Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Ударното начало на Ливърпул отново повали Атлетико, "дюшекчиите" пак останаха с 10 човека

Ливърпул постигна четвърта поредна победа в група "В" на Шампионската лига и по този начин се класира преждевременно за елиминационната фаза на турнира, след като надделя с 2:0 над Атлетико Мадрид на "Анфийлд". Мърсисайдци, които преди две седмици стигнаха до драматичен успех с 3:2 на "Уанда Метрополитано", поведоха с 2:0 до 21-вата минута, след попадения на Диого Жота (13') и Садио Мане (21'), дошли след две асистенции на Трент Александър-Арнолд. Скоро след това - в 36-ата минута, гостите останаха с човек по-малко, след като Фелипе получи директен червен картон за влизане с бутоните отзад на Мане. Така във втори пореден мач срещу мърсисайдци "дюшекчиите" останаха в числено намален състав, след като преди две седмици Антоан Гризман също бе изгонен. Атлетико е вече на трето място в групата - на осем точки зад Ливърпул и на една зад Порто, така че тимът на Диего Симеоне има нужда от победи в последните си два мача, за да си гарантира участие на 1/8-финалите.

Клоп направи пет промени в сравнение с мача с Брайтън през уикенда. Жоел Матип, Фабиньо и Диого Жота се завърнаха сред титулярите. Костас Цимикас започна отляво на отбраната за сметка на Анди Робъртсън. Алекс Окслейд-Чембърлейн също стартира на мястото на контузения Наби Кейта. Къртис Джоунс бе извън групата. Роберто Фирмино и Тиаго Алкантара, който се възстанови от контузия, останаха на пейката за началото.

Две рокади бе направил Диего Симеоне от мача Бетис. Фелипе стартира на мястото на наказания Савич. Жоао Феликс замени Антоан Гризман, който получи червен картон в предишния двубой с Ливърпул.

Ливърпул започна точно толкова силно, колкото и преди две седмици на "Уанда Метрополитано". Тогава мърсисайдци имаха нужда от 13 минути, за да вземат аванс от два гола. Тази вечер на тима на Юрген Клоп бяха необходими 21 минути, за да си спечели същата преднина. В 13-ата Жота откри резултата, след като засече с глава прекрасно центриране на Александър-Арнолд. Осем минути след това десният бек на Ливърпул записа втора асистенция. Този път английският национал центрира ниско към Мане, който засече отблизо за 2:0.

Доминацията на Ливърпул продължи и малко след това изстрел на Окслейд-Чмебърлейн профуча на сантиметри встрани от целта.

Надеждите на Атлетико за нещо повече съвсем започнаха да се изпаряват в 36-ата минута, когато Дани Макелие показа малко пресилен директен червен картон на Фелипе, заради това, че препъна Садио Мане. Нарушението бе дълбоко в половината на Ливърпул, но все пак бразилецът застъпи с бутоните сенегалеца, а преди това бе направил и друго твърдо влизане. Освен това реферът три пъти повика Фелипе при себе си, а той отказа да се съобрази.

До почивката Облак спаси опасни удари на Салах и Жота.

Ливърпул започна добре и второто полувреме. В 48-ата минута Жота прати топката за трети път във вратата на Облак, но след намесата на ВАР попадението бе отменено заради тънка засада. В следващите минути Салах и Матип пропуснаха да се възползват от хаоса в защитата на Атлетико. Жота също пропиля още една една ситуация и така се стигна до 57-ата минута, когато Саурес стреля от 20 метра, топката рикошира във Фабиньо и влезе във вратата на Алисон. И това попадение обаче бе отменено заради тънка засада на Ермосо преди това.

В 62-рата минута Облак спаси хубав удар на Ван Дайк от 30-ина метра.

Лошата новина за домакините бе, че Роберто Фирмино, който на почивката замени Мане, бе принудително заменен от Ориги в 75-ата минута. До края мачът се доиграваше.