Антоанета Стефанова победи втората в света

Гросмайстор Антоанета Стефанова постигна впечатляваща победа с белите фигури над номер 2 в ранглистата на ФИДЕ при жените Александра Горячкина (Русия) в първата партия от осминафиналите на Световната купа по шахмат в Сочи.

Бившата световна шампионка Стефанова се справи с Горячкина, която е номер 1 в турнирната схема, за 47 хода. Българката избра по-пасивния дебют Рети и имаше известни трудности в началото на партията, но използва груба грешка на Горячкина на 26-ия ход, която драматично наклони везните в полза на белите.

Победата днес гарантира на Стефанова минимум тайбрек, като българката ще се класира за четвъртфиналите на Световната купа още утре, ако направи реми или спечели с черните фигури.

Наградният фонд на Световната купа по шахмат при жените е 676 250 долара, като първите три в крайното класиране ще получат право да играят и в турнира на претендентките за световната титла през 2022 година.