България е на 1/8-финал на Евроволей 2021 🏐

Волейболистите от националния отбор на България се класираха на 1/8-финалите на европейското първенство за мъже. Възпитаниците на Силвано Пранди победиха не много лесно Беларус с 3:1 (25:13, 25:18, 24:26, 25:22) в последния си двубой от Група В, който се игра в Острава (Чехия).

Така България продължава напред на Евроволей. На 1/8-финалите българите ще срещнат олимпийските шампиони от Франция или Германия.

Всичко зависи от последния мач в нашата Група В. Ако Италия победи Чехия, то България ще финишира на 3-о място в крайното класиране в Група В и ще срещне втория от Група D, който най-вероятно ще е Германия.

Ако Чехия победи Италия, то България ще остане на 4-о място в Група В и тогава на 1/8-финалите ще се изправи срещу олимпийските шампиони от Токио - Франция.

Волейболистите на България стартираха неубедително в мача. Беларус поведе с 3:0 и 5:1, след като Цветан Соколов атакува в аут. Ас на Тодор Скримов и 4:6. Националите изравниха резултата при 6:6. Единична блокада на Мартин Атанасов изведе България напред при 9:7. Виктор Бекша взе прекъсване за Беларус. Атака през центъра на Светослав Гоцев и 10:7. Единичен блок на Мартин Атанасов спря атака на Радион Мискевич за 12:7. Атака на Мартин Атанасов от зона 4 доведе резултата до 14:8. Цветан Соколов атакува успешно от зона 4 - 15:10. Тодор Скримов завърши дълго разиграване за 16:10. Цветан Соколов атакува технично за 17:11. Нова атака на Цветан Соколов по блокадата от зона 2 - 18:12. Ас на Цветан Соколов след сервис изпълнен с 99 км/ч направи резултата 20:12. Виктор Бешка взе второто си прекъсване в първата част. Два поредни аса на Тодор Скримов изведоха България до 23:13. Трети пореден ас и общо 4-и от началото на двубоя за Тодор Скримов - 24:13. Владислав Давискиба атакува в аут и България спечели първата част с 25:13.

Българските волейболисти поведоха с 4:2 след атака на Мартин Атанасов. Ас №5 от началото на двубоя за Тодор Скримов и 6:2. Пайп на Тодор Скримов - 8:4. Цветан Соколов направи резултата 12:5 с атака по диагонала от зона 2. Троен български блок направи резултата 19:12. Блокаут на Цветан Соколов и 20:12. България стигна до геймбол при 24:16. Цветан Соколов атакува успешно и България спечели втората част с 25:18.

Волейболистите на Беларус поведоха с 3:0 в началото на третата част, след като Цветан Соколов заби топката в блокадата. Ас на Тодор Скримов и България намали до 7:8. Пореден ас на Тодор Скримов изравни резултата при 8:8. Българските волейболисти поведоха при 14:13 след грешка в атака на Беларус. Националите увеличиха преднината си на 2 точки при 16:14, след като беларусите допуснаха нова грешка в атака. Блокаут на Цветан Соколов - 17:14. Виктор Бекша взе прекъсване за Беларус. Владислав Давискиба заби ас и Беларус обърна резултата и поведе с 20:18. Блокаут на Мартин Атанасов намали резултата до 19:20. Мартин Атанасов игра отново с блокадата за 20:21. Атака на Тодоро Скримов намали резултата до 22:23. Атака в аут на Радион Мискевич изравни резултата при 23:23. Беларус стигна до геймбол при 24:23. Тодор Скримов атакува технично за 24:24. Цветан Соколов атакува в блокадата и Беларус спечели третата част с 26:24.

Играчите на Беларус поведоха с 6:4 в началото на 4-ата част. Ас на Артьом Маско и 7:4 за Беларус. Цветан Соколов отигра технично за 5:7. България изравни при 8:8. Мартин Атанасов атакува отлично да 11:12. Ас на Тодор Скримов и България поведе в резултата с 13:12. Николай Колев атакува в аут - 15:18. Силвано Пранди взе второто си прекъсване в гейма. Владислав Давискиба атакува технично по блокадата и Беларус дръпна с 4 точки при 19:15. Цветан Соколов атакува успешно за 16:19. Българската блокада спря атака на Владислав Давискиба - 17:19. Владислав Давискиба атакува в аут и България намали резултата до 18:19. Виктор Бекша взе прекъсване. България изравни при 19:19 след грешка в атаката на Бабкиевич. Цветан Соколов изравни при 20:20, след като 4 пъти атакува в това разиграване. Националите поведоха с 21:20. Алекс Грозданов атакува остро в центъра за 23:22. Ас на Цветан Соколов изведе България до мачбол. Отново капитанът Цветан Соколов атакува мощно и донесе успеха в 4-ата част с 25:22 и мача с 3:1 гейма.

27 Евроволей 2021: България - Беларус

Тодор Скримов, който отново демонстрира отличен сервис, завърши с 23 точки (8 аса, 65% ефективност в атака, 43% перфектно и 57% позитивно посрещане - +18). Цветан Соколов добави още 18 точки (1 аса, 1 блок, 50 % ефективност в атака - +14) за ценната победа.

Владислав Бабкевич се отличи със 17 точки за Беларус.

БЪЛГАРИЯ - БЕЛАРУС 3:1 (25:13, 25:18, 24:26, 25:22)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 3, Цветан Соколов 17, Мартин Атанасов 12, Тодор Скримов 23, Алекс Грозданов 5, Светослав Гоцев 1 - Владислав Иванов-либеро (Аспарух Аспарухов, Николай Колев 4, Стефан Чавдаров)
Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ
БЕЛАРУС: Алексей Кураш, Радион Мискевич 5, Владислав Давискиба 11,  Иля Буров 2, Владислав Бабкиевич 17, Максим Шкредов 7 - Максим Буджюкин-либеро (Артьом Маско 5, Пьотър Лазука-либеро, константин Панесенка, Константин Цискевич 2)
Старши треньор: ВИКТОР БЕКША.