Кошмарно начало и отличен край! Хебър продължава напред в Шампионската лига

Първенецът на България Хебър (Пазарджик) успя да победи като гост белоруския Шахтьор (Солигорск) с 3:1 (15:25, 25:21, 25:16, 25:22) в мача-реванш от 2-ия квалификационен кръг на волейболната Шампионска лига за мъже, който се игра в Двореца на спорта "Уручие" в Минск пред 400 зрители.

В първия двубой Хебър отстъпи на Шахтьор с 2:3 гейма в Пазарджик, като беше нужен успех именно с 3:0 или 3:1 гейма, за да се класира напред в надпреварата.

В 3-ия предварителен кръг на Шампионската лига Теодор Салпаров и компания ще срещнат гръцкия гранд Олимпиакос (Пирея), който отстрани словашкия Рикер (Комарно) с 3:1 и 3:0 гейма в двубоите помежду им.

Олимпиакос е следващото препятствие пред Хебър по пътя към групите на Шампионската лига

Двубоят Шахтьор - Хебър започна с вихрено преимущество за домакините, които поведоха с 4:0 след атака на Павел Авдоченко. Павел Авдоченко заби единична блокада на атака на Брадли Гънтър и тимът от Солигорск поведе с 5:0. Пламен Шекерджиев влезе на мястото на Брадли Гънтър. Неуспешна така на Якопо Масари и Шахтьор дръпна с 6:0 в началото на двубоя. Треньорът на тима от Пазарджик Мартин Коста Бланко взе прекъсване. Якопо Масари записа първата точка за Хебър - 1:6. Виктор Йосифов атакува в центъра за 3:8. Ас на Брадли Гънтър и 4:8. Блокаут на Тодор Алексиев и 5:9. Волейболистите от Беларус поведоха с 15:6. Грешка на Брадли Гънтър доведе резултата до 11:19. Грешка на волейболистите на Хебър доведе до геймбол за домакините при 13:24. Блокада на Николай Къртев и 15:24. Нова грешка на волейболистите на Хебър и успех за Шахтьор в първата част с 25:15.

Тодор Алексиев атакува мощно от зона 4 по диагонала и Хебър поведе с 2:0 в началото на втората част. Брадли Гънтър атакува по диагонала от зона 2 за 3:1. Артьом Маско възстанови равенството при 3:3.  Троен блок спря атаката на Якопо Масари и волейболистите от Солигорск поведоха с 5:4. Брадли Гънтър атакува успешно и намали резултата до 7:9. Тодор Алексиев атакува успешно то зона 4 по острия диагонал за 8:10. Артьом Маско се справи с двойна блокада за 12:9 за Шахтьор. Волейболистите на Хебър изравниха при 15:15. Виктор Бекша взе прекъсване за Шахтьор. Хебър поведе с 16:15. Якопо Масари се справи с двойна блокада за 17:16. Нова успешна атака, този път от зона 2 за Якопо Масари и 18:17. Андрей Марченко атакува в аут и възпитаниците на Мартин Коста Бланко поведоха с 19:17. Виктор Бекша взе второто си прекъсване във втората част. Тодор Алексиев атакува мощно по тройна блокади и 20:17 за Хебър. Страхотна комбинация в центъра Гьорги Гьоргиев - Николай Къртев 21:18. Виктор Йосифов атакува в центъра за 22:19. Контраатака на Виктор Йосифов и 23:19 за Хебър. Тодор Алексиев отигра атака от зона 4 и изведе Хебър до геймбол при 24:20. Мощна атака на Виктор Йосифов в центъра и 25:21 за отбора от Пазарджик.

