Милан грабна победата в края, паметно участие и гол с марка "Малдини"

С победен гол на Браим Диас четири минути преди края Милан надви Специя с 2:1 като гост и постигна пета победа в Серия “А” от шест кръга, като продължава да няма загуба. Цял мач за домакините записа българският национал Петко Христов. Той обаче беше изпреварен от младия Даниел Малдини за първото попадение на съперника в 48-ата минута. “Орлетата” изравниха в 80-ата чрез Даниеле Верде, но после “росонерите” все пак взеха своето.

Досега родният бранител не е пропуснал двубой за отбора в Калчото, като беше титуляр и срещу Ювентус преди дни, когато тимът пак отстъпи драматично с 2:3.

Мачът в Лигурия влиза в историята и заради това, че дебют като титуляр за Милан записа 19-годишният Даниеле Малдини, който е по-малкият син на легендата Паоло Малдини. Така младокът беше титуляр 4500 дни след последния двубой на баща си за “Дявола”. Малдини-младши действаше на позицията на Браим Диас зад централния нападател. Той продължава семейната традиция, след като през 1954 г. дебют за Милан беше записал и дядо му Чезаре

Гостите удариха и греда при 1:0 в своя полза, а също тогава капитанът на домакините Джулио Маджоре пропусна на празна врата.

Пиер Калюлю получи шанс вдясно на отбраната на миланския гранд, а Оливие Жиру излезе на върха на атаката.

17 Специя - Милан

Милан веднага наложи превес във владението на топката, но чистите положения ги нямаше. Дори играчите на Специя първи стигнаха до шанс, след като в 13-ата минута Мбала Нзола получи пас в коридор и шутира, но право в ръцете на Менян. Гостите не можеха дори да отправят изстрел към вратата, а в 27-ата Тео Ернандес беше неточен от пряк свободен удар.

В 31-вата минута Тео Ернандес тръгна на рейд, преминавайки през четирима футболисти на домакините. След това, около зоната на дъгата пред наказателното поле, той пусна топката покрай Христов и падна на земята, настоявайки за нарушение на българина. На повторенията обаче се видя, че французинът по-скоро симулира, каквото беше мнението и на рефера. В 44-ата минута бившият играч на Славия спря Ернандес при поредния му пробив.

Тимът на Специя пропусна отличен шанс да излезе напред в последната минута на първото полувреме, когато трима футболисти в бяло излязоха срещу двама от съперника, но така и не нанесоха удар.

На полувремето треньорът на Милан Стефано Пиоли направи двойна смяна, отказвайки се от Жиру и Ребич. Само три минути бяха необходимите на "росонерите", за да излязат напред в резултата. Пиер Калюлю центрира отдясно и Малдини с глава прониза Зут за 1:0.

В 57-ата Милан беше на косъм от второ попадение, но изстрел на Рафаел Леао срещна гредата. Секунди след това домакините пропуснаха далеч по-чиста възможност, след като на празна врата от няколко метра Джулио Маджоре не уцели вратата. Леао пак създаде опаност, но пак нямаше късмет, защото в 61-вата стреля в аут.

"Орлетата" реагираха с тройна смяна в 65-ата минута, но тя не даде бърз резултат. В 74-ата активният Леао отново застраши Зут, който не реагира добре и даде шанс на Пиетро Пелегри за добавка, но той се забави.

Шансът обаче все пак се усмихна на Специя, след като в 80-ата резервата Верде стреля през куп играчи и кълбото се отклони в тялото на Тонали, залъгвайки Менян за 1:1.

Милан се активизира и след няколко нови опита на Леао се стигна до втори гол, реализиран от Браим Диас. Това стана в 86-ата минута, а пасът дойде от друга смяна - Салемакерс.

Сега "росонерите" ги очаква дуел с Атлетико Мадрид от Шампионската лига.