Кризата в Атлетико добива застрашителни размери

Шампионът на Испания Атлетико Мадрид отново разочарова привържениците си. "Дюшекчиите" се провалиха при гостуването си на Гранада и отстъпиха с 1:2, въпреки че поведоха още в началото с гол на Жоао Феликс. Четвъртото поредно поражение в Ла Лига остави тима на Диего Симеоне на цели 14 точки зад водача Реал Мадрид, при това преди гостуването на кралския клуб на Атлетик Билбао.

Атлетико контролираше мача след попадението на Феликс във 2-ата минута, но домакните изравниха с далечен изстрел на Дарвин Мачис (17'), заварил неподготвен Ян Облак. В началото на втората част Жоао Феликс уцели гредата, а в ответната атака Хорхе Молина вкара победния гол за Гранада. Ситуацията беше прегледана с ВАР, като системата потвърди, че нападателят не е бил в засада.

Преди визитата на "Лос Карменес" Атлетико допусна три поредни загуби в Ла Лига - нещо, което не се беше случвало никога под ръководството на Симеоне. Феновете на тима се зарадваха единствено на победата над Порто в Шампионската лига, класирала "дюшекчиите" за осминафиналите.

И днес Симеоне не можеше да разчита на редица основни футболисти, начело с Антоан Гризман, Стефан Савич и Хосе Хименес. В предни позиции аржентинецът заложи на Жоао Феликс и Луис Суарес, а тримата в защита бяха Марио Ермосо, Фелипе и Жофри Кондогбия, който се справя доста добре в новата си роля. Яник Ферейра-Караско и Киърън Трипиър уплътняваха фланговете.

За разлика от Атлетико, Гранада тръгна нагоре в последните седмици и записа серия от 4 мача без загуба, като се поотдалечи от зоната на изпадащите. В атаката на домакините си партнираха ветеранът Хорхе Молина и колумбиецът Луис Суарес - съименник на голмайстора на "лос рохибланкос".

Атлетико често през сезона "проспива" първите полувремена, но днес стартира агресивно. Перфектен пас на Тома Льомар намери Феликс, който технично овладя топката и напредна към наказателното поле. Португалецът отправи много премерен удар, без да влага излишна сила, и откри в полза на мадричани. Шампионите не даваха индикации, че ще имат проблеми срещу непретенциозния си съперник, но истината се оказа различна.

Гранада предимно се бранеше, но изравни с първата си възможност пред вратата на Облак. Защитата на Атлетико необяснимо остави Дарвин Мачис да си осигури позиция, от която да стреля, а неговият удар се оказа неспасяем за словенския страж на "лос колчонерос". Малко по-късно Ферейра-Караско показа техника на фланга и влезе в наказателното поле, но спечели само корнер.

До края на полувремето Жоао Феликс и Луис Суарес направиха сериозни пропуски, а гол на португалеца в добавеното време беше отменен за спорно нарушение срещу Суарес от Гранада. Феликс скочи най-високо в наказателното поле и с глава насочи топката в обратния ъгъл, но съдията Алехандро Ернандес маркира нарушение.

Втората част започна с натиск на Атлетико и възможност за Льомар, а после и Луис Суарес не успя да се разпише. В 61-ата минута силен изстрел на Феликс срещна гредата, а в ответната атака Гранада стигна до гол. Първоначално той беше отменен заради засада на Молина, но ВАР се намеси и за радост на домакините се оказа, че Молина е бил в редовна позиция.

Симеоне реагира с две смени, като пусна Анхел Корея и Матеус Куня. И двамата пропиляха по едно стопроцентово положение в заключителните минути. Льомар и Феликс също имаха шансове да донесат поне точка на Атлетико, но ударите им бяха неточни. Домакините се защитаваха сърцато, а и късметът беше на тяхна страна.

Гранада се изкачи до 12-ото място в класирането, а Атлетико е на пето място, само с точка повече от Барселона. В следващия кръг мадридчани ще приемат Райо Валекано в опит да сложат край на поредицата от загуби.