Полша се утеши с бронзовите медали, след чиста победа над Сърбия 🏐

Световните шампиони от 2014 и 2018 година от Полша спечелиха бронзовите медали на европейското първенство по волейбол за мъже, след като  спечелиха малкия финал срещу Сърбия с 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) пред 8977 зрители в зала "Сподек" в Катовице.

Това бе последен мач на Витал Хейнен начело на "Дружина полска".

Полша поведе в малкия финал със 7:4, след като Бартош Курек атакува технично от зона 2. Урош Ковачеви изравни при 9:9. Сръбските волейболисти поведоха с 15:14, но Марко Ивович сгреши и отново се стигна до равенството при 15:15. Двоен блок на Вилфредо Леон и Якуб Кохановски спря атака на Александър Атанасийевич и Полша поведе с 19:17. Бартош Куреш атакува мощно за 20:18. Александър Атанасийевич атакува в аут – 21:18. Ас на Якуб Кохановски и 23:19 за Полша. Сречко Лисинац атакува в аут и „Дружина полска“ спечели първата част с 25:22.

Поляците поведоха в началото на втората част с 6:4 след атака на разпределителя Фабиан Джизга. Единична блокада на Пьотър Новаковски и 8:5. Нова блокада на Пьогтър Новаковски - 9:5. Слободан Ковач взе прекъсване за Сърбия. Трета поредна блокада на Пьотър Новоковски - този пък срещу атака на Урош Ковачевич и 10:5. Ас на Якуб Кохоновски направи резултата 11:5.  Ас на Фабиан Джизга и Полша поведе убедително с 13:6. Силната игра на Бартош Курек и Вилфредо Леон продължи. Две поредни успешни атаки на Лукаш Качмарек изведоха Полша до успех във втората част с 25:16

Вук Тодорович стартира като разпределител на Сърбия в началото на третата част . Полша поведе в началото на 3-ия гейм с 4:1 след отлична атака на Вилфредо Леон. Слободан Ковач взе прекъсване за Сърбия. "Плавите" успяха да изравнят при 5:5. Възпитаниците на Витал Хейнен дръпнаха с 3 точки при 9:6. Дражен Лубурич атакува в аут и Полша поведе с 16:14. Урош Ковачевич успя да изравни резултата при 16:16 след технична атака. Бартош Курек атакува по блокадата и Полша пак поведе със 17:16. Единична блокада на Вилфредо Леон срещу атака на Урош Ковачевич и 18:16. Вилфредо Леон атакува успешно по диагонала от зона 4 - 19:17. Ас на Матеуш Биениек след  начален удар със 116 км/час  20:17. Втори пореден ас на Матеуш Биениек и 21:17. Урош Ковачевич атакува успешно и Сърбия намали до 21:22. Витал Хейнен взе прекъсване за Полша. Ас на Дражен Лубурич изравни резултата при 22:22. Ас на Вилфредо Леон изведе Полша до мачбол при 24:22. Блокаут на Михал Кубяк донесе успеха на "Дружина полска" в третата част с 25:22 и в мача с 3:0 гейма.

Така Полша спечели бронзовите медали от Евроволей 2021.

Вилфредо Леон стана най-резултатен за Полша с 14 точки (1 ас, 3 блока, 45% ефективност в атака, 28% перфектно и 33% позитивно посрещане - +8). Бартош Курек добави 11 точки (61% ефективност в атака - +6).

Марко Ивович бе най-резултатен за Сърбия с 10 точки (2 аса, 47% ефективност в атака, 23% перфектно и 23% позитивно посрещане - +6).