Вдъхновен Евертън повали Арсенал в края и спря пропадането си

Евертън победи Арсенал с 2:1 в домакинството си на "Гудисън Парк" от 15-ия кръг в Премиър лийг. "Карамелите" изиграха един от най-силните си мачове напоследък и заслужено взеха трите точки, макар и по доста драматичен начин. Гостите първи откриха резултата в 45-ата минута с попадение на Мартин Йодегор, но през втората част домакините направиха пълен обрат с точни изстрели на Ричарлисон в 80-ата и Демарай Грей в 92-ата минута. Мърсисайдци отбелязаха още две попадения в мача, но те бяха отменени след преглеждане с ВАР заради доста тънки засади. С този успех възпитаниците на Рафа Бенитес сложиха край на негативната си серия от 8 мача без победа и поне засега спасиха главата на испанския си наставник.

"Карамелите" отново бяха без няколко ключови играчи като Доминик Калвърт-Люин, Саломон Рондон и Том Дейвис. Бенитес бе предпочел да заложи на Ричарлисон като изнесен в предни позиции нападател, който имаше подкрепата на Андрос Таунзънд зад гърба си. Демарай Грей и Антъни Гордън пък действаха по двете крила.

Микел Артета пък днес излезе с Александре Лаказет в предни позиции и Букайо Сака, Габриел Мартинели и Мартин Йодегор зад гърба му. Гранит Джака и Томас Партей си партнираха в средата на терена.

Началните минути бяха проучвателни и реални голови положения липсваха. Първият изстрел към една от двете врати бе на Демарай Грей в 13-ата минута, но той бе доста неточен.

Арсенал отговори с далечен удар на Томас Партей в 18-ата минута, който обаче също бе доста разочароващ.

В 25-ата минута Евертън се възползва от грешка при изнасянето на топката от страна на съперника, Дукуре получи пас в наказателното поле, обърна се и стреля, но твърле слабо и покрай вратата.

Домакините стояха по-добре и в 44-ата минута Ричарлисон успя да отбележи с глава след центриране от фаул. След разглеждане с ВАР обаче голът не бе зачетен заради засада на бразилеца.

Съдията даде две минути продължение на първата част и в последните секунди Мартин Йодегор откри резултата. Той получи чудесно центриране от Киърън Тиърни и от воле засече топката във вратата за 0:1.

Второто полувреме започна с интересна ситуация пред Аарън Рамсдейл.  Антъни Гордън прати балонна топка в наказателното поле, но тя летеше коварно по посока на вратата и Рамсдейл предпочете да не рискува, а я изби над напречната греда.

В 52-ата минута Арсенал изпълни заучено положение от фаул, топката бе пратена към Габриел Магаляеш, който стреля с глава, но в ръцете на вратаря.

В 58-ата минута втори гол на Евертън бе отменен. Дукуре по прекрасен начин изведе Ричарлисон в наказателното поле, а бразилецът стреля в близкия ъгъл и отбеляза. Положението веднага бе прегледано на запис се оказа, че и този път нападателят е бил с милиметри в засада.

"Карамелите" обаче не спряха да търсят изравняването и в 80-ата минута това се случи. Демарай Грей отправи мощен шут, който се отби от гредата, а заелият добра позиция Ричарлисон с глава довкара топката в мрежата за 1:1.

Две минути по-късно гостит поискаха дузпа за игра с ръка на Бен Годфри в наказателното поле. Такава имаше, но съдията прецени, че е неволна и остави играта да продължи.

В 84-ата минута Арсенал пропусна невероятна възможност. Еди Нкетия стреля с глава отблизо и нацели гредата, а след това топката рикошира в тялото му и излезе в аут.

В 89-ата минута Дукуре напредна отляво и опита диагонален шут по земя, но не затрудни особено Рамсдейл.

Домакините направиха и пълен обрат в добавеното време. В 92-ата минута те организираха контраатака, Андре Гомеш напредна с топка в крака и подаде за Демарай Грей, който с бомбен изстрел с помощта на гредата вкара за 2:1.

В 96-ата минута можеше да падне и трети гол за "Карамелите". Алекс Иуоби излезе очи в очи с Рамсдейл, който направи страхотно спасяване.

Минута след това и гостите пропуснаха невероятно възможност на контраатака. Обамеянг бе изведен на прекрасна позиция в наказателното поле, но ударът му бе покрай вратата.

С тази победа Евертън събра актив от 18 точки и излезе на 12-ото място в класирането. Арсенал пък допусна втора поредна загуба и остава 7-и с 23 точки.