Джеко поведе Интер към елиминациите на ШЛ

Италианският шампион Интер записа важен домакински успех с 2:0 над Шахтьор Донецк в двубой от група D на Шампионската лига. Един Джеко (61’, 67’) се превърна в герой за своя отбор, след като отбеляза и двете попадения в мача. С този успех „нерадзурите“ се класираха за елиминациите на турнира за първи път от сезон 2011/12 насам.

Симоне Индзаги направи само една промяна в стартовия си състав след победата с 3:2 над Наполи в Серия А. Така тази вечер партньор на Лаутаро Мартинес в атака беше Един Джеко вместо Хоакин Корея. Нападението на гостите пък беше водено от Фернандо.

В началните минути домакините наложиха натиск, като Николо Барела и Джеко отправиха разочароващи удари. В 12-ата Барела стреля от добра позиция, но прати топката над вратата. В 16-ата минута Додо отправи далечен шут, с който не затрудни Самир Ханданович. В 22-ата Лаутаро беше намерен с пас в наказателното поле, но двата му удара бяха блокирани от противникови защитници. При последвалото центриране от корнер Андреа Ранокия игра с глава, като топката профуча покрай вратата. Малко след това Иван Перишич прати топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада. В 26-ата минута се откри "златен" шанс пред Джеко да се разпише, но Анатолий Трубин излезе напред и отрази неговия шут. Така гостите организираха контраатака, при която си спечелиха корнер след избит изстрел на Фернандо. Секунди по-късно Джеко нанесе удар с глава, който също беше избит от Трубин.

В следващите минути вратарят спаси далечен изстрел на Перишич, а Фернандо не намери целта със своите два шута. В 36-ата Джеко се опита да се възползва от грешка на Трубин, но стреля много неточно. Малко след това Лаутаро се откъсна напред, но стражът излезе и изби топката от краката му. В една друга ситуация аржентинецът се просна в наказателното поле, но съдията не уважи претенциите му за дузпа. В 41-ата минута Педриньо стреля отдалеч, а топката попадна в обятията на Ханданович. При следващата атака на "нерадзурите" Лаутаро опита шут, който беше уловен от Трубин. Първата част приключи с пропуск на Джеко от воле.

Второто полувреме започна с шут на Перишич, завършил в ръцете на Трубин. В 55-ата минута Лаутаро отново се опита да си изпроси дузпа, но и този път не успя да убеди главния рефер. Само две минути по-късно нападателят се разписа от воле само за да види как голът му е отменен заради негов фал в атака. Италианският шампион стигна до така желания гол в 61-ата минута. Тогава изстрел на Дармиан беше блокиран, но Джеко дотича до топката и отправи точен удар за 1:0. В 67-ата минута босненецът отбеляза и своя гол номер 50 в европейските клубни турнири, разписвайки се с глава след центриране на Перишич

В 80-ата минута резервата на украинците Артьом Бондаренко осъществи рейд, но последвалият му удар мина встрани от вратата. Две минути по-късно "миньорите" организираха добра атака, която завърши с шут по земя на Додо, отбил се в близката греда. Последното положение за гол в мача се откри пред резервата на домакините Стефано Сенси, но Трубин изби удара му и така резултатът остана непроменен.

Така вторият в групата Интер събра 10 точки в своя актив, което е достатъчно, за да се класира за осминафиналите на турнира. Шахтьор пък остана на дъното със само един спечелен пункт до момента.

ИНТЕР - ШАХТЬОР 2:0

1:0 Джеко (61')

2:0 Джеко (67')

Интер: Ханданович, Шкриняр, Ранокия, Бастони, Дармиан, Барела, Брозович, Чалханоолу, Перишич, Лаутаро, Джеко

Шахтьор: Трубин, Додо, Витао, Марлон, Матвиенко, Тете, Степаненко, Майкон, Педриньо, Фернандо, Соломон