Барселона зарадва Реал Мадрид с реми в Севиля

Севиля и Барселона завършиха 1:1 в отложен мач от 4-ия кръг на Ла Лига, от което големият печеливш е Реал Мадрид. При успех домакините щяха да се доближат само на 3 точки до лидера при равен брой двубои, но в крайна сметка "лос бланкос" ще посрещнат Нова година с аванс от най-малко 5 пункта, защото им предстои още една среща. Каталунците пък пропуснаха шанса да се изравняват с четвъртия и засега са чак седми.

И двата гола паднаха след корнери, като Алехандро Гомес вкара за домакините в 32-ата минута, а в 45-ата Роналд Араухо изравни. От 64-ата минута севилци останаха с човек по-малко след червен картон на Жул Кунде. Барса обаче така и не успя да стигне до успеха, тъй като не създаде кой знае колко положения при числено предимство. Гави пропусна веднъж, а след него Усман Дембеле удари греда.

Гостите направиха силно първо полувреме, в което владееха топката в 69% от времето, но пък Севиля им вкара с единствения си изстрел в очертанията на вратата. През втората част домакините се представиха на по-високо ниво, макар в голяма част от него да бяха с 10 души. В продължително време от мача над стадиона се изливаше силен дъжд, което затрудни и двата отбора.

Юлен Лопетеги постави Рафа Мир на върха на нападението, а аржентинците Папу Гомес и Лукас Окампос му помага най-често. Бившият халф на Барса Иван Ракитич също беше титуляр и дори носеше лентата.

Наставникът на гостите Чави Ернандес отново заложи на голям брой млади футболисти. Абде, Усман Дембеле и Фран Жутгла оформиха атакуващото трио, а Жерард Пике се завърна в защита за сметка на Клеман Лангле.

24 Севиля - Барселона

Гостите се разположиха високо в половината на севилци още от самото начало, опитвайки се бързо да спечелят топката. Феран Жутгла нанесе първия удар - в 8-ата минута с глава, но кълбото излезе в аут. Домакините обаче се справяха с изнасянето на топката и още в 11-ата капитанът на Барса Серхио Бускетс беше разминат лесно и се принуди да извърши нарушение, за което получи жълт картон. Това е петият му такъв и той ще бъде наказан за мача с Майорка на 2 януари.

Включване на Френки де Йонг в атака в 14-ата минута завърши с удар с глава, но той беше слаб и вратарят Ясин Буну нямаше проблем да улови. Футболистите в бяло приеха ролята да се защитават, но в 22-ата минута Рафа Мир беше изведен сам срещу вратаря и прати топката в мрежата, но попадение правилно не беше зачетено заради засада.

Усман Дембеле се прояви след първия половин час, когато стреля с левия крак и за стража на Севиля се оказа проблем да укроти топката заради наводнения терен, но до гол не се стигна.

Севиля нанесе удар в 32-ата минута, когато Алехандро Гомес вкара за 1:0. Тогава Папу завърши заучено изпълнение на корнер, като изпрати топката през купа от играчи в долния десен ъгъл на Тер Стеген.

"Лос кулес" обаче не се смутиха и продължиха да бъдат по-активни. Заслужено момчетата на Чави стигнаха до изравняване, като това стана секунди преди почивката. Тогава Араухо скочи високо и засече центриране от ъглов удар - 1:1.

Севиля започна второто полувреме много по-агресивно, без обаче да успее да застраши съперника. Сериозни положения нямаше пред нито една от двете врати за известен период от време.

Интересно стана в 64-ата минута, когато иначе спокойният мач беше оцветен в червено. Тогава Жорди Алба изблъска с гърди Жул Кунде край тъча, при което французинът го удари с топката по главата и веднага беше изгонен от игра.

И двамата треньори заложиха на смените чак след 70-ата минута. За Барса се появи Нико Гонсалес, който донесе победата с 3:2 над Елче в предишния кръг. Междувременно в жълто беше декориран и Гави, заради което и той "изгаря" за следващата среща на каталунците.

Точно Гави пропусна прекрасен шанс за втори гол в 81-вата минута,когато от няколко метра с глава не уцели вратата. В 84-ата пък Дембеле уцели гредата.

В последните минути отборът на Лопетеги се нареди пред вратата си като на опълчение, а за Барса в ролята на централни нападатели бяха Пике и влезлият Люк де Йонг. Нидерландецът засече веднъж с глава, но не застраши вратаря. В последната възможна секунда Жорди Алаба шутира силно по земя, но и този път Буну се намеси.

Това бяха последни мачове и за двата тима, а надпреварата в Ла Лига за тях се подновява още на втория ден след Нова година.