Гьорги Гьоргиев остана на игрището в началото на третата част. Шахтьор поведе с 3:1 в началото на гейма. Тодор Алексиев намали резултата до 3:4. Единична блокада на Гьорги Гьоргиев и равенство при 4:4. Якопо Масари изведе Хебър напред с 6:5 с мощна атака от зона 4. Блокада на Виктор Йосифов спря атака на Павел Авдоченко и Хебър поведе с 10:8. Виктор Бекша взе прекъсване за Шахтьор. Якопо Масари атакува за 13:11. Артьом Маско атакува в аут и Хебър поведе с 14:11. Виктор Бекша взе второто си прекъсване в гейма. Якопо Масари атакува успешно по диагонала от зона 4 за 16:12. Брадли Гънтър атакува мощно по пръстите на блокадата и 18:15. Контраатака на Тодор Алексиев и 20:15 за българските волейболисти. Тодор Алексиев атакува по правата от зона 4 за 22:16. нова контраатака на Тодор Алексиев и Хебър стигна до геймбол при 24:16. Ас на Брадли Гънтър донесе успеха на тима от Пазарджик в третата част с 25:16.

Волейболистите на Хебър поведоха с 2:0 в началото на 4-ия гейм. Успешна атака на Виктор Йосифов в центъра и 3:2. Якопо Масари атакува по блокадата и 5:4. Двойна блокада спря атака на Артьом Маско - 6:4. Артьом Маско атакува в аут - 7:5. Волейболистите на Хебър дръпнаха с 3 точки при 9:6. Тройна блокада на Хебър спря атака на Павел Авдоченко - 10:7. Павел Андоченко съумя да изравни резултата при 10:10. Шахтьор успя да поведе с 12:11 след атака по блокадата. Якопо Масари отново даде преднина на Хебър при 14:13. Грешка на волейболистите от Солигорск и българските шампиони поведоха с 15:13. Виктор Бекша взе прекъсване. Тодор Алексиев записа куриозна точка, след като посрещнатата от него топка тупна в полето на Шахтьор - 16:14. Успешна така на Тодор Алексиев доведе резултата до 18:16. Тодор Алексиев игра с блокадата на беларусите и Хебър поведе с 19:16. Тодор Алексиев атакува мощно по блокадата от зона 4 за 20:17. Отлична комбинация Гьорги Гьоргиев - Виктор Йосифов и 21:18. Блокаут на Павел Авдоченко намали преднината до 20:21. Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Якопо Масари атакува по тройната блокада и българският шампион поведе с 23:20. Виктор Бекша взе и второто си прекъсване в 4-ата част. Якопо Масари отигра успешно трудна атака от зона 4 по диагонала и Хебър стигна до мачбол при 24:21. Брадли Гънтър донесе победната точка за Хебър с 25:22 в 4-ата част с 3:1 гейма в мача.

Тодор Алексиев стана най-резултатен за Хебър с 22 точки (1 блок, 72% ефективност в атака, 35% перфектно и 48% позитивно посрещане - +19).

Якопо Масари добави 17 точки (71% ефективност в атака, 38% перфектно и 53% позитивно посрещане - +12). Брадли Гънтър се отличи с 12 точки (2 аса, 37% ефективност в атака - +4). Виктор Йосифов реализира 11 точки (1 ас, 3 блока, 88% ефективност в атака - +9).

Над всички за Шахтьор бе Павел Авдоченко с 19 точки (2 блока, 55% ефективност в атака - +17).

ШАХТЬОР, СОЛИГОРСК (БЕЛАРУС) - ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 1:3 (25:15, 21:25, 16:25, 22:25)
ШАХТЬОР: Алексей Кураш 2, Павел Авдоченко 19, Андрей Марченко 7, Артьом Маско 9, Владислав Лошаков 9, Иля Буров 7 - Владислав Драпчинский-либеро (Максим Бахатка 6, Дмитрий Ваш, Евгений Хретский-либеро, Алексей Рабека)
Старши треньор: ВИКТОР БЕКША
ХЕБЪР: Иван Станев, Брадли Гънтър 12, Тодор Алексиев 22, Якопо Масари 17, Николай Къртев 6, Виктор Йосифов 11 - Теодор Салпаров-либеро (Пламен Шекерджиев, Мартин Симеонов, Гьорги Гьоргиев 2, Стойко Ненчев)
Треньор: МАРТИН КОСТА БЛАНКО