Челси разгроми Малмьо, но Лукаку и Вернер предизвикаха тревога

Челси постигна втора домакинска победа в Шампионската лига. Шведският Малмьо ФФ, който елиминира Лудогорец на прага на групите, не оказа сериозна съпротива на "Стамфорд Бридж" и беше разгромен с 0:4. Жоржиньо реализира две дузпи, а другите попадения отбелязаха Андреас Кристенсен и Кай Хавертц.

С 6 точки Челси е на второ място в група "Н", а лидер с пълен актив от 9 точки е Ювентус. Лошата новина за Томас Тухел обаче са контузиите на Ромелу Лукаку и Тимо Вернер, които бяха заменени принудително още преди почивката.

Европейският клубен шампион не започна убедително кампанията си в настоящото издание на Шампионската лига. На старта на груповата фаза “сините” от Лондон надвиха Зенит с минималното 1:0, а после загубиха със същия резултат от Зенит, затова победата днес беше от голямо значение.

Малмьо остава на дъното в класирането без спечелен точка и без отбелязан гол, но все още може да се надяват да се пребори за третото място, даващо право на участие в директните елиминации на Лига Европа.

В защитата на Челси се завърнаха Тиаго Силва, който закъсня с прибирането си от Бразилия след световните квалификации, и доскоро контузеният Антонио Рюдигер. Двамата си партнираха с Андреас Кристенсен, а по фланговете действаха Сесар Аспиликуета и Бен Чилуел. Жоржиньо и Н’Голо Канте контролираха средата на терена, а Ромелу Лукаку водеше атаката, подкрепян от Тимо Вернер и Мейсън Маунт

На пейката останаха Маркос Алонсо, Матео Ковачич, Хаким Зиеш и Рийс Джеймс, а младият Маланг Сар изобщо не беше в групата.

Малмьо стартира с двама нападатели в лицето на Антонио-Мирко Чолак и Велко Бирманчевич, а в халфовата линия наставникът Йон Дал Томасон заложи на Серхио Пеня, Андерс Кристиансен и Иносент Бонке

За гостите не игра Анел Ахмедходжич, който получи червен картон при поражението с 0:4 в Санкт Петербург. Заради травми двубоя пропуснаха Оскар Левицки, Йонас Кнудсен и Ола Тойвонен

Това не беше първи мач между двата съперника. Преди две години те се срещнаха на 1/16-финалите в Лига Европа и Челси се класира за следващия кръг след победи с 3:0 у дома и 2:1 в Швеция

На трибуните на “Стамфорд Бридж” присъстваха около 800 привърженици на Малмьо. Домакините излязоха с черни ленти в памет на служителя на клуба Сам Хасан, който почина по-рано този месец.

Първият удар към една от двете врати отправи Бен Чилуел, но топката излезе в аут. В 8-ата минута опасен изстрел на Лукаку рикошира в Ларсон и Йохан Далин трябваше да бързо да реагира, но шведският страж успя навреме да избие.

Натискът на Челси даде резултат секунди по-късно. Гостите избиха топката след центриране от корнер, но тя попадна в Тиаго Силва. Бразилецът беше приканян от публиката да шутира, ала той избра да центрира и Андреас Кристенсен се оказа най-добре пласиран в наказателното поле, разписвайки се за 1:0.

Лондончани с лекота си разменяха подавания и принуждаваха футболистите на Малмьо да стоят дълбоко в половината си. В 19-ата минута Ласен Нилсен фаулира Лукаку и съдията Франсоа Летексие посочи бялата точка. Дузпата изпълни Жоржиньо, който този път не направи традиционния си подскок и със сила заби топката под гредата.

Лошата новина беше, че при падането Лукаку получи контузия и напусна принудително, а вместо него се появи Кай Хавертц. В 30-ата минута много активният Чилуел опита да изненада Далин с актрактивно воле и не беше далеч от това да сътвори истински шедьовър. Малко по-късно английският национал отново стреля от далечна дистанция, но вратарят на Малмьо спокойно улови.

В края на полувремето дъждът над “Стамфорд Бридж” се усили, а Хавертц пропусна окончателно да убие интригата. Германският национал получи хубав пас от Канте, но Далин спаси удара му. Точно преди почивката Тимо Вернер също се контузи и Тухел го замени с Калъм Хъдсън-Одой.

За старта на втората част Малмьо излезе без Йохан Далин, който бе сменен от Исмаел Диавара. Нападателят Велко Бирманчевич пък отстъпи мястото си на Малик Абубакари. В 48-ата минута Хъдсън-Одой подаде на Хавертц, който технично преодоля резервния страж на шведите за 3:0.

Челси правеше каквото си поиска на терена. Рюдигер също се включи в предни позиции и беше повален от Ерик Ларсон, а Жоржиньо отново беше безпощаден при изпълнението на дузпата.

След четвъртия гол домакините намалиха темпото, а Томас Тухел направи още три смени, като в игра се включиха Саул Нигес, Маркос Алонсо и Рийс Джеймс. Челси откровено реши да съхрани сили, а за Малмьо това беше добре дошло. Мейсън Маунт можеше да направи резултата още по-изразителен в 80-ата минута, но пропусна.

В края на седмицата Челси ще посрещне Норич в Премиър лийг, а след това има още два мача преди визитата в Швеция на 2 ноември. За Малмьо пресдтоят важни двубои в местното първенство, където води битка за титлата с Юргорден и АИК.