Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Реал Мадрид не впечатли, но вече има аванс от 7 точки на върха

Реал Мадрид постигна четвърта поредна победа в Ла Лига и седма във всички турнири. Кралският клуб се наложи с 1:0 над Атлетик Билбао в отложен мач от 9-ия кръг и дръпна със 7 точки пред втория в класирането Атлетико Мадрид. За кой ли път в герой за "белите" се превърна Карим Бензема. Французинът вкара единствения гол в двубоя в 40-ата минута и вече има 35 през календарната година. След почивката мадридчани отстъпиха инициативата и само пропуските на "лъвовете" и добрите намеси на Тибо Куртоа запазиза мрежата на Реал суха.

Гостите от Билбао са без победа в 6 шампионатни мача и заемат 8-о в подреждането. Баските имат цели 8 равенства от началото на сезона, но могат да се похвалят с най-здравата защита в Ла Лига. В общо 15 изиграни мача "лъвовете" са допуснали само 11 гола, колкото и Реал Сосиедад. Днешната загуба беше първа за тима извън "Сан Мамес".

Карло Анчелоти направи само една промяна в сравнение с домакинството на Севиля. Като десен бек започна Лукас Васкес на мястото на Даниел Карвахал. В предни позиции за пети пореден път стартираха Марко Асенсио, Карим Бензема и Винисиус Жуниор. В средата на терена действаха несменяемите Лука Модрич, Каземиро и Тони Кроос.

Наставникът на Атлетик Билбао Марселино заложи на двама нападатели в лицето на Иняки Уилямс и Раул Гарсия, а четиримата в средата на терена бяха Икер Муниаин, Дани Гарсия, Унай Венседор и Ойер Сарага, който трябваше да помага на Иниго Лекуе с опазването на Винисиус.

Началото на мача символично беше поставено от носителката на две титли от "Големия шлем" Гарбине Мугуруса. Първият изстрел към една от двете врати отправи Асенсио, но той бе блокиран и топката излезе в корнер. В 7-ата минута Винисус центрира към Бензема, който, макар и притиснат от Унай Нунес, успя да отправи удар, но той не затрудни Унай Симон.

Комбинация на малко пространство между Винисус и Бензема в 12-ата минута отново изненада защитниците на Атлетик, но французинът бе в твърде неудобна позиция, за да успее да отбележи. Малко по-късно Едер Милитао и Тибо Куртоа не се разбраха кой да играе с топката и това можеше да доведе до сериозни проблеми за Реал, но опасността се размина.

В 19-ата минута Иняки Уилямс влезе на скорост в наказателното поле, но си поведе топката с ръка и това не остана незабелязано от рефера Исидро Ескудеро. Скоро след това груба грешка на Едер Милитао позволи на звездата на "лъвовете" да изскочи на голова позиция, но той не се възползва.

В разстояние само на няколко минути отбраната на "лос меренгес" направи три подаръка на гостите, но Иняки Уилямс и Раул Гарсия като по чудо пропуснаха да открият резултата. Заслуга за това имаше и Куртоа, който спаси удара с глава на Гарсия. Преимството в притежанието на топката не носеше никакви особени дивиденти за Реал, а гостите все по-често поглеждаха към вратата на Куртоа.

В 37-ата минута Тони Кроос пробва силен изстрел извън наказателното поле, но Унай Симон улови. В 39-ата германецът беше много близо до гола с нов подобен изстрел. Унай Сион имаше известни колебания, но все пак не допусна кълбото да влезе във вратата му. Това се случи при следващата атака на Реал. Симон изби шут по тревата на Асенсио, Модрич се опита да направи добавка, но се получи пас към Бензема, който от около метър нямаше как да пропусне.

Атлетик Билбао промени подхода си след почивката и се стремеше повече да задържа топката. В 47-ата минута Сарага стреля по диагонала, но неточно. В 52-ата Винисиус демонстрира скоростта си, но влезлият като резерва Оскар Де Маркос го затвори. Тони Кроос продължи да обстрелва Унай Симон, но без успех, а Лукас Васкес разочарова с шут в трибуните.

В 59-ата минута лош пас на Каземиро доведе до бърза контра на Атлетик, но Иняки Уилямс отново не успя да нанесе достатъчно качествен удар. Секунди по-късно Дани Гарсия бе намерен непокрит в наказателното поле и само намесата на Лукас Васкес спаси Реал от изравнителен гол.

Нико Уилямс влезе, за да усили офанзивната мощ на баските, а Родриго замени Асенсио в състава на Реал. В 68-ата минута Иняки Уилямс се откъсна и Модрич го фаулира пред наказателното поле, за което получи жълт картон. Не след дълго хърватинът отстъпи мястото си на Феде Валверде.

В 76-ата минута резервата Ойхан Сансет преодоля няколко бранители в бяло, но не и Куртоа. В заключителната част от двубоя баските се пренесоха изцяло в противниковата половина. Стигна се до няколко разбърквания пред Куртоа и един опасен удар с глава на Весга, попаднал в тялото на Милитао.

Въпреки слабото второ полувреме, Реал удържа победата и затвърди мнението, че е фаворит номер 1 за титлата. Следващият мач на "лос бланкос" е като гост на друг баски тим - Реал Сосиедад.