Франческо Баная счупи рекорда на „Мизано“ и ще потегли първи в ГП на Сан Марино

С време от 1:31.065 Франческо Баная (Ducati) постави нов рекорд на пистата „Мизано“ и спечели своя втори пореден полпозишън в MotoGP, след като триумфира в квалификацията за Гран При на Сан Марино.

В белязаните от общо три падания заключителни моменти от сесията за място Баная бе на точното място в точния момент и успя да завърти обиколка без да трябва да се притеснява за минаване през зона с жълти флагове. Така той победи с цели 0.249 секунди своя съотборник Джак Милър, а трети остана лидерът в световния шампионат Фабио Куартараро (Yamaha), който бе с 0.302 секунди по-бавен от първия.

Французинът бе един от падналите пилоти в края на квалификацията, като той загуби контрол над своя мотор в първия завой на заключителната си обиколка. Тази грешка на Куартараро ощети и световния шампион Жоан Мир (Suzuki), който трябваше да се откаже от своя тур и ще потегли едва 11-и.

Освен лидера в шампионата на асфалта в последните минути се озоваха още Марк Маркес (Honda) и Алейш Еспаргаро (Aprilia), които ще потеглят съответно седми и девети, а между тях на третия ред ще бъде Алекс Ринс (Suzuki). На втората редица пък ще застанат Хорхе Мартин (Pramac Ducati), Йоан Зарко (Pramac Ducati) и Пол Еспаргаро (Honda). От десетата позиция ще потегли Маверик Винялес, за когото това е втори старт с екипа на Aprilia, 11-и ще бъде Мир, а най-бавен във втората фаза на квалификацията бе Енеа Бастианини (Esponsorama Ducati), който ще стартира 12-и.

Италианецът и Марк Маркес бяха двамата пилоти, които преминаха през първата фаза на квалификацията, в която те бяха най-бързи. Първи извън решителната част на сесията за място остана Такааки Накагами (LCR Honda), който ще подели петата редица на стартовата решетка с Микеле Пиро (Ducati) и Лука Марини (VR46 Esponsorama Ducati). Пиро първоначалното трябваше да има директно място в квалификация две, но стюардите възстановиха първоначално изтритото време от третата тренировка на Алейш Еспаргаро и така участникът с „уайлд кард“ трябваше да премине през квалификация едно.

Шестият ред в утрешния ден ще бъде за Франко Морбидели (Yamaha), Брад Биндър (KTM) и Щефан Брадъл (Honda), седмият за Алекс Маркес (LCR Honda), Икер Лекуона (Tech 3 KTM) и Мигел Оливейра (KTM), а на последния осми ред ще бъдат Данило Петручи (Tech 3 KTM) и дуото на Petronas Yamaha SRT Валентино Роси и Андреа Довициозо.

Надпреварата за Гран При на Сан Марино, 14-и кръг за сезон 2021 в MotoGP започва утре в 15:00 часа българско време и ще може да бъде следена на живо със Sportal.bg.

Снимки: Gettyimages