Милан се разправи с Емполи и се върна към победите

Милан постигна успех с 4:2 при гостуването си на Емполи в зрелищен двубой от междинния 19-и кръг на Серия А. Франк Кесие (12’, 42’), Алесандро Флоренци (63’) и Тео Ернандес (69’) отбелязаха попаденията за „росонерите“, а Недим Байрами (18’) и Андреа Пинамонти (84’ - дузпа) бяха точни за „адзурите“. Така „Дявола“ се завърна на победния път след ремито 1:1 с Удинезе и загубата с 0:1 от Наполи.

Стефано Пиоли предприе четири промени в своя състав. Тео Ернандес се излекува и така се завърна като ляв бек. Голямата изненада е, че Франк Кесие беше преместен в ролята на плеймейкър в този мач и така Исмаел Бенасер получи шанс като опорен халф. На левия фланг този път стартира Алексис Салемакерс, а на върха на атаката играеше Оливие Жиру вместо контузения Златан Ибрахимович. Домакините пък бяха подредени в 4-3-1-2 с Патрик Кутроне и Пинамонти като нападатели.

Домакините започнаха по-вдъхновено и още във втората минута Байрами нанесе шут, който профуча покрай вратата. В деветата минута Жуниор Месиас отговори с акробатичен удар, който беше уловен от Гулиелмо Викарио. Малко след това Салемакерс стреля по земя, но и този път вратарят нямаше проблем да спаси удара. Кесие също пробва мерника си, като шутът му се оказа много разочароващ. Последва атака на тосканците, при която Кутроне се отскубна от защитата, но Майк Менян излезе и го неутрализира. В 12-ата минута Салемакерс насочи топката в наказателното поле, където Жиру я върна към Кесие. Котдивоарецът този път нанесе много по-добър удар, с който даде аванс на "росонерите".

Преднината им обаче не се задържа дълго, тъй като още в 18-ата минута Байрами изравни резултата с коварен удар в далечния долен ъгъл на вратата. Албанецът посвети гола си на своя контузен съотборник Николас Хаас. В 24-ата минута Шимон Журковски стреля от дистанция, но не намери целта. В 27-ата минута Месиас също не успя да се разпише с шут от разстояние. Десет минути по-късно Пинамонти опита воле в близост до вратата, но Менян успя да го избие в корнер.

В 42-ата минута Кесие възстанови аванса на гостите, като този път прокара топката между краката на Викарио с удар по земя. Последваха разочароващи удари на Бенасер и Кутроне. Малко преди почивката Салемакерс отправи изстрел, с който предизвика корнер. При последвалото му изпълнение Алесио Романьоли можеше да се разпише от близко разстояние, но Викарио успя да се справи с неговия удар.

В 47-ата минута Байрами също можеше да вкара втори гол в мача по подобие на Кесие, но напречната греда спря неговия шут, а Сандро Тонали блокира добавката на Лиъм Хендерсън. В 63-ата минута Флоренци отбеляза първия си гол с екипа на Милан, след като изпълни пряк свободен удар, при който топката заобиколи стената от играчи и попадна в мрежата на домакините. Веднага след това италианският национал беше заменен от Пиер Калюлю. В 69-ата минута Салемакерс центрира към Ернандес, при което Себастиано Луперто игра с ръка, но топката все пак стигна до левия бек, който със своя шут добави името си сред голмайсторите.

В 75-ата Хендерсън стреля по земя, но топката мина покрай вратата. В 78-ата минута Салемакерс отправи далечен шут, който се оказа неточен. В 83-ата минута резервата Тиемуе Бакайоко игра с ръка при центриране от корнер и след проверка с ВАР съдията даде дузпа в полза на "адзурите". Тя беше успешно реализирана от Пинамонти за крайното 2:4. В последните секунди на мача Романьоли разтресе напречната греда с воле от дистанция.

Така Милан приключи годината с удивителните 17 шампионатни победи като гост. С този успех и загубата на Наполи от Специя, „росонерите“ си върнаха второто място в класирането и събраха актив от 42 точки. Емполи завърши първия полусезон на първенството на деветата позиция в таблицата с 27 спечелени пункта.

ЕМПОЛИ - МИЛАН 2:4

0:1 Кесие (12')

1:1 Байрами (18')

1:2 Кесие (42')

1:3 Флоренци (63')

1:4 Ернандес (69')

2:4 Пинамонти (84' - дузпа)

Емполи: Гулиелмо Викарио, Стоянович, С. Романьоли, Луперто, Паризи, Хендерсън, Ричи, Журковски, Байрами, Кутроне, Пинамонти

Милан: Менян, Флоренци, Томори, А. Романьоли, Ернандес, Тонали, Бенасер, Месиас, Кесие, Салемакерс, Жиру