Бройне изпълни фаул, като прати топката на близката греда, но Джак Грийлиш беше блокиран. Последва ъглов удар, завършил с изстрел на Фернандиньо, но топката мина над гредата. Междувременно феновете на Брентфорд започнаха да скандират "Скучен, скучен, Сити", но това не повлия на играчите на Гуардиола, които не предприеха излишни рискове.

Така се стигна до 87-ата минута, когато резервата Аймерик Лапорт прати топката в мрежата, но попадението беше отменено след намесата на ВАР. В добавеното време Жезус стреля опасно, но Фернандес спаси. Така резултатът се запази и Сити записа десета поредна победа, с което увеличи аванса си на върха в класирането в Премиър лийг и почти отчая преследвачите.

Брентфорд - Манчестър Сити 0:1
0:1 - Фоудън 16

Брентфорд: Фернандес, Томпсън, Пинок, Сьоренсен, Янсон, Баптист, Уиса, Йенсен, Ониека, Рурслев, Тони

Манчестър Сити: Едерсон, Аке, Кансело, Лапорт, Диаш, Фернандиньо, Силва, Де Бройне, Грийлиш, Жезус, Фоудън.