Фламенго отново на финал в Либертадорес след мач с куп рекорди

Шампионът на Бразилия Фламенго ще спори с Палмейрас в тазгодишния финал за Копа Либертадорес. Най-популярният бразилски тим постигна втори пореден успех с 2:0 на полуфинала срещу еквадорския Барселона Гуаякил, като се класира за финала с общ резултат 4:0. “Червено-черните” бяха спечелили първата среща на “Маракана” с два гола на Бруно Енрике, а тази нощ сториха същото и в Еквадор, като отново двете попадения бяха дело на бившия играч на Волфсбург.

Палмейрас е на финал, Хълк и Диего Коща пък се разминаха с Копа Либертадорес

Домакините, които изпуснаха доста положения и през първата среща, тръгнаха в атака, но вратарят Диего Алвеш спаси удари на Леон, Кастийо и Мартинес. Звездното попълнение в защитата на гостите Давид Луис пък се контузи и трябваше да напуска принудително още в 9-ата минута. Това даде още по-голяма увереност на Барселона, но в 18-ата минута светкавична контраатака на Фла прекърши ентусиазма на домакините.

Евертон Рибейро изведе майсторски Енрике, който технично преодоля вратаря Хавиер Бурай и даде аванс на гостите.

Това означаваше, че домакините трябва да вкарат четири гола на гранда от Рио де Жанейро, който имаше цели осем футболисти в стартовия състав, които са носители на трофея от 2019 година, а също така нямаше поражение от 16 мача.

Бившият играч на Манчестър Юнайтед и Лацио Андрес Перейра удари горната греда преди почивката и постепенно по-опитният бразилски отбор демонстрира много по-голямо спокойствие и самочувствие, като окончателно реши всичко в 50-ата минута.

Тогава 11-те играчи на терена докоснаха топката и с 12 подавания Фламенго прати коженото кълбо в мрежата, след като Габриел Барбоса изведе Рибейро, който подаде на празна врата на връхлитащия Енрике.

Попадението беше негово 15-то в турнира с екипа на Менго, като е само на един гол от легендата Зико и на шест от съотборника си Габигол, който има 21 гола в Либертадорес с екипа на “червено-черните” и е лидер по този показател.

Енрике стана едва четвъртият играч вкарвал четири гола на полуфинал в турнира и втория бразилец, като първият е Краля на футбола - Пеле през 1963 година.

Така Фламенго се класира за трети път в своята история на финал, като ще гони трети триумф след 1981 година и 2019 година.

Невероятен трилър в Лима прати в екстаз 40 милиона бразилци (видео + галерия)

Двубоят бе исторически за Фламенго, тъй като удължи положителната си серия на рекордните 17 мача без поражение от надпреварата в редовното време (12 победи и 5 равенства). Бразилският гранд се изравни с перуанския Спортинг Кристал, който в периода между 1962-1969 година също записва 17 поредни мача без загуба (8 победи, 9 равенства), в превърналия по-късно в най-престижен турнир на Южна Америка. Това означава, че при положение, че не загуби финала в редовното време, Фла ще стане първият клуб с 18 поредни двубоя без поражение.

Наставникът Ренато Гаучо пък стана първият треньор в историята с 50 победи в Копа Либертадорес, след като досега делеше първата позиция с колумбийската легенда Габриел Урибе. Бразилският специалист, който изведе Гремио до трофея през 2017 година, е водил още и Флуминензе в най-силния клубен турнир на Южното полукълбо.

Големият финал е на 27 ноември в Уругвай, а домакин ще бъде митичният стадион в Монтевидео - "Сентенарио".

Интересното е, че за втора поредна година два бразилски тима ще спорят за трофея на Копа Либертадорес, след като в началото на тази година Палмейрас надви 1:0 Сантос на "Маракана". Освен това се срещат двата последни шампиона на континента, което не се случвало никога в над 60-годишната история на надпреварата.

Палмейрас триумфира с Копа Либертадорес след късна драма срещу Сантос (видео)

Плюс това двата гранда от Рио де Жанейро и Сао Пауло са последните два шампиона и на Бразилия. "Зелените" триумфираха с рекордната си десета титла през 2018 година, докато Фла е първенец на страната през 2019 г., и 2020 година.