Левандовски и пропусната дузпа не позволиха на Испания да победи въпреки помощта на ВАР

Отборите на Испания и Полша завършиха наравно 1:1 на "Ла Картуха" в Севиля във втория си мач от група Е на Евро 2020. Алваро Мората (26') откри резултата за домакините след намесата на ВАР, а Роберт Левандовски (54') донесе точката за своя отбор. Веднага след изравнителния гол Жерард Морено пропусна дузпа, отсъдена след преглеждане с ВАР.

Изненадващо Луис Енрике изневери на стила си и направи само една промяна в своя състав в сравнение с предишния мач. Тя беше свързана с появата на Морено на мястото на Феран Торес. Така голмайсторът на Виляреал помагаше в предни позиции на Дани Олмо и Мората, който отново водеше атаката въпреки критиките по негов адрес.

Пауло Соуса смени трима играчи в своя състав, като защитата си остана същата. В халфовата линия обаче наказаният Гжегож Криховяк беше заменен от Якуб Модер, а Тимотеуш Пукач беше предпочетен пред Мачей Рибус. Карол Линети се разписа в предишния мач, но този път беше резерва заради шанса, който получи Карол Свидерски. На звездата Левандовски отново беше поверено нападението на тима.

11 Феновете на Испания - Полша

В 6-ата минута Матеуш Клих отправи снаряд, който мина малко над вратата. В 10-ата Олмо стреля по земя, с което не затрудни Войчех Шчесни. В 13-ата Пау Торес отправи удар отдалече, но топката излезе в аут. Последваха редица атаки на домакините, които не доведоха до положения пред противниковата врата.

120 Испания - Полша

В 26-ата минута обаче Морено пусна пас към стоящия в близост до вратата Мората, който отклони топката в съперниковата мрежа за 1:0. Страничният рефер вдигна флага за засада, но ВАР го опроверга и така голът беше признат. В 34-ата Морено изпълни фал от добра позиция, но прати топката покрай вратата. Минута по-късно Левандовски центрира към Свидерски, който от няколко метра не успя да намери целта.

В 43-ата именно Свидерски разтресе страничната греда с топовен изстрел от дистанция. Левандовски направи добавка, но Унай Симон изби топката в тялото на свой защитник и тя излезе в корнер. В 45-ата капитанът Жорди Алба намери Морено на чудесна позиция, но ударът на нападателя мина от външната страна на мрежата.

"Дружина полска" изравни с първото си положение през втората част. В 54-ата минута Свидерски центрира, а Левандовски се извиси и вкара първото си попадение в турнира за 1:1.

Още при ответната си атака Испания си спечели правото да изпълни дузпа. Якуб Модер настъпи Морено в наказателното поле и след като изгледа ситуацията с ВАР, главният съдия Даниеле Орсато посочи бялата точка. Оттам обаче Морено нацели страничната греда, а Мората прати своята добавка в аут. Така за пети път футболист пропуска дузпа на Евро 2020.

В 65-ата минута Мората отправи шут, който беше избит от Шчесни в корнер. В 69-ата вратарят увисна при центриране от корнер, но Аймерик Лапорт игра с ръка и играта беше спряна. В 73-ата резервата Феран Торес стреля с глава аут, но и без това беше в засада.

Последваха критични минути за гостите. В 79-ата Феран Торес не успя да се възползва от колебание на Бартош Берешински, а секунди по-късно Мората се размина с удар във вратарското поле. Все пак последва далечен шут на Родриго, който беше уловен от Шчесни.  В 84-ата стражът блокира изстрел на Мората, а веднага след това Феран Торес се отчете с пропуск. До края на мача и двата отбора не стигнаха до победен гол и така останаха без успех в турнира.

Така Испания и Полша останаха трети и четвърти в групата, съответно с две и с една точки. Това означава, че за да се класират за елиминациите със сигурност, "Ла Фурия Роха" трябва да победи Словакия в последния си мач, а по същото време "Дружина Полска" да спечели двубоя си с Швеция. В противен случай най-вероятно и двата тима ще отпаднат от турнира още в груповата му фаза.

ИСПАНИЯ - ПОЛША 1:1

1:0 Мората (26')

1:1 Левандовски (54')

Испания: Симон, М. Йоренте, Лапорт, П. Торес, Алба, Коке, Родри, Педри, Морено, Мората, Олмо

Полша: Шчесни, Берешински, Глик, Беднарек, Йозвиак, Клих, Модер, Жиелински, Пукач, Свидерски, Левандовски