Трилър реши титлата на Бразилия

Изключителна драма със сценарий на южноамерикански сериал реши титлата на Бразилия за 2020 година! Шампионът Фламенго защити трофея си от 2019 година, но това стана след невероятна драма в последния 38-и кръг на бразилската Серия "А". Менго (71 точки) отстъпи с 1:2 при визитата си на Сао Пауло (66), който се бореше за директно класиране в Копа Либертадорес, но конкурентът Интернасионал (70 точки) не успя да спечели срещу гранда Коринтианс (0:0), където в главно действащо лице се превърна ВАР.
САО ПАУЛО - ФЛАМЕНГО 2:1

Шампионите пристигнаха в най-големия град на Южна Америка с ясната представа, че вече всичко зависи от тях, след като поведоха в класирането за първи път през сезона едва 90 минути преди края на кампанията. Четвъртият в класирането Сао Пауло през този сезон обаче е кошмар на Менго, след като ги разби с 4:1 насред "Маракана" в първия мач от първенството, а после го победи с 2:1 и 3:0 в мачовете за Купата на Бразилия през ноември. Освен това "червено-черните" нямаха победа над "трикольорите" от осем поредни мача във всички турнири, а също така не познаваха успех при гостуване на "Морумби" от десет години. Те стартираха с нагласа да търсят гола, въпреки че не играят футбола от 2019 година, като имаха своите шансове. Най-големият от тях бе пропуснат от Габигол.
В даденото продължение на първата част обаче голмайсторът на първенството Лусиано с 18-ия си гол от фаул матира Фламенго и даде аванс на домакините. След почивката Бруно Енрике изравни в 54-ата минута, но поредната грешка на резервния вратар Уго Соуза, който подари топката на Дани Алвеш при опита да подхване атака на Фламенго, Сао Пауло отново поведе с гол на Пабло, в 58-ата минута. Попадението шокира шампионите, които така и не успяха да стигнат до равенството и трябваше да се молят Интернасионал да не победи.

ИНТЕРНАСИОНАЛ - КОРИНТИАНС 0:0

На стадион "Бейра-Рио" съставът от Порто Алегре, който почти цял сезон водеше в първенството и преди няколко дни отстъпи с 1:2 на "Маракана" от Фла, не спря да атакува цял мач вратата на Коринтианс. Съдбата обаче беше решила, че това няма да е денят на Интер, след като в 31-ата минута отборът получи дузпа, анулирана после след намесата на ВАР. Секунди преди края на първата част гол на "червените" също бе отменен с ВАР заради засада на Юри Алберто.

След почивката домакините обградиха вратата на капитана на Касио, който с фантастично спасяване спря играчите на Абел Брага. Веднъж и гредата спаси тима от Сао Пауло. В 89-ата минута нов гол на Интернасионал бе отменен заради нарушение срещу стража на "мускетарите". Пълната драма дойде в даденото седемминутно продължение. Тогава капитанът Еденилсон вкара и подлуди цялата ВИП ложа и скамейка на Интернасионал. Това се случи в 96-ата минута, но докато се чувстваше големия герой на клуба, носейки първата титла от 41 години насам всички се бяха нахвърлили върху страничния съдия, който бе вдигнал фланга за засада.Това съвсем не бе всичко, след като се игра до 55-ата минута на втората част, в която вратарят на Марсело Ломба с глава изпревари Касио и се създаде нова чиста позиция за Интер, но този път Лукас Рибейро стреля над горната греда от шест метра и потопи в сълзи всички на "Бейра-Рио" и торсидата на Интернасионал из целия град, чакаща титлата от 1979 година, която щеше да е четвърта да клуба. На терена на митичния стадион "Морумби" в Сао Пауло пък играчите на най-обичания тим в Бразилия трепереха на телефоните си, докато гледат със затаен дъх случващото се в Порто Алегре и продължението, което така и не свършваше, но след последния съдийски сигнал на Интернасионал и Коринтинас, избухнаха в екстаз. Фламенго е шампион за седми път в своята история и за първи път от митичния период на Зико (1982,1983) успява да дублира титлата на страната. Грандът от Рио е едва третият клуб в Бразилия от 2003 година, който прави това след Сао Пауло (2006, 2007, 2008) и Крузейро (2013, 2014). Легендата на Сао Пауло Рожерио Сени пък изпита най-голямата си радост в треньорската кариера, спечелвайки първата си титла на Бразилия, ставайки едва осмият човек, който е правил това като футболист и треньор. Вратарят с най-много голове в историята на футбола стигна до трона на своя стадион, където вече три пъти бе вдигал трофея, но като играч. "Не беше начинът, по който очаквахме да станем шампиони, но важното е, че успяхме", каза Сени, който остана без победа срещу Сао Пауло и в осмия си мач срещу бившия си тим.

Торсидата на Фламенго полудя от радост, след като любимците им донесоха нова огромна радост за последните 14 месеца, в които завюваха две титли на Бразилия, Копа Либертадорес, Рекопа Судамерикана и Суперкупата на Бразилия. Това създаде проблеми на органите на реда, тъй като хиляди излязоха да празнуват по улиците, въпреки че страната обяви най-черния си ден от началото на пандемията Covid-19 с цели 1582 жертви.

Интересното е, че Фламенго стартира сезона с две поредни загуби и една победа в първите пет кръга, но въпреки това след отлично представяне и сериозен късмет през 2021 година стигна до златните медали. Не всички в Рио де Жанейро обаче бяха щастливи, тъй като други два ог големите клубове в града - Ботафого и Васко да Гама, изпаднаха от елита.