Груба грешка и дузпа в 89-ата минута донесе Къмюнити Шийлд на Лестър в дебюта на Грийлиш

Носителят на ФА Къп Лестър спечели за втори път в историята си Къмюнити Шийлд, след като победи с 1:0 шампиона Манчестър Сити на "Уембли". Бившият играч на "гражданите" Келечи Ихеаначо вкара единственото попадение минута преди края, когато реализира дузпа, отсъдена след груба грешка на Нейтън Аке. Може да се каже, че "лисиците" заслужиха успеха, тъй като създадоха повече възможности за гол в хода на двубоя. Дебют за шампионите направи рекордната покупка Джак Грийлиш, който се пови в игра в 65-ата минута, но нямаше шанс да остави отпечатък в първия си мач за Манчестър Сити.

Новото попълнение на Лестър Райън Бертранд започна като титуляр. Харви Барнс, който през миналия сезон дълго време лекуваше тежка контузия в коляното, също стартира. Амарти бе партньор на Союнджу в центъра на защитата, след като преди няколко дни Уесли Фофана получи сериозна травма. Джейми Варди водеше атаката на "лисиците".

Стомилионното ново попълнение на Сити Джак Геийлиш остана на пейката за началото. Фернандиньо пък изведе отбора с капитанската лента. Джосеп Гуардиола даде шанс и на двама млади играчи в лицето на 19-годишния Коул Палмър и 18-годишния Самюел Едози. Зак Стефен бе на вратата на Манчестър Сити.

Двата отбора изиграха първото полувреме на добро темпо, но до попадение не се стигна. Лестър бе по-активният отбор, който атакуваше по-опасно. В 16-ата минути Союнджу изчисти доста рисковано едно центриране на Менди и за малко не си отбеляза автогол. Все пак топката премина над гредата. Лестър отговори с добър пробив на Перес, който намери Варди на границата на наказателното поле. Голмайсторът на Лестър потърси ъгъла, но Зак Стефан изби. В 24-тата минута стражът на „гражданите“ отново парира шут на Варди. Непосредствено преди почивката дойде и третата възможност, която се откри пред звездата на Лестър. Това бе и най-чистото положение през първото полувреме. Барнс проби много добре отляво и центрира ниско във вратарското поле. Варди засече от няколко метра, но Стефан отново успя да реагира, след което топката срещна и гредата.

36 Лестър - Манчестър Сити

Тимът на Гуардиола организира няколко добри контраатаки преди почивката, но не стигна до реален шанс за гол. Младият Едози стреля много неточно от една добра ситуация, а удари на Марез и Гюндоган преминаха над вратата.

Манчестър Сити започна по-добре второто полувреме. В 55-ата минута Гюндоган стреля неточно от 13-14 метра. Три минути след това Стефан боксира центриране на Бертранд, след което "гражданите" организираха скоростна контраатака. Марез напредна мощно през центъра и стреля от границата на наказателното поле, но над вратата.

В 65-ата минута Грийлиш се появи в игра за своя дебют. Английският национал замени Едози. Родри пък се появи на мястото на Гюндоган.

В 73-тата Феран Торес получи чудесно извеждащо подаване, но не успя да овладее топката и Шмайхел успя да я улови под носа му. Шест минути преди края Олбрайтан изведе Дака, който чукна топката пред излезлия напред Стефан, но след това стражът улови при втория си опит.

Когато изглеждаше, че победителят ще се определи след изпълнение на дузпи, дойде груба грешка на Нейтън Аке, който притиснат от Ихеаначо изгуби топката, а при падането си препъна своя съперник, опитвайки се да му попречи. Пол Тиърни посочи бялата точка, а Ихеаначо изпълни перфектно дузпата, пращайки топката в горния десен ъгъл.