Верстапен удържа атаката на Хамилтън и спечели много важна победа в битката за титлата в САЩ

Водачът в класирането при пилотите във Формула 1 Макс Верстапен от отбора на Ред Бул спечели победата в днешната Гран При на САЩ и увеличи преднината си пред втория Люис Хамилтън от Мерцедес на 12 точки.

Британецът опита всичко, изпревари Макс още след старта, но по-добрата стратегия на Ред Бул и безгрешното ѝ изпълнение от нидерландеца не му позволи да си върне лидерската позиция в шампионата.

Трети на почетната стълбичка се качи Серхио Перес от Ред Бул. Чеко си свърши работата днес и зарадва хилядите мексикански фенове по трибуните в Тексас.

Четвърти остана Шарл Леклер от Ферари, а топ пет допълни Даниел Рикардо от Макларън. На шеста позиция финишира Валтери Ботас от Мерцедес, следван от другия пилот на Ферари Карлос Сайнц и Ландо Норис от Макларън.

Последните две места в топ десет, даващи точки, бяха заети от Юки Цунода от Алфа Таури и германския пилот на Астън Мартин Себастиан Фетел, който стартира от дъното заради наказание.

Гран При на САЩ идва в 17-ия кръг от сезон 2022 във Формула 1 и ни предложи истинско шоу в Остин – сърцето на Тексас. Лидерът на Ред Бул Макс Верстапен се пребори в директен дуел със седемкратния световен шампион Люис Хамилтън от Мерцедес във вчерашната квалификация.

Вижте как ще стартират след наказанията пилотите от Формула 1 в Гран При на САЩ

На старта с много агресивна и атрактивна атака Люис Хамилтън успя да изпревари Макс Верстапен, който стартира от полпозишън. Серхио Перес успя да запази третата си позиция, от която стартира, четвърти вече е Шарл Леклер от Ферари, а пети е Даниел Рикардо от тима на Макларън след успешна атака на другия пилот на Скудерия Карлос Сайнц.

Макс успява да не позволява на Люис да се откъсне, като изоставането на нидерландския пилот на Ред Бул е по-малко от секунда.

В 11-ата обиколка Верстапен реши да смени гумите си, преди да започне атаки срещу Хамилтън. Предстои да видим дали британецът ще отговори на пресичащата стратегия на нидерландеца.

В 14-ата обиколка в бокса влезе от първо място и Хамилтън. Британецът се върна на пистата втори, което означава, че пресичащата стратегия на Верстапен и Ред Бул сработи и нидерландецът вече е новият лидер на колоната в САЩ.

Макс не само си върна първото място, но и с добрата стратегия успя да си отвори комфортна преднина от шест секунди и половина.

В 31-вата обиколка лидерът Верстапен влезе за втори път в бокса. Нидерландският пилот на Ред Бул се върна на трасето на трета позиция, но веднага бе пропуснат на втора от съотборника си Серхио Перес. Така преди второто си спиране за нови сликове Хамилтън отново поведе колоната в Тексас.

В 38-ата обиколка от първа позиция Хамилтън най-после влезе в бокса на Мерцедес. При връщането си на пистата британецът вече е втори зад новия лидер Верстапен с изоставане от осем секунди и половина. Така, ако Люис иска да спечели, ще трябва да догони Макс до края на състезанието и да го изпревари на пистата.

Пет обиколки преди финала Хамилтън догони лидера Верстапен и вече е на 1.8 секунди зад пилота на Ред Бул. В 51-вата обиколка заради техническа повреда в болида на Алпин Фернандо Алонсо отпадна от Гран При на САЩ.

До финала Верстапен удържа първото си място и спечели много важна победа в борбата му за титлата срещу Хамилтън. Британецът направи всичко по силите си, догони в самия край Макс, но нямаше възможност да го атакува в последната обиколка.