Нов обрат и Франция е на върха в Лигата на нациите

Франция спечели второто издание на Лигата на нациите. На финала отборът на Дидие Дешан победа Испания с 2:1. И трите попадения паднаха през второто полувреме. Микел Оярсабал откри резултата в 64-ата минута, секунди след като Тео Ернандес бе ударил греда. Отговорът на “петлите” бе много бърз и Карим Бензема изравни в 66-ата минута след изключителен удар. Килиан Мбапе донесе победата на французите с попадение в 80-ата минута.

След разочароващото Евро 2020 за Франция, играчите на Дешан бяха амбицирани да покажат какво могат. Световните шампиони трябваше да осъществяват обрат и на полуфиналите, и на финала, но в моментите, когато се разиграха, демонстрираха огромните си възможности.

Срещата започна на доста високо темпо. И двата отбори опитваха да пресират дълбоко в половината на съперника, но французите бяха по-агресивни и имаха инициативата. Тимът на Луис Енрике се справяше с пресата в голяма част от времето, но когато загубеше топката, това водеше до бързи и решителни дейстивя от страна на “петлите.

В шестата минута Погба великолепно изведе Бензема, въпреки че останаха сериозни съмнения за засада. Нападателят на Реал Мадрид заобиколи Унай Симон, но скъси ъгъла и се забави с изстрела, като са наложи да търси съотборник и Аспиликуета изби топката. В 12-ата минута “Ла Фурия” показа зъби в предни позиции. Феран Торес изведе Сарабия зад защитата, но ударът не бе достатъчно силен и не затрудни особено Лорис.

Постепенно испанците започнаха да налагат своя стил на игра и да владеят топката в дълги периоди. Играта обаче често бе накъсвана, действията и на двата отбора не бяха много прецизни, а няколко по-остри влизания доведоха и до спирания. Положения пред двете врати пък съвсем липсваха. Пет минути преди почивката Рафаел Варан получи контузия и се наложи да напусне терена, а на негово място влезе Дайо Упамекано.

През второто полувреме нещата не се промениха особено. На терена се водеше сериозна битка, но тя не включваше атаки към двете врати. В 53-ата минута грешка на Кунде можеше да доведе до откриване на резултата. Сарабия открадна топката, направи двойно с Оярсабал, но след това центрирането му бе прекалено силно и атаката не завърши с удар. Франция отговори с добра атака, в която Маркос Алонсо успя да спре Мбапе. Кунде имаше доста работа в тези минути и малко по-късно получи и жълт картон за нарушение срещу Бускетс.

В рамките на две минути зрителите видяха повече ситуации, отколкото за повече от час от началото на срещата. В 64-ата минута прекрасна контраатака на Франция завърши с удар на Тео Ернандес, който разтресе горната греда зад Симон. Топката тупна, близо до голлинията, но пред нея. В ответната атака на испанците те поведоха. Бускетс намери Оярсабал, който се справи с натиска на Упамекано и с диагонален удар откри резултата.

Този гол сякаш ядоса тима на Дидие Дешан, който веднага показа класата си в атака. Погба пусна към Мбапе отляво, а той насочи кълбото към Бензема. Нападателят на Реал Мадрид бе сравнително далеч от вратата, но отправи фантастичен удар, с който прати топката в горния ляв ъгъл на вратата и “петлите” изравниха резултата. След събуждането си Франция започна да реди атака след атака. На два пъти удари на Мбапе не затрудниха Симон, а Бензема прати топката в ръцете на вратаря.

Срещата стана доста по-открита и изпълнена с повече футболни достойнства, а в този период се виждаше по-големия потенциал на “петлите”. Те доминираха и десет минути преди края стигнаха до второ попадение. Тео Ернандес матира защитата на съперника с подаване към Мбапе, а звездата на ПСЖ прати топката покрай Симон за 2:1. Ситуацията бе проверявана с ВАР за засада на Мбапе. От телевизионните камери изглеждаше, че той е зад защитата при подаването, но преценката на реферите бе, че голът е редовен.

Тимът на Луис Енрике изглеждаше победен, но намери сили за финален натиск и можеше да стигне до изравняване. Минута преди края на редовното време добра атака завърши с удар на Оярсабал, но Лорис направи решително спасяване. Последва бърза атака на “петлите” и шанс за Мбапе, който стреля право в Симон. Атаките на испанците продължиха до последния съдийски сигнал, имаше няколко центрирания и разбърквания, но Франция удържа и започна да празнува победата.

ИСПАНИЯ - ФРАНЦИЯ 1:2
1:0 - Оярсабал (64)
1:1 - Бензема (66)
1:2 - Мбапе (80)