България не успя да вгорчи дебюта на Казис Максвитис начело на Литва

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол не успя да сътвори сензация в първия си мач от квалификациите за Световното първенство през 2023-а във Филипините, Япония и Индонезия. Селекцията на Росен Барчовски допусна поражение от трикратните европейски шампиони и бронзови медалисти от СП през 2010-а Литва с крайното 69:89 (11:22, 20:20, 16:27, 22:20) в откриващия мач на група “F”, който се проведе в "Швитурио Арена" в Клайпеда.

“Лъвовете” започнаха двубоя с аванс от 11:4, като в първите минути от срещата демонстрираха страхотна отборна игра и солидно ниво в дефанзивен план. Литовците реагираха по най-бързия начин и регистрираха впечатляваща серия от 25 поредни точки, което им позволи да вземат контрол върху събитията на паркета и да отблъснат опитите на Павлин Иванов и компания за обрат.

За България официален дебют с националния екип направи 19-годишният талант Емил Стоилов, който влезе от резервната скамейка и записа 6 точки и 4 борби в първия си мач за “лъвовете”. За Литва пък дебютантът бе селекционерът Казис Максвитис, за когото това беше първи двубой, след като замени Дариус Масколюнас през лятото.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първото нападение на българския отбор в мача се оказа успешно, след като Йордан Минчев се пребори с няколко души срещу себе си, за да завърши с "кука" в близост до коша. Защитата на България също се представяше на ниво във встъпителните моменти от двубоя, а Станимир Маринов направи резултата 0:5 с първата си точна стрелба от тройката в мача. Литовците отвърнаха с четири поредни точки, но селекцията на Росен Барчовски продължи страхотното си начало и след още две успешни комбинации в офанзивен план възстанови аванса си от 5 точки при 4:9.

Резултатът се запази непроменен при преполовяването на частта, като в първата си изява с националната фланелка Емил Стоилов помогна за успешна защита на "лъвовете", а след това наниза и дебютните си точки за България - 4:11. С течение на времето домакините започнаха да напипват правилния ритъм, което им позволи да запишат 10 безответни точки на сметката си и да поведат за първи път в мача при 14:11.

"Балтийските гиганти" извадиха на показ най-силното оръжие в арсенала си - стрелбата от тройката, и го използваха успешно, за да си осигурят преднина от 9 точки при 20:11 след четири поредни далечни стрелби. Баскетболистите на Росен Барчовски пък навлязоха в кошмарна суша от пет минути без вкаран кош, като в този период от време пропуснаха няколко отворени стрелби по периметъра. Литва пък добави още две точки на сметката си, с което поведе за първи път в мача с двуцифрен аванс - 22:11 след края на първата четвърт. Домакините отбелязаха последните 18 точки от откриващата част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна по същия начин, по който приключи и първата - Литва продължаваше да оплита мрежичката на българския тим, регистрирайки серия от 7 поредни точки от началото на периода и общо 25 безответни за резултат от 29:11. "Лъвовете" най-сетне спряха пропадането чрез тройка на Чавдар Костов, а една атака по-късно Павлин Иванов бе точен от същата позиция, за да намали изоставането на нашите момчета на 12 точки при 29:17.

Двама от високите играчи в ротацията на Росен Барчовски - Димитър Димитров и Андрей Иванов, закъсаха с лични нарушения, като и двамата вече имаха по 3 извършени фаула в средата на втората четвърт. Литва пък не се притесни от двете тройки на Павлин и Чавдар и продължаваше да поддържа двуцифрената разлика при 34:20, преди гардът на Рилски спортист да наниже третия си успешен изстрел отдалеч и да скъси изоставането на "лъвовете" на 12 точки при 35:23.

Единствено страхотното представяне на Иванов в офанзивен план във втората четвърт поддържаше интригата жива, като той бе отбелязал 17 от общо 20-те точки на отбора в частта. Петата му тройка в двубоя, дошла в самия край на четвъртината, оформи резултат 42:31 в полза на Литва след края на първото полувреме.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Защитата на българите отново се пропука в откриващите минути от третата част, което позволи на Литва да започне с минисерия от 7:2 и да поведе в общия резултат с 49:33. Българите обаче излязоха на паркета далеч по-агресивни след 15-минутната почивка и набързо успяха да изкарат пет отборни нарушения на домакините в рамките на по-малко от четири минути. Балтийците обаче реагираха моментално с минисерия от пет последователни точки, които убиха инерцията на "лъвовете" - 77:54.

За съжаление обаче "лъвовете" на Росен Барчовски не успяха да използват натрупаното си предимство и продължаваха да изостават на сериозна разлика от трикратните европейски шампиони - 54:37 за домакините. Литовците нанизаха още две поредни тройки, 13-а и 14-а в мача, като по този начин достигнаха до най-голямата си преднина в мача при 22 точки - 61:39.

До този момент селекцията на Казис Максвитис се възползваше по най-добрия начин от умението си да залага на далечни стрелби, реализирайки цели 50% от тях - 10/20. Те вече имаха и 21 асистенции спрямо 7 за България към края на третата четвърт. Тя приключи при резултат 69:47 в полза на Литва, след като Васил Бачев наниза тройка в последната атака на "лъвовете" в частта.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

България постави доста по-убедително начало на последния четвърт, в сравнение с първите три, и намали изоставането си на 19 точки при 73:54. При оставащи 7 минути от заключителния период Андрей Иванов извърши петото си лично нарушение и напусна паркета, като бе заменен от дебютанта Емил Стоилов.

Въпреки натрупаната сериозна разлика българският тим отказваше да се предаде и се държеше равностойно в решителната част. Преднината на Литва обаче бе твърде голяма, а шестата тройка в мача на Освалдас Олисевичиус като че ли подпечата успеха на "балтийските гиганти", след като преднината им достигна 24 точки при 85:61. Крайният резултат бе оформен при 89:69 в полза на литовците.

Освалдас Олисевичиус записа 20 точки и 9 борби за 23 минути от скамейката. Лауринас Бирутис и Гитис Масиулис се разписаха с по още 10 точки за успеха на Литва.

Павлин Иванов наниза най-много за България - 20 точки, като 17 от тях дойдоха само във втората четвърт. Венцислав Петков записа силно включване от пейката с 9 точки и 4 асистенции за 13 минути, а Чавдар Костов остана със 7 точки.

ЛИТВА: Лауринас Бирутис 10, Миндаугас Гирджюнас 6, Еймантас Бенджиус 4, Томас Димша 3, Арнас Буткевичиус 7 (Освалдас Олисевичиус 20, Гитис Масиулис 10, Ейгирдас Зукаускас 9, Дейвидас Гайлиус 8, Мартинас Еходас 8, Маргирис Нормантас 6, Витенис Цизаускас 4)

БЪЛГАРИЯ: Станимир Маринов 5, Чавдар Костов 7, Йордан Минчев 5, Димитър Димитров 3, Андрей Иванов 6 (Павлин Иванов 20, Венцислав Петков 9, Емил Стоилов 6, Деян Карамфилов 3, Александър Янев 2, Алекс Симеонов)