Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1 /почивка/

Невероятни Мбапе и Меси не дадоха шанс на Брюж

Отборът на Пари Сен Жермен постигна убедителна домакинска победа с 4:1 над Брюж в последния си мач от група А на Шампионската лига. С главна роля за успеха бяха Килиан Мбапе (2', 7') и Лионел Меси (38', 76' - дузпа), които вкараха по два гола, а този за белгийците беше отбелязан от Матс Риц (68'). Парижани още преди мача си бяха осигурили участие в елиминациите на турнира, но въпреки това се представиха много силно тази вечер. Белгийците пък приключиха участието си в Европа през този сезон.

Макар и това да е мач без значение за отбора, Маурисио Почетино заложи на силен състав. Той предприе цели седем промени в единайсеторката, с която парижани направиха реми 1:1 с Ланс в Лига 1. Титулярните си места запазиха капитанът Маркиньос, Марко Верати, Анхел Ди Мария и Меси. Последните двама, както и Мбапе, оформиха атаката на тима тази вечер. Най-известното име в състава на гостите от Брюж беше това на вратаря Симон Миньоле, но техният противник трябваше да внимава с белгийските национали Ханс Ванакен и Шарл де Кетелар, който игра в нападение заедно с Ноа Ланг.

Още във втората минута домакините проведоха опасна атака по левия фланг. Нуно Мендеш центрира, а Миньоле изби топката. Тя обаче попадна в краката на Мбапе, чийто шут в движение прати топката в далечната греда, а след това и в мрежата за 1:0. Две минути по-късно преднината на парижани можеше да се удвои. Тогава Ди Мария изведе Жоржиньо Вайналдум на опасна позиция, но Миньоле изби удара по земя на нидерландеца. В седмата минута крилото пусна нов страхотен пас, който този път беше предназначен за Мбапе. Французинът се възползва от него и с красиво воле отбеляза втория си гол за вечерта. Това превърна 22-годишния нападател в най-младия играч с 30 гола в историята на турнира.

Междувременно, гостите проведоха няколко добри атаки, но щом стигаха до наказателното поле, те бяха спирани от противниковата защита. В 12-ата минута Меси изведе Ди Мария сам срещу вратаря, но Миньоле излезе напред и изби топката. В 16-ата минута Идриса Гей опита странична ножица, която се оказа неуспешна. В 19-ата минута Де Кетелар отправи прекалено слаб удар, за да затрудни Джанлуиджи Донарума. В 24-ата минута Ванакен изведе Сисе Сандра на чудесна позиция, но италианският страж отрази с крак последвалия удар. В 28-ата минута Гей помогна на Вайналдум да изскочи зад съперниковата отбрана, но халфът беше настигнат от Стенли Н'Соки, който му изби топката. Малко след това защитникът блокира и удар на Меси, който беше намерен с пас от Мбапе

В 35-ата минута Миньоле се справи с удар на аржентинеца. При следващата атака на белгийците пък Донарума се намеси отлично при опасен шут на Риц. В 38-ата минута Мбапе с лекота преодоля противников играч и намери Меси пред наказателното поле. Бълхата направи няколко стъпки и с невероятен шут покачи резултата на 3:0. В 44-ата минута аржентинецът реши да върне услугата на Мбапе и го изведе с пас, но нападателят пропусна да оформи своя хеттрик, пращайки топката над вратата.

Изненадващо или не, второто полувреме започна със силен натиск на Брюж. Така на Донарума му се наложи да спаси удари на Де Кетелар и Ланг, а Федерико Рика и Риц се отчетоха с неточни изстрели. Междувременно, Тило Керер замени контузилия се Мендеш. Парижани заиграха с доста спокойно темпо и чак в 65-ата минута стигнаха до чисто положение. Тогава Ди Мария направи чудесен рейд, но стреля неточно. Малко след това аржентинецът отново отправи удар, който беше отразен от Миньоле.

В 68-ата минута Гей загуби топката и това позволи на Ланг да напредне с топката. Нападателят намери с пас непокрития си съотборник Риц, чийто удар се оказа неспасяем за Донарума. Това попадение определено подразни домакините, които отново вдигна оборотите. В 73-ата минута Мбапе пробва мерника си от разстояние, а Миньоле изби топката. В 76-ана минута Меси си спечели дузпа след фал на резервата Игнас Ван Дер Бремпт срещу него. Именно аржентинецът стреля от бялата точка и го направи успешно за втория си гол в мача. До края на срещата гостите се опитаха и те да отбележат още едно попадение, но не съумяха да го сторят.

ПСЖ завърши на второто място в групата с 11 точки в актива си, а Брюж остана последен с 4 спечелени пункта.

ПСЖ - БРЮЖ 4:1

1:0 Мбапе (2')

2:0 Мбапе (7')

3:0 Меси (38')