Локомотив (София) представя Красимир Балъков

Неочакван победител в лудото Гран При на Австрия в MotoGP

Със страхотен риск и оставане на пистата с гуми за сухо при все по-засилващия се дъжд Брад Биндър (KTM) завоюва своята втора победа в MotoGP след един неочакван триумф в надпреварата за Гран При на Австрия.

В хода на цялата дистанция южноафриканецът се движеше в дъното на топ 10, но неговият риск при оставащи само три обиколки бе напълно оправдан след победата. Сведение за размера на риска бе темпото ба Биндър в последния тур, в който той загуби цели 14.386 секунди от завършилия втори Франческо Баная (Ducati).

Италианецът води в почти целия ход на надпреварата, но бе един от деветимата пилоти, които спряха в бокса. Това направи и Хорхе Мартин (Pramac Ducati), който завърши на третата позиция. Четвърти остана световния шампион Жоан Мир (Suzuki), който също спря в бокса за мокрите гуми.

Втори от пилотите, които останаха на пистата със сухи гуми, финалът пресече Лука Марини (VR46 Esponsorama Ducati), за когото това е най-доброто класиране в дебютния му сезон в кралския клас. Зад него финишира Икер Лекуона (Tech 3 KTM) също без смяна на мотор, а лидерът в шампионата Фабио Куратараро (Yamaha) бе седми след спирането си в бокса.

Въпреки своята позиция французинът успя да увеличи аванса си на върха в генералното класиране, след отпадането на неговия сънародник Йоан Зарко (Pramac Ducati) малко след средата на дистанцията.

Старт на състезанието! Най-добро потегляне направи Мартин, който поведе комфортно в първия завой. В него Куартараро и Зарко напуснаха трасето, но запазиха позиции в челото. След цялото разбъркване на позициите в първите завой втори се движеше Баная.

В средата на първия тур комисарите развяха белите знамена, което позволява на пилотите да влязат за смяна на мотора, с такъв с мокри гуми.

Това нагледа разсея Мартин, които загуби позиция от Баная, а в последствие бе и докосната от Куартараро. Потърпевш от този контакт обаче беше французинът, който се смъкна до шестото място зад Зарко, Марк Маркес и Джак Милър (Ducati).

В средата на третия тур Марк Маркес се придвижи до второто място преди дуото на Pramac Ducati. Темпото на шесткратния шампион в първите обиколки се дължеше на неговия избор за мека задна гума, която му даваше много добро сцепление на изхода от бавните завой.

Още в четвъртата обиколка Мартин успя да си върне втората позиция от Маркес, като той направи това на правата между завой три и четири.

В петия тур Куартараро започна своето изкачване обратно към челото. С една перфектна маневра на спирането за третия завой французина мина пред своя сънародник Зарко в спора за четвъртото място.

На старта на шестата обиколка Маркес отново успя да изпревари Мартин за втората позиция с късно спиране за първата крива. Още в четвърти завой обаче Мартин си върна мястото от своя именит сънародник.

Два завоя по-късно той атакува и Баная за първото място, което обаче му изигра лоша шега. Заради лошото ускорение от седмия завой Мартин загуби позиции не само от Баная и Маркес, но и от Куартараро.

В първата половина на седмата обиколка Мартин си върна загубените позиции в спринта до третия завой, но Куартараро успя да спре най-късно от всички и така лидерът в шампионата се затвърди на второто място. Самият Мартин допусна нова грешка в шестата крива, която отново позволи на Маркес да го изпревари.

В средата на осмия тур с изключително агресивна маневра Куартараро успя да поведе пред Баная. Водачеството на французина обаче продължи само половин обиколка, тъй като той нямаше отговор за скоростта на Баная на старт-финалната права.

В края на 11-та обиколка Баная успя да отвори аванс от 0.4 секунди спрямо Куартараро и Маркес, които от своя страна имаха подобна преднината спрямо движещите се на четвърто и пето място Мартин и Зарко.

В средата на дистанцията от 28 обиколки, първите трима имаха преднина от точно 1.0 секунда, като позициите между тях не търпяха промени въпреки няколкото леки неточности от страна на Куартараро.

В края на 18-ия тур Йоан Зарко напусна надпреварата от петата позиция, след като допусна грешка на деветия от десет завоя. За него това в втора нула през кампанията след тази в Португалия в началото на годината.

В 20-та обиколка Куартараро допусна неточност на спирането за третия завой и това отвори вратата за Маркес, който се възползва максимално и зае втората позиция. Самата грешка на лидера в шампионата бе предизвикана от Маркес, който се приближи изключително много до французина на правата между първи и трети завой.

В 22-ия тур, Маркес направи първа по-сериозна атака за първото място на Баная, която дойде след грешка от страна на италианеца в кривата на завой номер три. Точно в същото време маршалите отново развяха знамената за дъжд, което е изцяло в полза на Маркес, който е майстор в подобни условия.

В края на 23-та обиколка Милър и Алекс Ринс (Suzuki) първи влязоха в бокса за мотори с мокри гуми заради падащия дъжд на трасето. Двамата единствени направиха това, докато отпред всички пилоти останаха със сухите гуми.

Четири тура преди края на надпреварата Маркес успя да излезе начело, а Баная само за половин обиколка потъна до петото място. В края на обиколката всички лидери освен Биндър влязоха в бокса за мокрите мотори предвид засилващия се дъжд.

Общо деветима пилоти избраха да останат на трасето, а Маркес, който бе първи от вече спрелите падна на първия завой само две обиколки преди края на състезанието.

Край на състезанието! Брад Биндър записа втора победа в своята кариера в MotoGP след едно лудо състезание за Гран При на Австрия. След една незабравима последна обиколка втори на подиума се класира Франческо Баная, а трети се нареди стартиралият първи Хорхе Мартин.

В генералното класиране след края на 11-ия кръг за сезон 2021 в MotoGP начело с актив от 181 точки остава Куартарара. на втора и трета позиция с по 134 пунтак са Баная и световният шампион Мир, докато четвърти със 132 е Зарко.

Битката за титлата в кралския клас продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Великобритания на „Силвърстоун“.

Снимки: Gettyimages