Дузпи класираха Испания на полуфиналите и сложиха край на приказката на Швейцария

Испания се класира за полуфиналите на Европейското първенство, след като отстрани Швейцария след дузпи. В редовното време срещата завърши 1:1, а двата отбора не си отбелязаха гол в продълженията. Автогол на Закария след удар на Жорди Алба доведе до първия гол в мача в осмата минута. Джерджан Шакири изравни в 68-ата минута. Малко след изравняването швейцарците останаха с човек по-малко след червен картон на Фройлер.При дузпите и двата отбора се отчетоха с няколко пропуска, но испанците бяха по-точки и спечелиха с 3:1.

Испания чака победителя от двубоя между Белгия и Италия, за да научи следващия си съперник. И двата отбора играха продължения на осминафиналите, а Швейцария отстрани Франция след дузпи. Този път обаче тимът на Петкович отстъпи след изпълнения на 11-метрови удари.

Отборът на Луис Енрике започна уверено и владееше топката в големи периоди. Първият удар обаче бе към тяхната врата. Контраатака на съперника завърши с изстрел от дистанция на Шакири, който днес излезе с капитанската лента. Ударът му бе блокиран от Пау Торес. Предимството на испанците даде резултат в осмата минута, когато след центриране на Коке топката стигна до Жорди Алба. Защитникът на Барселона изстреля кълбото в посока на вратата, тя рикошира в Денис Закария и влетя в мрежата. Попадението бе записано като автогол на халфа, който замени в състава наказания Гранит Джака.

Тимът на Петкович изглеждаше леко объркан от ранното попадение, а “Ла Фурия” продължаваше да контролира събитията на терена и да напада при всяка възможност. В 17-ата минута Испания имаше отлична възможност за ново попадение, след като получи фаул на прекрасна позиция, но Коке стреля над вратата. Малко по-късно Швейцария загуби един от основните си играчи. Бреел Емболо напусна терена с контузия и бе заменен от Рубен Варгас. Зомер трябваше да се намесва в 25-ата минута след удар с глава на Аспиликуета, но не бе затруднен особено.

104 Швейцария - Испания 1:1 (1:3)

От средата на полувремето темпото спадна. Испанците заиграха малко по-предпазливо, което позволи на съперника да играе повече с топката, но не правеше много с нея. Все пак швейцарците стигнаха до най-доброто си положение от началото на срещата. В 34-ата минута след ъглов удар Аканжи стреля с глава, но топката мина над вратата. Към края на полувремето тимът на Петкович имаше леко предимство, но това не доведе до гол.

На почивката Луис Енрике извади Пабло Сарабия и пусна на негово място Дани Олмо. Втората част започна с открита игра и повече положения. Олмо почти веднага се озова на добра позиция за изстрел след подаване на Мората, но стреля във вратаря, а след това се оказа, че е имало засада. Отговорът на Швейцария бе удар на Аканжи след ъглов удар.

Малко изненадващо още в 54-ата минута терена напусна Алваро Морато, който отстъпи мястото си на Жерард Морено. Малко след това Швейцария бе близо до изравняване. След центриране на Родригес и объркване в защитата на испанците Закария насочи топката с глава, тя мина покрай всички, но и покрай дясната греда на Симон.

Вратарят на “Ла Фурия” трябваше да се намесва в 64-ата минута след удар на Цубер. Бранителят започна атаката, а след това бе изведен от Шакири. Той стреля от малък ъгъл и Симон се справи, макар и не особено убедително. Малко по-късно Швейцария стигна до изравняване. Неразбирателство в защитата на Испания позволи на Фройлер да вземе топката на границата на наказателното поле и намери Шакири, който прати топката в мрежата.

Попадението се очакваше да даде импулс на тима на Петкович, но нещата се промениха в 77-ата минута, когато Флойлер влезе опасно в краката на Морено. Съдията го изгони с директен червен картон и това доведе до доминация на Испания. Отборът на Луис Енрике обаче не създаваше чисти голови положения. Морено на два пъти пробва удари, а Педри стреля право в Зомер.

След като двата отбора не успяха да се победят в редовното време, във втори пореден мач и за Испания, и за Швейцария трябваше да решават нещата в продължения. Те започнаха с натиск на “Ла Фурия” и положения пред Зомер. Още в тяхното начало Морено получи добра възможност след подаване на Педри, но не се възползва от нея. Последваха два опита на влезлия за началото на продълженията Оярсабал, а след това изстрели на Олмо и Йоренте бяха блокирани.

Последваха два сериозни пропуска на Морено. Той първо не засече добре топката с глава, а в 101-ата минута стреля от воле от няколко метра, но в тялото на Зомер. Вратарят на Швейцария направи отлично спасяване и след удар на Оярсабал малко преди почивката. През второто продължения пропуските на испанците продължиха. Маркос Йоренте бе изведен на прекрасна позиция, но Родригес се хвърли и блокира удара. След това Олмо на два пъти стреля, но неточно.

Второто продължения Зомер продължи да прави спасявания, а атаките на испанците не бяха завършвани успешно. Така се стигна до дузпи, а Серхио Бускетс пропусна при първото изпълнение. Гавранович се разписа, както и Дани Олмо. Последваха обаче пропуски на Шер, Родри и Аканжи, а резултатът бе 1:1, след като и двата отбора бяха изпълнили по 3 дузпи. Морено изведе Испания напред, Варгас пропусна и Оярсабал донесе победата на “Ла Фурия”.

ШВЕЙЦАРИЯ - ИСПАНИЯ 1:1 (1:3 при дузпите)
0:1 - Закария (8-авт)
1:1 - Шакири (68)