Страхотна България повали домакинa на Европейския Чалънджър

Младежкият национален отбор на България по баскетбол до 20 години показа страхотен характер и извоюва втората си победа на Европейския Чалънджър в Тбилиси. Селекцията на Георги Младенов успя да надиграе домакинa Грузия с крайното 84:72 (24:20, 19:21, 18:9, 23:22).

Успехът позволява на младите “лъвчета” да се изкачат на третото място в група “B” с баланс 2-2, оставайки плътно зад втория Германия, който е с 3-1. Именно германците са следващия съперник на родните национали, като двубоят ще се проведе утре от 16:00 часа.

България започна мача доста силно и още в първата четвърт успя да се отскубне в резултата при 18:12 след пет поредни точки на Константин Тошков. След ранното изоставане обаче грузинците се съвзеха и поеха контрол над събитията в двубоя през втората четвърт. Домакините успяха да заличат напълно колебливото си представяне от старта на срещата, а енергията им позволи да излязат напред с 10 точки по средата на втория период при 27:37.

Българите не се предадоха и намериха нужния импулс в играта си, чрез който осъществиха серия от осем поредни точки, за да намалят разликата на само две при 35:37. Кошове на Емил Стоилов, Берк Мехмед и Константин Паисиев, както и хубави изяви в дефанзивен план, позволиха на националите ни да вземат аванс от две точки на голямата почивка при 43:41.

В началото на третата четвърт “лъвчетата” показаха отлична стрелба от далечно разстояние, след като тройки на К. Тошков и Мехмед намериха целта, за да може българският тим да поведе отново с шест при 52:46. Силното представяне на България в двете фази на играта донесоха двуцифрен аванс на тима на Георги Младенов преди началото на последната четвърт - 61:50.

Българските национали се разколебаха във втората половина на финалната четвърт, в която позволиха на Грузия да се върне на три точки пасив при 72:69. Важни кошове на братята Константин и Лъчезар Тошкови обаче осигуриха ново двуцифрено препятствие пред Грузия, което бе непосилно за прескачане от тяхна страна - 84:72 в полза на България!

Константин Тошков поведе родните национали с 21 точки, 5 борби и 9 асистенции. Берк Мехмед добави 15 точки и 6 борби, Емил Стоилов оформи “дабъл-дабъл” от 12 точки и 11 борби, а Веселин Господинов се разписа с 10 точки и 8 овладени топки.