Галактически Реал Мадрид загря за Ел Класико с разгром в ШЛ

Отборът на Реал Мадрид разгроми с 5:0 като гост Шахтьор Донецк в двубой от група D на Шампионската лига и ще излезе с гордо вдигната глава в най-жадувания мач на планетата - Ел Класико с Барселона през уикенда. С успеха пред 33 000  зрители на стадион "Олимпийский" в Киев мадридчани събраха 6 точки, колкото има и Шериф Тираспол. Шахтьор е последен в групата с 1 точка и без отбелязан гол, докато на третото място е Интер с 4.

Интрига в двубоя имаше само през първото полувреме, докато след почивката мадридчани заиграха с убийствена ефективност и разгромиха своя съперник, който през миналия сезон им нанесе две загуби.

Резултатът беше открит след автогол на капитана на домакините Кривцов, който в опита си да попречи на Карим Бензема да стигне до нея, успя да прехвърли своя вратар Трубин в 37-ата минута. В началото на втората част Реал удвои аванса си, след като Винисиус завърши перфектно организирана атака на гостите, като участие в попадението му имаха също Карим Бензема и Лука Модрич, който асистира. В 56-ата минута Винисиус отбеляза втория си гол в мача, след индивидуален пробив в наказателното поле, като показа изключителна техника. Малко по-късно Винисиус се оказа в ролята на асистент на Родриго, който направи 4:0. В самия край и Карим Бензема записа името си сред голмайсторите след асистенция на Марко Асенсио.

Двата тима бяха играли четири пъти помежду си в груповата фаза на Шампионската лига, като са си разменили по 2 победи до този момент. За последно те се срещнаха през миналия сезон, когато Шахтьор постигна две сензационни победи, но това не попречи на Реал Мадрид да продължи напред.

Треньорът на Реал Мадрид Карло Анчелоти можеше да разчита на завърналите се след травми защитници Едер Милитао и Дейвид Алаба, а атаката води намиращия се в отлична форма Карим Бензема. Двубоят за Шахтьор пропусна любимецът на феновете на столичния ЦСКА бразилец Жуниор Мораес, който не е възстановен, както и Коноплянка

Шахтьор владееше повече топката в началото, но първият удар в мача беше отправен от Карим Бензема. Топката обаче мина встрани от вратата на Трубин и опасността премина. Тони Кроос и Винисиус също пробваха мерника си, но не затурудниха Трубин, който направи спасявания.

Шахтьор също погледна към вратата на Куртоа. В 8-ата минута Фернандо едва не излезе на позиция за стрелба, но отбраната на Реал се справи. В 9-ата минута Педриньо се опита да намери Тете, но топката попадна на неудобния му крак. В 15-ата минута Винисиус стреля отдалеч, но доста встрани от вратата на Шахтьор.

Само минута по-късно Шахтьор стигна до сериозна опасност, след като към Манор Соломон беше отправено далечно подаване, но Куртоа “прочете” ситуацията и излезе далеч от вратата, за да изчисти.

Реал постепенно овладя топката и вече я задържаше повече в свое притежание, докато съперникът им започна да разчита на контраатаки. В 19-ата минута Каземиро стреля опасно, но ударът му беше блокиран от Марлон. Така се стигна до 23-ата минута, когато след контраатака се стигна до много сериозна опасност пред вратата на Куртоа. Топката беше подадена към Исмаили, който я прати към Соломон пред вратата, но Менди изчисти. Впоследствие се е оказа, че е имало и засада и гол нямаше да бъде зачетен.

Темпото на игра поспадна, като и двата отбора започнаха да се дебнат за грешки в търсене на контраатаки, а положенията липсваха.

Реал определено по-активно търсеше гол, като отправи удари към вратата чрез Кроос и Бензема. Атаките на Шахтьор пък се разбиваха пред наказателното поле на Реал

Така се стигна до 37-ата минута, когато Лукас Васкес отправи наглед безобидно центриране в наказателното поле, където Бензема беше заобиколен от двама защитници. Капитанът на Шахтьор Серхий Кривцов се опита да изпревари французина за топката, но много неудачно. Топката прехвърли излезлия напред Трубин и влетя в опразнената врата. Реал засили натиска. Последваха нови опасности пред Трубин, като Бензема и Винисиус отправиха удари, но Трубин спаси. Шахтьор се опита да задържи топката в свое притежание и поне да задържи резултата до полувремето и успя.

На полувремето треньорът на Шахтьор Роберто де Дзерби, който изхаби много емоции през първата част, извърши две промени, като извади от игра Тете и Соломон, а местата им заеха Маркос Антонио и Марлос.

Какъвто и замисъл да е имал Де Дзерби, всичко рухна в рамките на пет минути. В 51-ата “лос галактикос” направиха за смях отбраната на домакините. Бензема открадна топката от Додо, нахлу в наказателното поле и намери Модрич, който бързо прати топката към Винисиус пред вратата и бразилецът отблизо простреля Трубин. Шахтьор отговори с вяла атака, завършила с удар, но той не затрудни Куртоа.

В 56-ата минута Реал Мадрид съвсем лиши мача от интрига, като отново под прожекторите се оказа Винисиус. Той великолепно преодоля отбраната на съперника и с удар в близкия ъгъл направи 3:0. Футболистите на Реал нямаха никакво намерение да спрат дотук. След една тръгнала на ходом атака от Бензема, топката попадна отново у Винисиус в наказателното поле, той намери Родриго и колегата му простреля за четвърти път в мача вратата на Шахтьор в 65-ата минута. Две минути по-късно домакините бяха близо до почетен гол, но Куртоа отрази два поредни удара, отправени съответно от Фернандо и Марлос.

Мадридчани продължиха да тормозят отбраната на Шахтьор, а Карло Анчелоти извърши и първата си смяна, като в пусна в игра Марсело вместо Менди. Това беше мач №100 за бразилеца в Шампионската лига, като по този начин той влезе в престижен клуб. Де Дзерби също направи смени, като смени играчите на левия фланг Исмаили и Фернандо с Корниенко и Мудрик.

Карло Анчелоти пък отговори с тройна смяна. В игра се появиха Федерико Валверде, Марко Асенсио и Едуардо Камавинга, а терена напуснаха Тони Кроос, Лука Модрич и Родриго.

В края на мача и Карим Бензема заслужено записа името си сред голмайсторите, след като беше намерен непокрит пред вратата от Марко Асенсио и не сбърка. В заключителните секунди Мудрик изскочи с топката пред Куртоа, но белгийският страж запази мрежата си суха.

Шахтьор Донецк - Реал Мадрид 0:5
0:1 - Кривцов 37-автогол
0:2 - Винисиус 50
0:3 - Винисиус 56
0:4 - Родриго 65
0:5 - Бензема 90

Шахтьор (4-1-4-1): Трубин, Додо, Марлон, Кривцов, Исмаили, Майкон, Тете, Педриньо, Алан Патрик, Соломон, Фернандо

Реал Мадрид (4-3-3): Куртоа, Васкес, Милитао, Алаба, Менди, Модрич, Каземиро, Кроос, Родриго, Бензема, Винисиус