ПСЖ показа много слабости, но Меси донесе важна победа

Лионел Меси имаше само един гол с екипа на Пари Сен Жермен, но днес се разписа на два пъти и осигури победата над РБ Лайпциг с 3:2 в група "А" на Шампионската лига. Френският гранд срещна огромни трудности с агресивната игра на гостите, които създадоха голям брой голови положения пред вратата на Кейлор Навас и водеха с 2:1, преди Меси да вземе нещата в свои ръце.

Килиан Мбапе даде преднина на парижани в 9-ата минута, но в 28-ата Андре Силва изравни. Норди Мукиеле (57') изведе РБ Лайпциг напред, за да дойде часът на Меси, който беше точен за 2:2 в 67-ата минута с добавка отблизо, а малко след това реализира дузпа. В самия край на срещата домакините получиха още една дузпа, пропусната от Мбапе.

В класирането ПСЖ е начело със 7 точки, следван от Манчестър Сити с 6 и Брюж с 4. РБ Лайпциг остана на дъното без нито една точка, но показа, че може да е много коварен съперник.

Двата отбора се срещат редовно през последната година. Те играха на полуфинала през сезон 2019/20, когато парижани спечелиха на неутрален терен с 3:0. Няколко месеца по-късно жребият събра ПСЖ и РБ Лайпциг в групите, като съперниците си размениха по една домакинска победа.

Френският гранд затвърди тенденцията да играе сполучливо срещу германски отбори у дома и вече има 9 победи от последните си 11 мача. РБ Лайпциг пък остана с един успех от общо 5 визити на френска земя в евротурнирите.

Заради контузията на Джанлуиджи Донарума на вратата на ПСЖ застана Кейлор Навас, а Юлиан Дракслер започна като титуляр в ШЛ за първи път от четвъртфинала срещу Байерн през пролетта. Германецът зае мястото на невъзстановения Неймар и партнираше в предни позиции на Лионел Меси и Килиан Мбапе

В средата на терена Почетино заложи на Андер Ерера, Идриса Гей и Марко Верати, а в центъра на защитата действаха капитанът Маркиньос и Преснел Кимпембе. Освен Неймар и Донарума заради травма извън състава остана Леандро Паредес, Анхел Ди Мария беше наказан, а Мауро Икарди не попадна в сметките на Почетино в резултат на скандала с половинката си Уанда Нара.

Наставникът на РБ Лайпциг Джеши Марш направи 4 промени в сравнение с гостуването на Брюж. От първата минута започнаха Анхелиньо, Амаду Айдара, Тайлър Адамс и Андре Силва, а сред резервите се озоваха все основни футболисти - Юсуф Поулсен, Емил Форшберг, Доминик Собослай и Кевин Кампъл.

Дани Олмо и Марсел Халстенберг още лекуват контузии и пропуснаха гостуването във Франция.

На трибуните на “Парк де Пренс” присъстваше бразилската звезда Роналдиньо, който беше специален гол на бившия си клуб и даде интервю преди двубоя, след което се прегърна с Меси. Бразилецът получи бурни овации от публиката при излизането си на терена и в типичния си стил не спря да се усмихва.

Първата добра атака осъществиха гостите. Кристофър Нкунку предпочете да комбинира с Конрад Лаймер, вместо да стреля, но Навас внимаваше и спаси. Малко по-късно германците изпълниха корнер и Андре Силва отправи удар с глава, който излезе в аут.

ПСЖ веднага отговори и Верати намери Дракслер, но той шутира над вратата. Веднага след това удар на Андре Силва принуди Кейлор Навас за втори път да се намесва решително. Отбитата топка отиде в Лаймер, който също не успя да преодолее костариканския страж.

Динамичното начало логично доведе и до ранен гол. Негов автор стана Килиан Мбапе в 9-ата минута. Атаката за попадението започна с отнета топка пред собственото наказателно поле и пас на Дракслер към Мбапе, който не се затрудни да премине през Вили Орбан и да прати топката във вратата.

В 13-ата минута световният шампион можеше да се разпише още веднъж, но стреля неточно с глава. Гостите не се притесниха от инкасирания гол и използваха всяка възможност да атакуват. Андре Силва се оказа на върха на хубава комбинация с участието на Адамс и Мукиеле, но уцели последния и топката стана лесна за Навас.

В средата на полувремето Меси и Мбапе сътвориха красиво двойно подаване, но Мохамед Симакан протегна крак и попречи на аржентинеца да се озове сам срещу Гулачи. В 26-ата минута РБ Лайпциг пропусна отличен шанс след удар на Мукиеле, а Маркиньос реагира най-бързо и изчисти. Секунди по-късно Андре Силва пак беше на добра позиция, но Кейлор Навас реагира блестящо.

Гостите създаваха положение след положение и напълно заслужено изравниха. Това се случи в 28-ата минута, когато Анхелиньо напредна отляво и центрира към Андре Силва, а португалецът не сбърка и вкара за 1:1.

ПСЖ взе инициативата след гола, но не съумяваше да изведе звездните си нападатели на добри позиции. Парижани имаха предимство в притежанието на топката, но не и във възможностите за гол. В 42-ата минута Нкунку се измъкна от Кимпембе и Нуно Мендеш, след което стреля силно, но в аут.

Второто полувреме отново започна с дълбока преса на РБ Лайпциг и удар на Андре Силва, спасен от Навас. Меси беше активен, но негов изстрел в 56-ата минута се отклони от Лаймер и топката излезе в корнер. Секунди след това Анхелиньо за кой ли път проби и центрира, а заелият отлична позиция Мукиеле шутира от воле и изведе гостите напред.

Почетино потърси промяна с двойна смяна, като извади от игра Ерера и Идриса Гей, а вместо тях пусна Данило и Жоржиньо Вайналдум. Илайш Мориба пък зае мястото на Айдара в състава на РБ Лайпциг.

В 65-ата минута Кейлор Навас попречи на Андре Силва да вкара втори си гол в мача и да доближи гостите до победата. В 67-ата ПСЖ изравни благодарение на двете си големи звезди. Меси подаде на Мбапе, който нахлу в накзателното поле и върна към аржентинеца. Неговият удар беше спасен от Гулачи, но топката срещна греда и се върна към Меси, който нямаше как да пропусне - 2:2.

В 73-ата минута Мбапе надбяга Симакан и бранителят на РБ Лайпциг го фаулира в наказателното поле. Реферът Марко Гуида веднага посочи бялата точка, а Меси изпълни дузпата в стил “Паненка” и даде преднина на домакините.

За 34-и път в кариерата си легендата на Барселона вкара два или повече гола в един мач в ШЛ. Този път ПСЖ заигра по-концентрирано в защита и не позволи на гостите да създадат нови опасности пред Навас.

В добавеното време Ашраф Хакими беше повален в наказателното поле от Йошко Гвардиол и след намесата на ВАР ПСЖ получи още една дузпа. Зад топката застана Мбапе, който стреля над вратата.

В следващия кръг Пари Сен Жермен ще върне визитата на РБ Лайпциг на 3 ноември.