Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

Третата четвърт реши сблъсъка между Рилски и Балкан

Отборът на Рилски спортист запази перфектния си баланс през настоящия сезон в НБЛ, след като регистрира шестата си поредна победа в първенството. Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров спечелиха дербито от програмата на шестия кръг срещу Балкан (Ботевград) с крайното 85:73 (22:17, 21:24, 30:18, 12:14) след силна трета четвърт в зала “Арена Самоков”.

По този начин носителите на Купата и Суперкупата на България запазват втората си позиция във временното класиране с баланс от 6-0. Лидер остава отборът на Левски с 6-1 и мач повече от Рилецо. Балкан пък ще остане на четвъртото място с актив от 4-2.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът между два от основните претенденти за златото през настоящия сезон започна на много високи обороти и с няколко смени на водачеството в първите три минути игра - 7:5 за Рилски спортист. Защитата на Балкан, и в частност Трейвин Тибодо, се справяше успешно с опазването на звездата на домакините Трей Портър и на няколко пъти не му позволи дори да стигне до опит за стрелба при игра един на един.

Капитанът на Рилецо Златин Георгиев постави страхотно начало на дербито с девет точки на сметката си в откриващите пет минути, запазвайки преднината на своите при 13:9. Във втората половина от периода настъпиха известни колебания в играта на двата отбора, като високото темпо предизвикваше чести грешки.

Самоковци пък достигнаха до най-големия си аванс в двубоя при 20:15 след точни изстрели на Трей Портър, Павлин Иванов и Брендън Браун. Плеймейкърът на гостите Калил Дюкс намали дефицита на Балкан на три точки при 20:17, преди Алекс Симеонов да сложи точка на първите 10 минути с ефектна забивка за резултат 22:17 след откриващата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Новото попълнение на Балкан ДеВон Уошингтън напомни, че разполага с добра стрелба както от средно разстояние, така и от дистанция. Центърът наниза пет поредни точки в началото на втората четвърт, за да изравни при 22:22. При 24:24 старши треньорът на домакините Людмил Хаджисотиров поиска прекъсване, което даде резултат и след кошове на Ей Джей Хес и Трей Портър Рилски спортист отново си осигури четириточкова преднина при 28:24.

"Зелените" успяха не само да заличат пасива си, но и да излязат напред в резултата за момент, след като Калил Дюкс наниза два наказателни удара след неспортсменско нарушение от страна на Деян Карамфилов, а в същото притежание Крис Минков реализира тройка за 30:31. Рилски спортист отговори подобаващо с пет поредни точки, оформяйки нова смяна на водачеството - 35:31.

Домакините вдигнаха актива си с още една точка при 40:35, но за тяхно съжаление за пореден път не успяха да се отскубнат от своя съперник заради втората тройка в мача на Калил Дюкс, който намали разликата до 40:38 преди началото на последните две минути. Дистанцията между двата отбора остана непроменена на полувремето, което бе приключено с тройка със сирената на Крис Минков, направил резултата 43:41 преди старта на третата част.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист продължаваше да поддържа крехката си преднина в началото на второто полувреме при 48:45. Лоша новина за отбора на Балкан бе третото лично нарушение на титулярния център Трейвин Тибодо, извършено в началото на третата четвърт.

Домакините пък записаха серия от шест последователни точки на сметката си, за да се сдобият с най-големия си аванс в мача - осем при 53:45, а малко след това тройка на Алекс Симеонов и свиреп пробив на Павлин Иванов осигуриха първата двуцифрена разлика в двубоя - 58:48 в полза на носителите на Купата и Суперкупата на България.

Грешните отигравания в редиците на Балкан започнаха да се трупат едно след друго, а Симеонов не спираше да наказва неточностите им с втората си тройка в двубоя за 66:53. Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров показваха много високо ниво на енергия и страхотна креативност и организация в третата четвърт, като съвсем заслужено авансът им преди началото на последния период достигна 14 точки при 73:59.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Решителната финална четвърт започна по вкуса на отбора на Балкан, който стопи четири точки от изоставането си в първите две минути игра и скъси разликата на 73:63 след кошове на Трейвин Тибодо и Станимир Маринов. Гостите пропуснаха чудесна възможност да намалят дефицита си на едноцифрените размери, след като Калил Дюкс допусна лековата грешка в нападение, като веднага след нея Алекс Симеонов възвърна 13-точковия актив на своя тим - 76:63.

Нова поредица от пропуски и увисване в дефанзивен план позволи на Рилецо да се измъкне с още три точки напред след нова тройка на Ей Джей Хес, като за тази цел домакините овладяха две поредни борби в нападение преди точния изстрел на американския гард - 79:63.

Балкан се опита да отговори с късен щурм, но силите на "зелените" стигнаха единствено за това да съкратят разликата на 11 точки, преди Брендън Браун и Рилски спортист да узаконят победата си заради неспортсменско нарушение на Калил Дюкс. Алекс Симеонов наниза двата си наказателни изстрела за 83:68, а крайният резултат бе оформен при 85:73.

Брендън Браун бе най-резултатен за Рилски спортист с 24 точки, 5 борби и 6 асистенции. Алекс Симеонов добави още 16 точки, Златин Георгиев приключи с 13, Трей Портър оформи дежурния си "дабъл-дабъл" от 11 точки и 16 борби, а Ей Джей Хес също наниза 11 точки.

Калил Дюкс водеше Балкан със своите 20 точки и 5 асистенции. Трейвин Тибодо записа 15 точки и 11 борби, а Димитър Димитров и ДеВон Уошингтън реализираха по 10 точки взеки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун, Павлин Иванов, Златин Георгиев, Алекс Симеонов, Трей Портър

БАЛКАН: Калил Дюкс, Дерик Маркс, Крис Минков, Димитър Димитров, Трейвин Тибодо