Шериф успя! За първи път молдовски тим ще играе в групите на ШЛ

Шериф стана първият молдовски отбор, който се класира за групите на Шампионската лига. Тимът от Тираспол направи нулево равенство като гост на Динамо (Загреб) и това беше напълно достатъчно за историческия триумф, след като преди седмица футболистите на старши треньора Юрий Вернидуб сразиха хърватския гранд с 3:0.

В квалификациите на турнира Шериф елиминира последователно албанския Теута, арменския Алашкерт и сръбския Цървена звезда, преди да се изправи срещу Динамо. Хърватите бяха абсолютен фаворит, но 152 дни след знаменитата победа с 3:0 над Тотнъм в Лига Европа претърпяха голям провал.

Цели 9 от футболистите, които играха срещу "шпорите", взеха участие и в днешния мач. "Модрите" бяха амбицирани да заличат пасива си, но стихийният им натиск доведе до твърде малко положения пред вратата на Йоргос Атанасиадис. Шериф действаше спокойно и без паника. Някои от контрите на молдовците като по чудо не завършиха с гол, но за тях по-важното беше да не допускат грешки в дефанзивен план.

Още в началните минути Себастиан Тил уцели гредата и показа, че гостите не смятат само да се бранят. След това Динамо взе инциативата, но до почивката само веднъж беше близо до гола, когато Иванушец не успя да преодолее Атанасиадис. Дуйе Чоп и Бруно Петкович бяха добре пазени и не създадоха почти нищо пред вратата на Шериф.

В 53-ата минута Мислав Оршич отправи много хубав фалцов удар, но Атанасиадис за пореден път се намеси блестящо. Каквото и да опитваха домакините, не се получаваше. Или изстрелите на футболистите в синьо бяха неточни, или стражът на Шериф спасяваше.

В 65-ата минута Кастрати центрира, а Чоп отправи удар с глава, но топката мина покрай гредата. в 69-ата Иванушец шутира в аут от удобна позиция, а в края Атанасиадис попречи на Петкович да донесе макар и минимална победа на Динамо.

Шериф ще научи съперниците си в групите на Шампионската лига на жребия утре в Истанбул. Динамо (Загреб) пък ще продължи участието си в Лига Европа.