Барселона отново се провали

Барселона за пореден път през сезона разочарова. В последен мач от 5-ия кръг на Ла Лига каталунците не успяха да победят намиращия се в зоната на изпадащите Гранада - 1:1. Барса дори беше много близо до загубата, но се добра до едната точка с гол на Роналд Араухо в 90-ата минута. Гостите поведоха още във 2-ата минута с попадение на на Домингош Дуарте и опазиха преднината си почти до края, когато Араухо засече центриране на 17-годишния Гави и изравни.

Каталунците бяха амбицирани да се реваншират пред феновете си за слабата игра и загубата от Байерн (Мюнхен) с 0:3 в Шампионската лига. При победа Барса щеше да събере 10 точки и да се изравни с Валенсия и Реал Сосиедад. Вместо това, отборът на Роналд Куман остана на 7-о място в класирането.

Гранада все още няма победа през сезона, но във втори пореден мач изненада Барселона на "Камп Ноу". Гостите очаквано подходиха дефанзивно, но ранният гол им даде самочувствие и увереност, а и късметът беше на тяхна страна в няколко ситуации. За отбелязване е, че Дуарте вкара най-ранния шампионатен гол във вратата на Барселона на "Камп Ноу" от февруари 2005 година, когато Фернандо Торес се разписа за Атлетико Мадрид още в първата минута.

В стартовия състав на домакините имаше две изненади. 17-годишният ляв бек Алехандро Балде направи дебют в първия тим, а в атака действаше 18-годишният австриец Юсуф Демир, който беше привлечен под наем от Рапид (Виена). Вторият вече имаше няколко минути като смяна този сезон. Филипе Коутиньо също бе в стартовите 11.

Атаката на Барселона водеше Мемфис Депай, а тримата в средата на терена бяха Френки де Йонг, Серхио Бускетс и Сержи Роберто. Защитата пред Марк-Андре тер Стеген бе съставена от Сержиньо Дест, Роналд Араухо, Ерик Гарсия и Балде.

В стартовите 11 на Гранада също не липсваха изненади. Роберт Морено пусна от първата минута само четирима от футболистите, които започнаха при домакинската загуба от Бетис (1:2). Сред титулярите не попадна дори авторът на гола срещу "вердибланкос" Луис Суарес.

Около два часа преди началото на двубоя над “Камп Ноу” започна да вали силно, което наводни част тунела към съблекалните. Теренът обаче беше в отлично състояние.

Гранада постигна първата си победа срещу Барса в исторически план само преди няколко месеца, при това като гост. Тогава андалусийци направиха обрат, а днес успяха да поведат още във 2-ата минута. Гола вкара защитникът Домингош Дуарте с глава след перфектно центриране на Серхио Ескудеро.

Веднага след попадението действията се пренесоха изцяло в половината на Гранада. Коутиньо имаше претенции за дузпа, подминати от рефера Хайме Латре, а Депай започна да тормози отбраната на гостите с индивидуални пробиви. В 12-ата минута една от малкото контри на Гранада можеше да завърши с втори гол, но ветеранът Хайме Молина стреля в аут.

Барса отвърна с греда на Сержи Роберто. Той се добра до топката в наказателното поле след центриране от корнер и шутира към далечния ъгъл, но късметът бе на страната на гостите. В средата на полувремето играта доста се накъса, а Роберт Морено направи прундителна смяна, като пусна Анхел Монторо вместо контузилия се Ян Брайс.

Гранада всячески се опитваше да бави времето и това още повече изнерви както играчите на Барса, така и публиката. В атаките на "блаугранас" нямаше острота и гостите се чувстваха доста комфортно на "Камп Ноу". в 41-ата минута Куман също прибегна до смяна. Той извади младока Балде и вкара вместо него Оскар Мингеса.

В края на полувремето едно статично положение предизвика паника в защитата на Барселона, но опасността се размина. Домакините можеха да изравнят секунди преди почивката, но Луис Максимиано направи блестящо спасяване след удар с глава на Араухо. Това беше и първият точен удар на "лос кулес" в мача.

За началото на втората част Куман очаквано се довери на Люк де Йонг, който замени Сержи Роберто. За Гранада пък се появи Карлос Нева на мястото на Ескудеро.

Барселона търсеше свободни пространства и на моменти намираше такива, последният пас всеки път беше неточен. в 55-ата минута Араухо отново се оказа на добра позиция след центриране от корнер, но прати топката встрани от вратата. В 58-ата Депай получи пас в наказателното поле, но се забави с удара и беше блокиран.

Макар на моменти да действаха панически, гостите съумяваха да удържат преднината си. Барса стигаше лесно до наказателното поле, но не намираше начин да нанесе точен удар. В 72-ата минута Депай получи възможност да изпълни пряк свободен удар, но прати топката в стената.

В 78-ата минута играещият като десен бек Мингеса опита да центрира и едва не вкара гол. Секунди по-късно Де Йонг сътвори чудовищен пропуск. Нидерландецът не успя да прати топката във вратата, въпреки че се намираше на отлична позиция. С напредването на времето гостите се окопаха около наказателното си поле и принудиха съперника само да центрира.

В 88-ата минута двата отбора почти се биха, но Хайме Латре ги укроти с няколко жълти картона. Барселона все пак се спаси от позорна загуба в самия край на редовното време. Центриране на тийнейджъра Гави, заменил Коутиньо, стигна до Араухо и уругваецът вкара за 1:1.

В оставащите минути нервите взеха връх. Жерард Пике, който се появи четвърт час преди края и заигра като централен нападател, получи жълт картон за грубо нарушение при опит да отбележи втори гол за "лос кулес". Гостите хитро си спечелиха още два фаула и не позволиха да се стигне до пълен обрат.