Дискусионна дузпа помогна на Англия да развали проклятието и да стигне до първи финал на ЕП

Голямото чакане за Англия свърши и "трите лъва" се класираха на първия си финал на голямо първенство от 1966 година насам. Това се случи, след като селекцията на Гарет Саутгейт надделя с 2:1 над Дания след продължения. Двата отбора не успяха да се победят в редовното време на "Уембли", след като Микел Дамсгор откри резултата в 30-ата минута, а Симон Кяер си отбеляза автогол девет минути след това. През второто полувреме Англия доминираше осезаемо, но не успя да стигне до пълен обрат, като заслуга за това имаше и направилият блестящ мач Каспер Шмайхел. Така се стигна до първото продължение, когато домакините получиха дузпа след падане на Рахийм Стърлинг. Контактът, който предизвика ситуацията, изглеждаше доста лек, но ВАР потвърди решението на главния рефер Дани Макели. Шмайхел спаси дузпата на Хари Кейн, но след това капитанът на Англия направи добавка за крайното 2:1. Така Англия най-сетне развали проклятието на полуфиналите, които не можеше да преодолее в продължение на 55 години, и се класира за първия си финал на европейско първенство. В него "трите лъва" ще спорят с Италия на "Уембли". Дания пък приключва едно запомнящо се и много емоционално първенство, което започна с кошмарната ситуация с Кристиан Ериксен в първия мач на "червения динамит", след което обаче тимът на Каспер Хюлманд се превърна в приятната изненада на Евро 2020 и спечели много симпатии.

Селекционерът на Англия Гарет Саутгейт направи само една промяна в стартовия си състав за днешния полуфинал на "Уембли". Сред 11-те се завърна талантът на Арсенал Букайо Сака, който пропусна 1/4-финала с Украйна. Това означаваше, че новото попълнение на Манчестър Юнайтед Джейдън Санчо отново седна на пейката, въпреки че остави нелошо впечатление в първия си мач като титуляр на Евро 2020.

Селекционерът на Дания Каспер Хюлманд заложи на същия състав, който започна при победата над Чехия в 1/4-финала.  Това означаваше, че Каспер Долберг отново бе на върха на атаката на "червения динамит". Юсуф Поулсен остана на пейката за началото.

Преди началото на двубоя капитанът на Англия Хари Кейн, който е много близък с Кристиан Ериксен от времето, когато двата играха в Тотнъм,  подари на капитана на "червения динамит" Симон Кяер фланелка на Англия с името на Ериксен и №10. Всички играчи на "трите лъва" се бяха подписали на екипа и по този начин подкрепиха халфа на Дания, който получи сърдечен арест по време на първия мач на отбора на Евро 2020.

106 Англия - Дания 2:1

"Трите лъва" започнаха много силно, като отново най-активен в предни позиции бе Рахийм Стърлинг. Дания обаче също използваше всяка възможност да атакува. Това доведе до две неочаквани индивидуални грешки в отбраната на домакините. Малко след като измина 1/4 час, Калвин Филипс, а след това и Пикфорд подариха топката на играчи на съперника, но от това все пак не последва нищо особено опасно за Англия.

В 25-ата минута датчаните организираха продължителна атака, която завърши с хубав удар на Дамсгор към горния далечен ъгъл. Топката обаче профуча встрани.

Пет минути след това датчаните получиха правото да изпълнят пряк свободен удар на около 25 метра от вратата на Пикфорд. Микел Дамсгорд изстреля истински снаряд, топката премина над стената и се оказа извън обсега на стража на домакините. Това бе първи гол във вратата на "трите лъва" на Евро 2020.

Англичаните веднага се втурнаха в атаки. В 38-ата минута Кейн проби отдясно и намери Стърлинг на границата на вратарското поле. Крилото на Сити обаче стреля право в Шмайхел, който предотврати чист гол. Само минута след това "трите лъва" стигнаха до изравнително попадение. Този път Сака проби чудесно по десния фланг и отново центрира към Стърлинг. Симон Кяер, който бе пред него, опита да пресече, но прати топката във вратата си за 1:1.

В 55-ата минута Шмайхел за втори път спаси Дания от сигурен гол, след като се разтегна максимално и успя да избие с една ръка удар с глава на Магуайър, дошъл след центриране от фал.

Темпото се вдигна и в 60-ата минута домакините имаха нов шанс. Центриране на Шоу отляво рикошира в бранител, след което топката премина успоредно на голлинията и излезе в корнер. Малко след това Филипс изведе Маунт в чиста позиция, но Вестергор в последния момент блокира удара му,

В 67-ата минута Хюлманд направи три смени наведнъж. Вас, Поулсен и Ньоргор влязоха в игра на местата на Ларсен, Дамсгор и Долберг. Малко след това и Саутгейт предприе промяната, която всички фенове на Англия чакаха - Джак Грийлиш влезе на мястото на Сака.

В 73-тата топката се насочи под напречната греда на Шмайхел след центриране на Маунт. Стражът на Лестър обаче внимаваше и изби. Малко след това домакините поискаха дузпа след единоборство между Кейн и Ньоргор. Главният рефер веднага отсъди нарушение в полза на Дания. ВАР прегледа ситуацията и бе преценено, че наистина първо Кейн е извършил фал.

В последните минути от редовното време датчаните откровено играеха за продължения. До такива се стигна, след като Англия не успя да пробие отбраната на "червения динамит".

Англия започна доста по-добре и продълженията. Шмайхел за трети път в този двубой показа изключителен рефлекс, след като спаси удар по земя към далечния ъгъл на Кейн в 94-тата минута. Малко след това Саутгейт освежи отбора си с две смени. Джордан Хендерсън и Фил Фодън се появиха на местата на Деклан Райс и Мейсън Маунт.

В 98-ата минута Шмайхел парира и изстрел от далечна дистанция на Грийлиш.

В 102-рата минута Стърлинг проби много добре отдясно, преодоля Меле и влезе в наказателното поле. Йоаким Меле след това опита втори път да отнеме топката на крилото на Англия и закачи крака му. Стърлинг падна, а нидерландският рефер Дани Макели посочи бялата точка, въпреки че контактът изглеждаше доста лек. Освен това при самия пробив на Стърлинг в един момент имаше две топки на терена.  ВАР потвърди решението му. Хари Кейн изпълни наказателния удар, но Шмайхел изби. След това обаче голмайсторът на Тотнъм имаше късмет, че топката отново стигна до него и той направи добавка за 2:1.

За началото на второто продължение Саутгейт замени Грийлиш с Трипиър. Англия изигра това продължение много предпазливо и дори страхливо, но датчаните вече нямаха сили да променят изхода. В самия край Стърлинг имаше шанс да удвои, но Шмайхел отново спаси.