Барса се размина на косъм с нов провал

Барселона бе близо до поредния си провал, но гол на Нико Гонсалес пет минути преди края донесе победата на каталунците с 3:2 срещу Елче на "Камп Ноу". Отборът на Чави се представи силно в атака, но проблемите в защита станаха причина за това двубоят да се превърне в драматичен. Дебютиращият като титуляр Феран Жутгла откри резултата в 16-ата минута, а три минути по-късно Гави отбеляза първия си гол за Барселона.

В рамките на една минута през второто полувреме Елче изравни. Резервите Тете Моренте (62') и Пере Мия (63') се разписаха и шокираха "Камп Ноу". Барса все пак намери сили отново да тръгне в атака и в 85-ата минута Гонсалес, който също влезе като резерва, успя да реализира победния гол за домакините.

Каталунците взеха глътка въздух, но са седми в класирането и изостават на цели 15 точки от лидера Реал Мадрид. Елче, който отбеляза първи голове срещу Барселона от 43 години, пък е на две точки над зоната на изпадащите.

Каталунците стартираха на високо темпо и още в третата минута стигнаха до попадение, което обаче не бе зачетено поради засада. Феран Жутгла в първия си мач като титуляр за Барса прати топката в мрежата, но бе зад защитата и нямаше поводи за радост. 22-годишният нападател, който бе привлечен като свободен агент от градския съперник Еспаньол през лятото, игра за "Б" отбора първите месеци. Феран дебютира за първия отбор преди седмица, когато влезе в края на мача срещу Осасуна.

С оглед на проблемите на тима с многото контузени в атака Чави реши да му даде шанс и той не го разочарова. Жутгла отбеляза първия си гол за Барса в 16-ата минута. Той засече топката с глава след ъглов удар и откри резултата. Секунди по-късно Гави нанесе втори удар на гостите. Халфът преодоля с лекота цялата защита, която го пропусна да мине, и с прецизен удар удвои аванса на домакините. За 17-годишния талант това бе първи гол с екипа на каталунците. Той стана третият най-млад голмайстор за Барса в Ла Лига, като изпревари по този показател Лионел Меси.

Гави можеше да отбележи много красив гол няколко минути, след като се разписа, но опитът му да прехвърли вратаря не бе успешен и топката мина над вратата. В 24-ата минута Елче имаше шанс да се върне в мача. След центриране Енцо Роко бе оставен непокрит в наказателното поле пред Тер Стеген. Той си спря топката, но направи огромен пропуск, като от няколко метра стреля над вратата. Отговорът на бе Барса бе подаване на Дембеле към Де Йонг, който се озова на отлична позиция, но не успя да уцели топката и да нанесе удар.

Тимът на Чави с лекота преодоляваше защитата на съперника и до почивката пропусна още няколко изгодни ситуации да увеличи аванса си. Дембеле създаваше много проблеми на съперника. Французинът изведе Жутгла, но той не успя да се възползва. При друга ситуация Дембеле стреля във външната страна на мрежата от добра позиция. Най-доброто положение бе пропуснато от Гави минута преди края на първата част. Абде проби отляво и намери съотборника си на прекрасна позиция на точката на дузпата, но ударът му бе блокиран.

След почивката Барселона продължи да има сериозно предимство, но демонстрира и типичните си слабости в защита. В началото на второто полувреме Жорди Алба опита с глава да върне топката към Тер Стеген, но изведе Лукас Перес. Нападателят на Елче обаче не се възползва и стреля покрай вратата. Стражът на гостите Едгар Бадия пък се справи с удар на Жутгла.

Както каталунците имаха солиден аванс, в рамките на една минута всичко се промени и Барса изпадна в шок. В 62-ата минута Тете Моренте, който се появи в игра на почивката, върна Елче в мача. При добра контраатака защитата на домакините не се справи. Моренте получи топката от Лукас Бой, навлезе в наказателното поле покрай Лангле и заби топката в мрежата. Това бе първо попадение за Елче срещу Барса от 43 години. Секунди по-късно Моренте проби отдясно и центрира отлично към непокрития Пере Мия, който също влезе като резерва. Мия отправи хубав удар с глава и въпреки че Тер Стеген докосна топката не успя да предотврати второ попадение във вратата си.

След стъписването тимът на Чави отново тръгна в нападение и бързо можеше да си върне преднината, но Жутгла направи голям пропуск. В 75-ата минута каталунците отново се разминаха с гола. Абде бе изведен отлично в наказателното поле. Той заобиколи вратаря, а топката стигна до влезлия малко преди това Нико Гонсалес, който стреля, но Палисиос бе на голлинията и изби топката. Нико имаше нов шанс за удар, а при него Бадия се намеси.

Спасението за Барса дойде пет минути преди края. Гави направи двойно с Дембеле и се озова зад защитата на съперника. Той напредна и намери Нико Гонсалес, който имаше време да спре топката и да я забие в мрежата. Играчите на Елче имаха претенции за засада при подаването на Дембеле към Гави. След проверка на ситуацията с ВАР попадението бе зачетено.

БАРСЕЛОНА - ЕЛЧЕ 3:2
1:0 - Жутгла (16)
2:0 - Гави (19)
2:1 - Моренте (62)
2:2 - Мия (63)
3:2 - Нико Гонсалес (85)