Левски е мобилизиран за успех в дербито с ЦСКА-София

Блестящ Алекс Симеонов разстреля Левски и донесе нов успех на Рилски спортист

Отборът на Рилски спортист продължава да поддържа перфектния си старт на новия сезон в Националната Баскетболна Лига. Баскетболистите на старши треньора Людмил Хаджисотиров спечелиха дербито от втория кръг на шампионата срещу Левски с крайното 88:69 (23:16, 18:19, 23:25, 24:9) в зала “Арена Самоков”.

В герой за успеха на носителите на Купата и Суперкупата на България се превърна Алекс Симеонов. Крилото на самоковци наниза цели 14 точки в спечелената от неговия тим с 24:9 последна четвърт, за да завърши двубоя с 23 точки и 9 борби.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата отбора влязоха тромаво в срещата и пропуснаха голяма част от първите си стрелби. Левски стартира с надмощие при борбите в нападение, след като взе 4 в първите 3 минути, но въпреки това не успяваше да се възползва и започна двубоя с 1/10 при стрелбата си. Това позволи на Рилски да вземе аванс от 3 точки след първите пет минути игра при 5:2.

След това домакините от Самоков намериха правилния ритъм и нанизаха две тройки, дело на Павлин Иванов и Златин Георгиев, като разликата се покачи на 6 точки при 13:7. Чавдар Костов пък бе двигателят на "сините" в откриващата четвърт, след като наниза първите 9 точки на своя тим при резултат 13:9.

Венцислав Петков се превърна в баскетболиста, който прекъсна могъщото начало на Костов и добави името си към реализаторите, за да намали изоставането на шампионите на 3 точки при 16:13. След това обаче Рилски спортист наказа няколкото поредни грешки в офанзивен план на своя съперник и записа серия от 5 поредни точки, за да поведе с 21:13. Кош и фаул на Милен Захариев донесоха известна увереност на столичани, преди Брендън Браун да оформи крайното 23:16 след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Началото на втория период бе доста нервно, тъй като отборът на Левски бе санкциониран с две технически нарушения, които бяха реализирани от гарда на домакините Деян Карамфилов. Чавдар Костов и Венци Петков продължаваха да държат "сините" в мача, а новото попълнение Марио Литъл най-сетне се отпуши, за да намали разликата на 4 точки при 27:23.

Устремът на гостите продължи и в следващите няколко минути, в които разликата в резултата се намали до само 1 точка, но Рилецо показа постоянство и отново наказа гостите чрез бърза серия от 7:0. Павлин Иванов и Мирослав Васов бяха в основата на щурма на домакините, като авансът им се покачи на 8 точки при 36:28.

Щабът на Левски реагира с таймаут, който подейства добре на играчите в синьо и те отново се хвърлиха да намаляват изоставането си. Марио Литъл и Венци Петков бяха точни за гостите след паузата, но те не успяха да използват набраната инерция и самоковци отново поведоха с 9 точки при 41:32 след кошове на Трей Портър и Мирослав Васов при 41:32. Последните три точки за полувремето бяха дело на Венци Петков, който вкара втората си тройка в мача, за да направи резултата 41:35.

Костов и Петков бяха отбелязали 25 от общо 35-те точки на Левски след откриващите 20 минути игра. От другата страна всеки един баскетболист в редиците на Людмил Хаджисотиров имаше поне един вкаран кош.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Брендън Браун даде начало на гонитбата през второто полувреме, след като вкара два наказателни за 43:35. След това обаче домакините направиха много сериозен брой грешни отигравания и гостите от София успяха да изравнят резултата чрез серия от 8 поредни точки - 43:43.

Левски дори успя да излезе напред в резултата за първи път в мача в средата на третата четвърт, след като Цветомир Чернокожев и Чавдар Костов комбинираха усилията си, за да изведат своя тим на 3 точки аванс при 45:48. Този развой на събитията предизвика прекъсване от страна на Людмил Хаджисотиров, като играчите му веднага си взеха поука и потеглиха смело напред към серия от 10 поредни точки, за да си върнат преднината при 55:48.

Малко след това Рилски вече можеше да се радва и на първата си двуцифрена преднина в срещата след силна игра на Трей Портър и Алекс Симеонов, които дадоха аванс от 11 точки на домакините при 63:52. Левски намери сили да върне отговор на ударите и да намали щетите по себе си след две тройки на Венци Петков и Марио Литъл, като американецът фиксира резултат 64:60 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист постави мечтано начало на финалните 10 минути. Самоковци нанизаха две тройки чрез Алекс Симеонов и Павлин Иванов, а веднага след тях Деян Карамфилов оформи серия от 8:1 в полза на домакините, които поведоха със 72:63. Както и в двубоя за Суперкупата, Симеонов бе човекът, който тласна Рилецо към победата с чудесни изяви в последната четвърт.

Крилото наниза още пет поредни точки на сметката си, за да донесе аванс от 13 при 77:64 за домакините и малко под 5 минути до края на срещата. Нова точна стрелба от поразяващата ръка на Симеонов вече окончателно пречупи играчите на Левски, които имаха почти невъзможната мисия да обърнат двубоя от 16 точки пасив. Домакините не срещнаха проблем да задържат убедителния си аванс и триумфираха с втората си поредна победа от началото на сезона след 88:69.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 9, Павлин Иванов 14, Златин Георгиев 5, Алекс Симеонов 23, Трей Портър 12 (Мирослав Васов 11, Деян Карамфилов 6, Ей Джей Хес 4, Джеймс Паджет 3, Николай Георгиев 1)

ЛЕВСКИ: Лъчезар Димитров 3, Чавдар Костов 20, Марио Литъл 9, Цветомир Чернокожев 12, Станислав Ваклинов 1 (Венцислав Петков 19, Милен Захариев 3, Асен Великов 2)