Пътят до полуфиналите: Непобедимата Италия

Европейското първенство навлиза в заключителната си фаза. До полуфиналите достигнаха Италия, Испания, Дания и Англия, като “Скуадра адзура” отправи красноречиво послание към останалите отбори във фазата на последните четири с впечатляващата си победа с 2:1 над Белгия, а за място на мечтания финал ще спори с Испания.

33 Феновете на Белгия - Италия

Футболистите на Роберто Манчини бяха в относително лесната Група “А”, като имаха и лукса да изиграят трите си срещи в груповата фаза у дома - на “Стадио Олимпико”. Четирикратните световни шампиони се възползваха по най-добрия начин от обстоятелствата и се разправиха със съперниците си в първите две срещи - Турция и Швейцария. Италия спечели и двата мача с по 3:0, преди да надвие и Уелс с 1:0. Така италианците с лекота спечелиха групата си.

230 Белгия - Италия 1:2

В мача на откриването на Евро 2020 “Скуадра адзура” помете Турция с 3:0, като превъзходството на домакините бе пълно, въпреки че и трите гола бяха отбелязани през второто полувреме. Първото попадение на шампионата всъщност бе автогол на играещия в Ювентус Мерих Демирал, а Чиро Имобиле и Лоренцо Инсиние станаха автори на другите две попадения.

Срещу Швейцария във втория си мач италианците излязоха напред в резултата с гол на Мануел Локатели в средата на първата част, а пак той бе точен за 2:0 седем минути след паузата. В края на двубоя Имобиле оформи класическата победа на тима си с втория си гол от началото на турнира.

Срещу Уелс Манчини даде шанс за изява на някои футболисти, които по-рядко попадат в стартовия състав, но резултатът отново бе победа. Този път само с 1:0, като попадението бе дело на халфа на Аталанта Матео Песина.

На 1/8-финалите Италия трябваше да премери сили с Австрия на “Уембли” в Лондон и това се оказа най-тежкото изпитание за “адзурите” на Евро 2020 до момента. Срещу Дейвид Алаба и компания четирикратните световни шампиони видяха края на серията си от срещи без допуснат гол, но все пак се пребориха за успех с 2:1 след продължения, тъй като 90 минути не стигнаха на двата тима да си отбележат гол. Марко Арнаутович всъщност наказа колебливия в този мач вратар Джанлуиджи Донарума и реализира попадение през второто полувреме, но то бе правилно отменено заради засада. Донарума не бе твърде убедителен и при гола на Саша Калайджич в 114-ата минута, но това не се оказа фатално, тъй като преди това италианците бяха нанесли два удара на противника си чрез златната резерва Федерико Киеза (’95) и Матео Песина (’105). Киеза вкара гол с фланелката на “Скуадра адзура” на европейско първенство 25 години след попадението на баща си Енрико Киеза срещу Чехия на Евро’96.

В крайна сметка, макар и след 120 минути игра, тимът на Манчини пречупи Австрия, а на 1/4-финалите бе ред на най-голямото предизвикателство до този момент - Белгия. Италианците направиха голям мач срещу намиращия се на върха на световната ранглиста на ФИФА тим на “червените дяволи” в Мюнхен и спечелиха с 2:1 с голове през първото полувреме на Николо Барела (’31) и Лоренцо Инсиние (’44). Звездата на Интер Ромелу Лукаку върна белгийците в мача с гол от дузпа в добавеното време на първата част (‘45+2), но през втората част италианците удържаха победата и си осигуриха среща с Испания на полуфиналите.

146 Италия - Австрия 2:1

Все пак, не всичко е розово за “адзурите” след двубоя с Белгия, тъй като един от най-силните футболисти на тима на Евро 2020 - левият бек на Рома Леонардо Спинацола, получи тежка контузия в ахилеса и ще е аут за дълго време.

Срещу “Ла Роха” на Луис Енрике момчетата на Манчини би трябвало да излязат с достатъчно голяма увереност след 32 поредни мача без поражение, като в последните си 13 срещи Италия неизменно побеждава. Очаква ни вълнуващ сблъсък, а 2 победи делят “адзурите” от мечтания триумф.