Херта тръгна нагоре, Гройтер Фюрт затъва все повече

Херта (Берлин) се наложи с 2:1 над Гройтер Фюрт в първи мач от 5-ия кръг на Бундеслигата. Гостите, които са новаци в елита, поведоха в 57-ата минута с гол от дузпа на Бранимир Хъргота, но попадение на Юрген Екеленкамп (61') и автогол на Максимилиан Бауер (79') донесоха втори пореден успех на "Старата дама". По този начин берличани се изкачиха на 9-о място в класирането с 6 точки, а Гройтер Фюрт има актив от едва 1 точка и остана на последната 18-а позиция.

Освен Стеван Йоветич извън състава на Херта остана и Лукас Клюнтер, който също получи контузия. Като десен бек започна Дейофейсио Зеефаук, а Мизиан Маолида замени Марко Рихтер. Атаката отново поведе Ишак Белфодил.

В стартовите 11 на гостите от гройтер Фюрт отново се появиха новите попълнения. Джетро Вилемс и Себастиан Грисбек. По левия фланг беше предпочетен Джереми Дудзиак, а на пейката остана Джулиан Грийн

Двата отбора никога не се бяха срещали в Бундеслигата, а мачът между тях "роди" 933-ото различно съперничество в германския елит. Първият изстрел дойде от Вилемс, но по никакъв начин не затрудни Саша Бурхерт. Херта действаше твърде припряно в началото, но постепенно взе инициативата и първо Люка Тусар, а след него и Суат Сердар направиха пропуски пред вратата на гостите.

В 26-ата минута капитанът на Херта Дедрик Боята получи контузия и вместо него влезе Линус Гехтер, който записа едва втория си мач в Бундеслигата. Повечето атаки на берличани преминаваха по левия фланг през Марвин Платенхарт, но защитата на Гройтер Фюрт се ориентира и внимаваше за пробивите на национала.

На почивката именно Платенхарт напусна, а неговото място зае Денис Ястжембски. Домакините вдигнаха оборотите и Бурхарт трябваше да спасява удар на Белфодил. В 56-ата минута обаче Зеефаук повали в наказателното поле Дудзиак, а капитанът Бранимир Хъргота хладнокръвно реализира дузпата.

Отговорът на Херта дойде много скоро. Привлеченият от Аякс Екеленкамп се появи на терена в 60-ата минута за своя дебют и секунди по-късно вече беше в прегръдките на съотборниците си. Нидерландецът скочи най-високо след центриране от корнер на Мартон Дардай и се разписа за 1:1.

Домакините продължиха да атакуват в преследване на пълния комплект точки. В 79-ата минута Рихтер центрира, а Бауер не уцели добре топката в опита си да изчисти и я прати в собствената си врата. До края на двубоя имаше много нерви и малко футбол, но Херта удържа победата и вече е в средата на таблицата.