Белгия надхитри Португалия и детронира шампиона

Отборът на Белгия постигна минимална победа с 1:0 над Португалия на “Ла Картуха” в мач от осминафиналите на Евро 2020 и така се класира за следващия кръг. Торган Азар (42’) отбеляза единственото попадение в мача, с което беше детрониран шампионът от миналото европейско първенство. Така “червените дяволи” си осигуриха сблъсък срещу Италия на четвъртфиналите.

След като заложи на експериментален състав срещу Финландия, днес Роберто Мартинес предприе пет промени в стартовите си 11. В защита се появиха Тоби Алдервейрелд и Ян Вертонген, а този път халфбекове бяха Тома Мюние и Торган Азар. В средата на терена пък място намери Юри Тилеманс. Атаката отново беше поверена на Ромелу Лукаку, който беше подпомаган от Кевин Де Бройне и Еден Азар

Фернандо Сантош смени само двама от титулярите си след мача срещу Франция. Получилият контузия тогава Нелсон Семедо беше заменен от Диого Далот, а Жоао Палиня беше предпочетен пред Данило Перейра. Нападателното трио беше изградено от Бернардо Силва, Диого Жота и суперзвездата Кристиано Роналдо.

Първата възможност в мача се откри пред Диого Жота в шестата минута, но неговият удар беше разочароващ. В 11-ата Еден Азар пробва шут след комбинация с Лукаку, но прати топката далече от вратата. В 22-ата Ренато Санчес се осмели да стреля от разстояние, като и той не намери целта. В 25-ата Роналдо стреля от фал, а Тибо Куртоа отрази неговия удар. Палиня опита добавка с глава, която не затрудни вратаря. Две минути по-късно именно халфът отправи шут, който се оказа неточен.

180 Белгия - Португалия

В 37-ата Мюние стреля отдалече, но го направи неточно. В 42-ата Торган Азар нанесе топовен шут, с който порази противниковата мрежа за 1:0. В последните секунди на първата част Палиня пробва удар, който завърши далече от вратата.

Второто полувреме започна неприятно за Белгия, тъй като Де Бройне беше принудително заменен от Дрис Мертенс. В 58-ата минута Жота стреля, но топката мина малко над вратата. В 61-ата резервата Жоао Феликс игра с глава, а Куртоа улови удара му. Малко след това друга смяна на "мореплавателите" - Бруно Фернандеш, също направи пропуск. Лукаку пък пробва мерника си за "червените дяволи" и прати топката в аут.

В 80-ата резервата Андре Силва засече центриране с глава, но не намери целта. Минута по-късно Рубен Диаш също стреля с глава при изпълнение на корнер, а Куртоа отрази неговия удар. Малко след това Рафаел Герейро нацели страничната греда с шут по земя. В 88-ата Куртоа изпревари Андре Силва за топката в близост до вратата си. В добавеното време Фернандеш и Феликс не успяха да донесат изравнителен гол за своя тим и така Белгия продължи напред в турнира.

БЕЛГИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 1:0

1:0 Т. Азар (42')

Белгия: Куртоа, Алдервейрелд, Вертонген, Вермален, Мюние, Тилеманс, Витсел, Т. Азар, Де Бройне, Лукаку, Е. Азар

Португалия: Патрисио, Далот, Диаш, Пепе, Герейро, Моутиньо, Палиня, Санчес, Б. Силва, Роналдо, Жота