Милан и Интер сътвориха голямо шоу, но не излъчиха победител

Милан и Интер завършиха наравно 1:1 във вълнуващо Дерби дела Мадонина от 12-ия кръг на Серия А. Хакан Чалханоолу наказа бившия си отбор от дузпа в 11-ата минута и по този начин даде аванс на „нерадзурите“. В 17-ата минута обаче Стефан де Фрай си отбеляза автогол и така „росонерите“ изравниха. Лаутаро Мартинес можеше да донесе победата за „Змията“, но в 27-ата минута изпусна втората дузпа за своя тим в мача, след като Чиприан Татарушану спаси неговия изстрел от бялата точка.

Стефано Пиоли направи цели пет промени в стартовия си състав след равенството 1:1 с Порто в Шампионската лига. Контузеният капитан Алесио Романьоли беше заменен от Симон Кяер, а наказаният Тео Ернандес – от Фоде Бало-Туре. Този път Франк Кесие беше предпочетен пред Исмаел Бенасер. Изненадващо, като плеймейкър стартира Раде Крунич и така Браим Диас беше изместен на десния фланг вместо Алексис Салемакерс, а на върха на атаката играеше Златан Ибрахимович на мястото на Оливие Жиру.

Симоне Индзаги пък предприе само две промени в своя състав след успеха с 3:1 над Шериф в Шампионската лига. Иван Перишич замени Федерико Димарко на левия фланг, а Артуро Видал отстъпи мястото си на Чалханоолу. Двамата нападатели отново бяха Един Джеко и Лаутаро.

Тифозите в „Курва Суд“ впечатлиха с удивителна хореография преди началото на мача. Първо те издигнаха банер със следния надпис: „За тези, които се бореха, за тези, които не успяха да победят. За тези, които се бореха на първа линия, за да спасят нацията. Ние почитаме всички тези хора, посвещавайки им най-важната хореография през сезона…“ След това феновете пристъпиха към същинската хореография, на която бяха изобразени медици с маски, държащи италианското знаме с траурна лента в центъра му. Над тях надписът беше следният: „Милано не забравя, благодарим ви“. Също така преди първия съдийски сигнал беше почетена починалата легенда на Милан Джино Малдера с минута мълчание.

29 Милан - Интер

Привържениците в „Курва Норд“ също бяха приготвили специална хореография, посветена на миналия им шампионски сезон. На нея бяха изобразени усмихнат „нерадзуро“, държащ 19-ото Скудето, както и обезпокоен „росонеро“ с клоунска шапка. Посланието към огромния транспарант беше красноречиво: „Шампиони на Италия“.

"Росонерите" претърпяха ранен шок, след като съдията посочи бялата точка в техен ущърб още в 8-ата минута. Тогава Кесие се засуети точно пред наказателното си поле и позволи на Чалханоолу да се пребори за топката. В опита си да я запази котдивоарецът извърши нарушение, заради което главният съдията свири дузпа, а ВАР потвърди неговото решение. Чалханоолу се зае с изпълнението и с удар в центъра на вратата наказа доскорошния си отбор, след което направи жест, с който подразни препълнената "Курва Суд".

В следващите минути Рафаел Леао отправи два удара, които бяха уловени от Самир Ханданович. В 17-ата Сандро Тонали центрира коварно от фал, при което Де Фрай с глава си отбеляза автогол за 1:1. В 25-ата Интер получи втората си дузпа в мача след нарушение на Бало-Туре срещу Матео Дармиан. Този път Лаутаро реши да стреля от бялата точка, но Татарушану избра правилния ъгъл и изби неговия удар.

В 32-ата минута Тонали отправи далечен шут, който профуча над вратата. В 37-ата Леао стреля от удобна позиция, но Ханданович парира удара му, след което португалецът не успя да нацели топката достатъчно добре при опита си за добавка. В 44-ата Алесандро Бастони получи топката до аутлинията и я върна към Николо Барела, чийто удар беше избит от Бало-Туре на голлинията. Минута по-късно Лаутаро пробва шут по земя, който мина на сантиметри от вратата.

На почивката Пиоли реагира, заменяйки Бало-Туре с Пиер Калюлю. "Нерадзурите" определено започнаха втората част по-добре. В 49-ата минута Джеко стреля с глава след центриране от фал, но го направи много неточно. В 55-ата Лаутаро стреля отдалече, но топката претърпя рикошет и излетя за корнер. Минута по-късно Чалханоолу опита воле, което не намери целта.

В 68-ата минута резервата Анте Ребич нанесе удар, но си спечели само корнер. Веднага след това Барела беше принудително заменен от Видал. Минута по-късно Ибрахимович напомни за себе си с техничен изстрел, който обаче се оказа неточен. В 72-ата оставеният непокрит Видал стреля от чудесна позиция, но Калюлю се изпречи на пътя на топката, като защитникът блокира и добавката на чилиеца. В 76-ата Джеко отстъпи мястото си на Хоакин Корея заради контузия.

В 82-ата минута Златан стреля директно от пряк свободен удар, но Ханданович беше подготвен и изби топката. "Росонерите" подеха нова атака, която завърши с шут на резервата Бенасер в аут. Натискът на символичните домакини продължи и така в 88-ата минута Калюлю пробва далечен изстрел, който не намери целта. В последната минута на редовното време резервата Салемакерс отправи шут по земя, който срещна гредата, а Кесие не сполучи при своята добавка. Така резултатът си остана непроменен.

С това реми Милан прекъсна серията си от шест шампионатни победи и пропусна да стане едноличен лидер в класирането. „Дявола“ има рекорден за клуба актив от 32 точки след 12-ия кръг и е на втората позиция в подреждането, отстъпвайки на водача Наполи само по голова разлика. В Интер определено не могат да бъдат доволни от този резултат. Шампионът на Италия остава на третото място в подреждането с 25 спечелени пункта, като не успя да съкрати преднината и на двата отбора пред себе си.

МИЛАН - ИНТЕР 1:1

0:1 Чалханоолу (11' - дузпа)

1:1 Де Фрай (17' - автогол)

Милан: Татарушану, Калабрия, Кяер, Томори, Бало-Туре, Тонали, Кесие, Крунич, Диас, Леао, Ибрахимович

Интер: Ханданович, Шкриняр, Де Фрай, Бастони, Дармиан, Барела, Брозович, Чалханоолу, Перишич, Джеко, Лаутаро