Чави върна настроението в Барса, късметът също помогна за успеха в каталунското дерби

Чави Ернандес дебютира с важна победа начело на Барселона. Той изведе "Блаугранас" до минимален успех с 1:0 в каталунското дерби срещу Еспаньол. Тимът му показа доста повече настроение в играта си и изкова победата с гол от дузпа на Мемфис Депай в 48-ата минута. Домакините на "Камп Ноу" обаче имаха и доста късмет, особено в края на мача, когато първо Ландри Димата направи невероятен пропуск отблизо, а след това Раул де Томас нацели гредата.

Чави бе подготвил изненада в състава за мача, пускайки 17-годишния Илиас Ахомаш като титуляр в атака. Той си партинраше с Гави и Мемфис Депай. В средата на терена пък действаха Френки де Йонг, Серхио Бускетс и Нико Гонсалес.

Висенте Морено пък бе предпочел схема с един изнесен нападател в лицето на Раул де Томас, който имаше подкрепата на Хавиер Пуадо, Адриан Ембарба и Сержи Дардер.

Барселона създаде първото голово положение в мача. В 4-ата минута Мемфис Депай отправи изстрел от воле от границата на пеналта, но право в ръцете на вратаря.

В 7-ата минута Жорди Алба прати коварно центриране по земя във вратарското поле, но Диего Лопес внимаваше и улови.

Еспаньол организира първата си по-интересна атака минута по-късно. Ембарба получи на десния фланг, нахлу в наказателното поле, но стреля твърде анемично и покрай вратата.

В 12-ата минута гостите имаха нова интересна атака. Раул де Томас получи хубаво центриране в наказателното поле и реши да стреля атрактивно от воле, но прати топката високо над вратата.

Барса обаче отговори с прекрасен шанс пред дебютанта Илиас, който получи пас на метри от вратата, но не успя да засече добре топката и стреля много неточно, а в ситуацията бе отсъдена и засада.

Минута след това се стигна до доста спорна ситуация пред вратата на Диего Лопес. Стражът сгреши подаване към свой съотборник, Нико отне и бе изблъскан в граб в наказателното поле, като претендираше за дузпа, но съдията прецени, че няма такава.

Барса засили натиска и първо в 26-ата минута Депай отправи удар отблизо, но в ръцете на вратаря, а след това в 27-ата минута Гави стреля с глава, но твърде слабо, за за затрудни Лопес, а минута по-късно отново Депай изскочи очи в очи с вратаря, но не успя да го преодолее.

В 30-ата минута Бускетс отправи шут от дистанция и отново Лопес бе последна преграда пред гола.

В 44-ата митуга обаче от нищото можеше да се стигне до гол на Еспаньол. Мингеса действа нескопосано в опит да изчисти топката и тя бе отнета от Раул де Томас, който напредна в наказателното поле и стреля, като след рикошет кълбото мина на косъм от напречната греда.

Второто полувреме започна вихрено. Още в 46-ата минута Гави разсече защитата на съперника с прекрасен пас, извеждайки Мемфис Депай, който напредна и бе спънат преди да отправи удар. Повторенията обаче показаха, че защитникът Кабрера играе първо с топката и дузпата е доста спорна. Все пак съдията посочи бялата точка, а самият Депай реализира за 1:0.

Това даде криле на домакините, които заиграха още по-смело и в 51-ата минута Бускетс пробва далечен шут, но след рикошет топката мина встрани от вратата.

Влезлият като смяна на полувремето на мястото на Илиас Абделсамад Ел Залзули също се включи добре в мача. В 61-ата минута той поулчи пас на скорост, надбяга прекия си пазач и опита да прехвърли вратаря, но изпълнението му не бе достатъчно прецизно и защитник изчисти.

В 64-ата минута Френки де Йонг отбеляза красив гол, но бе  засада и попадението не бе зачетено.

Четири минути по-късно Ембарба опита Коварен диагонален удар от фаул, но Тер Стеген внимаваше и спаси. В 70-ата минута гостите имаха още по-добър шанс. Де Томас получи пас зад защитата, напредна и стреля, но покрай вратата.

В 73-ата минута обаче отново Барса създаде добро положение. Абделсамад Ел Залзули технично преодоля двама защитници и стреля от труден ъгъл, като не бе далеч от целта.

Еспаньол имаше нов шанс в 81-ата минута, когато Раул де Томас стреля от фаул и топката облиза гредата.

В 84-ата минута Ландри Димата направи пропуска на вечерта. Той бе забравен от защитата на Барса и получи перфекто центриране на метри от вратата, но с глава стреля встрани.

Късметът обърна гръб на Еспаньол и в 86-ата минута, когато Де Томас стреля прекрасно с глава, но този път топката се отби от гредата.

В добавеното време Мемфис Депай надбяга прекия си пазач и шутира силно, но вратарят спаси.

В последните секунди на мача се стигна до меле пред вратата на Тер Стеген, който обаче самопожертвователно излезе и улови топката преди Ву Лей да стреля отблизо.

След тази победа Барселона събра актив от 20 точки и излезе на 6-ото място в класирането. Еспаньол пък остава 11-и със 17 точки.