Световният шампион Емил Нейков пред Sportal.bg: Очаквах да взема медал, но не знаех дали ще е златен 🥇

Емил Нейков триумфира с титлата на Световното първенство по гребане за младежи до 23 години в Рачице, Чехия.

13 Гребците Емил Нейков и Лазар Пенев се прибраха с медали от СП по гребане

19-годишният състезател на Академик (София) направи феноменален финален спринт в дисциплината скиф при мъжете, като във втората половина на 2000-метровата дистанция успя да се изкачи от четвъртото до първото място и по този начин да се окичи със златния медал.

Емил Нейков: България може да има олимпийски шампион още в Токио! Аз искам да участвам в Париж 2024

Синът на последната ни олимпийска шампионка Румяна Нейкова и Свилен Нейков завърши гребането си за 06:56.72, изпреварвайки с около 2 секунди поляка Пьотр Пломински, който приключи за 06:58.47.

Изключително гребане и титла за Емил Нейков на СП в Рачице

„Страхотно се чувствам. Нещо голямо за мен! Супер! Изненада беше и за мен. Още от първите гонки вървях първи, първи, първи. Но някак си не можех да повярвам. След като победих на полуфинала, бях сигурен, че ще съм на финал. Бях сигурен, че ще взема медал. Но, дали ще бъде златен – не“, бяха първите думи на Емил Нейков пред Sportal.bg, след като пристигна на летище „София“ днес.

„Все още не мога да оценя какво направих. Още съм в еуфория! Може би до ден, 2 ще го усетя. Времето е доста кратко по време на гонка, за да мислиш нещо специално. Бяхме изключително добре подготвени, затова можехме да направим и тактика. Тактиката ми бе добра, но защото имахме подготовка. Исках да тръгна с групата и накрая да наблегна на финала. Усещах , че конкурентите ми тръгват по-силно през първата част на дистанцията. Натиснах във втората част и стана“, добави радостният световен шампион в скифа Емил Нейков.

„Със сигурност има неща, които са останали от майка ми (б.р. Румяна Нейкова). Предполагам съм ги наследил. Усещането към лодката, да усещащ противника. Да можеш да държиш всичко да е под контрол преди и по време на състезание. Не съм готов да се сравнявам с успехите на майка ми – Румяна Нейкова. Семейството стои зад мен. Без тях не знам как биха могли да се случат нещата в България. Условията, в които тренираме са доста трудни не могат да се сравняват с с Германия, Дания, СА. Дори не може да се сравняват и с нашите съседни държави. За база не може да стъпим по никакви критерии на другите държави. Добре е, че се случи някаква буря, че останахме 23 дни на подготовка на Белмекен“, добави Емил Нейков.

Снимки: Спасияна Сергиева