Жиру донесе пестелива победа на Милан

Милан постигна шестата си поредна шампионатна победа, след като спечели домакинството си на Торино с минималното 1:0 в мач от междинния 10-и кръг в Серия А. Оливие Жиру отбеляза единственото попадение в 14-ата минута. "Росонерите" определено не вложиха много усилия в атака, като надиграха противника най-вече благодарение на стабилната си защита в този двубой.

Както и се очакваше, Стефано Пиоли предприе цели пет промени след съботната победа с 4:2 над Болоня. В отбраната Симон Кяер и контузеният Фоде Бало-Туре бяха отстъпили местата си съответно на капитана Алесио Романьоли и Пиер Калюлю. Излекуваният от грип Франк Кесие пък беше предпочетен пред Исмаел Бенасер. По десния фланг този път действаше Алексис Салемакерс след травмата на Саму Кастийехо. На върха на атаката Жиру замени Златан Ибрахимович, а Раде Крунич и Рафаел Леао запазиха офанзивните си позиции. Междувременно, Иван Юрич подреди своя състав в 3-4-2-1. Възстановеният капитан Андреа Белоти беше централният нападател, като беше подпомаган основно от Карол Линети и Йосип Брекало.

"Росонерите" поведоха в резултата още с първото си положение в мача. В 14-ата минута Сандро Тонали центрира от корнер, а Крунич отклони с глава към Жиру, който добута топката за 1:0. Така французинът се разписа в трето поредно шампионатно домакинство на тима. В 25-ата минута домакините претендираха за дузпа за игра с ръка на Глейсон, но съдията реши, че няма основания за това. До края на полувремето преобладаваха фаловете и така не се стигна до сериозни опасности пред двете врати, а единствено до неточни изстрели, като този на Крунич с глава секунди преди почивката.

В самото начало на втората част Пиоли пусна в игра Кяер и Ернандес. В 49-ата минута преотстъпеният от Милан Томазо Побега стреля с глава след корнер, но не намери целта. В 53-ата Белоти нанесе удар по земя от малък ъгъл, а топката се търкулна в ръцете на Чиприан Татарушану, след което нападателят беше заменен. В 61-ата Тонали блесна с триково отиграване край аутлинията в собствената си половина. След няколко минути и той отстъпи мястото си на терена, обирайки аплодисментите на феновете по трибуните, сред които имаше и група българи специално за този мач.

В 74-ата минута Салемакерс реши да разнообрази играта с далечен удар, който се оказа разочароващ. В 76-ата резервата Антонио Санабрия застраши вратата на домакините, но Татарушану се справи с неговия шут. В 82-ата Ернандес не съумя да се разпише с далечен удар. В 85-ата Денис Прат се пребори за топката с Тиемуе Бакайоко, след което стреля. Кълбото претърпя рикошет в противников играч, тупна на напречната греда и излезе в корнер. Малко след това Ибрахимович се появи на терена. В добавеното време той се опита да си изпроси дузпа, но главният рефер не се трогна от това. Малко преди края противниковият страж Ваня Милинкович-Савич отклони с глава топката при корнер, но нямаше кой да я добута в мрежата и така "Дявола" записа първата си суха мрежа от 22 септември насам.

Така Милан събра 28 точки в актива си и оглави класирането в Серия А поне до домакинството на втория Наполи срещу Болоня в четвъртък. Торино пък е на 12-ата позиция с 11 спечелени пункта. Eдва за втори път в своята история "Дявола" записа 9 победи в откриващите си 10 шампионатни мача. Предишният случай е от сезон 1954/55 под ръководството на великия Бела Гутман.

МИЛАН - ТОРИНО 1:0

1:0 Жиру (14')

Милан: Татарушану, Калабрия, Томори, Романьоли, Калюлю, Кесие, Тонали, Салемакерс, Крунич, Леао, Жиру

Торино: Милинкович-Савич, Глейсон, Джиджи, Буонджорно, Синго, Лукич, Побега, Айна, Линети, Брекало, Белоти