Ривър удари Бока при завръщането на феновете и мечтае за голямата цел

Ривър Плейт изпусна да разбие вечния си съперник Бока Хуниорс в дербито от 14-ия кръг на Професионалната футболна лига на Аржентина. На стадион “Монументал”, който отвори врати за верните фенове на “милионерите” точно 582 дни от последния път, домакините доминираха през цялото време и спечелиха само с 2:1.

Герой за “червено-белите” стана младият нападател Хулиан Алварес, който вкара и двата гола. Той се разписа първо в 25-ата минута с удар отдалеч, а в 43-ата минута удвои.

80 Ривър Плейт - Бока Хуниорс

Бившият защитник на Манчестър Юнайтед Маркос Рохо пък се превърна в антигерой за “генуезците”, след като остави Бока с човек по-малко още в 15-ата минута. Левият защитник си изпроси два жълти картона в рамките на 60 секунди. Първо извърши ненужен фал в центъра на терена, а секунди по-късно след ново негово нарушение започна да оспорва решението на рефера.

Освен него и вратарят Агустин Роси преди почивката може да се чувства виновен за двата гола в своята врата. Той първо не се намеси добре при удара на Алварес от над 23 метра, а после не успя да изчисти добре върната към него топка и от последвалата контраатака, 21-годишният таран удвои със своето девето попадение за сезона и общо трето във вратата на Бока Хуниорс.

След почивката Ривър можеше да постигне една от най-големите си победи, но веднъж гредата и няколко намеси на Роси спасиха “жълто-сините”. Буквално в последните секунди на даденото продължение Самбрано с глава върна едно попадение. Перуанецът засече с глава центриране от корнер на Молинас, като Армани изби и след това хвана топката, но тя вече беше минала голлинията.

Минута по-късно обаче футболисти и фенове на Ривър празнуваха първата победата над Бока за първенство на "Монументал" от 2010 година (1:0), като в последните осем мача "жълто-сините" си бяха тръгвали четири пъти с три точки, а четири пъти срещата бе завършвала без победител.

Успехът изведе “милионерите” на първо място в класирането с актив от 30 точки. Досегашният лидер Талерес де Кордоба е втори с 29 точки, но и мач по-малко. Победата е изключително важна за момчетата на Марсело Гаярдо, които гонят единствения трофей, който липсва във витрината на най-успешния треньор в историята на Ривър Плейт - шампионската титла на Аржентина. При Куклата “милионерите” спечелиха 12 трофея, но вече осем години им се изплъзва титлата на страната.

"Гаярдо е на Ривър и никъде няма да ходи", пееха феновете по трибуните, с което просълзиха специалиста, който е спряган за един от бъдещите треньори на Барселона, въпреки че обяви желанието си да изпълни своя договор с "милионерите" докрай.

Поражението остави "генуезците" на 9-то място с 21 точки, като ги отдалечи от водещите позиции и почти сигурно отказа тима от амбицията да защитава титлата си от 2020 година, която спечели в последния кръг за сметка именно на “милионерите”, които останаха с точка зад тях.

Ривър вече девет поредни мача няма поражение в първенството и след слабото начало набра скорост, а със завръщането на феновете им, ще имат още един коз, за да преследва с всички сили рекордната 37 титла на Аржентина.

Аржентинската федерация пусна 50% от капацитета на стадионите в страната и така за първи път от март миналата година имаше публика по трибуните. Проблемът на Ривър бе, че клубът има продадени 45 000 абонаментни карти, а трябваше да пусне само 36 000 зрители, които естествено създадоха страхотна атмосфера и върнаха живота на футбола в страната.

Интересното е, че днешният сблъсък на скамейките бе между най-титулуваните треньор в историята на Ривър - Гаярдо и играч в историята на Бока - Себастиян Баталя, който преди по-малко от два месеца пое отбора.

Това бе първи мач на "Монументал" от точно две години между двата гранда, които през 2021 година се бяха срещнали 4 пъти - три пъти на Бомбонера и един път в Ла Плата, като всичките мачове завършиха наравно, но последните два бяха спечелени от Бока след изпълнение на дузпи в Купата на Аржентина и Купата на Професионалната лига.