Чехия не се даде на Хърватия и направи нова стъпка към осминафиналите

Отборите на Хърватия и Чехия завършиха наравно 1:1 на "Хемпдън Парк" в Глазгоу в двубой от втория кръг на група D на Евро 2020. Голмайсторът на чехите Патрик Шик беше точен от дузпа в 37-ата минута, а в 47-ата Иван Перишич изравни за "шахматистите". Така Чехия почти сигурно си гарантира място на осминафиналите след победата с 2:0 над Шотландия в предишния си мач, а "ватрените" отново останаха без победа на първенството след загубата с 0:1 от Англия в откриващия си двубой.

Златко Далич направи две промени в стартовия си състав след загубата с 0:1 от Англия. Този път в центъра на защитата играеше опитният Деян Ловрен вместо Дуе Чалета-Цар, а Марсело Брозович беше заменен от Йосип Брекало, който атакуваше отляво. Така Перишич беше преместен отдясно, а в центъра на нападението беше Анте Ребич, зад когото действаше Андрей Крамарич.

Ярослав Шилхави предприе само една промяна в стартовите си 11 след успешния старт с 2:0 над Шотландия. Така Алекс Крал отстъпи мястото си на Томаш Холеш в средата на терена. Четиримата в предни позиции си останаха същите. По двата фланга бяха Лукаш Масопуст и Якуб Янкто, а Владимир Дарида беше в ролята на плеймекър. Блесналият с два гола в предходния мач Патрик Шик отново поведе атаката.

6 Красота по трибуните на "Хемпдън Парк"

Чехите започнаха силно и още във втората минута Владимир Цоуфал отправи шут, който беше блокиран от Домагой Вида. В четвъртата Томаш Сучек стреля с глава след центрирае от корнер, но топката мина покрай вратата. В 11-ата Ловрен стреля от фал, но не намери целта. Малко след това центриране на Цоуфал доведе до воле на Янкто, което се оказа много неточно. В 18-ата символичните гости организираха опасна атака, която беше опропастена от слабия удар на Шик. В 21-ата пас назад принуди Томаш Вацлик да изчисти топката, която се отби в Ребич и излезе в аут. Две минути по-късно Перишич пробва удар по земя, който не затрудни вратаря.

122 Хърватия - Чехия

В 34-ата минута Ловрен удари Шик с лакът в лицето при единоборство в наказателното поле, заради което от носа на нападателя потече кръв. Докато медицинските лица му оказваха помощ, съдията отиде да прегледа ситуацията чрез ВАР и посочи бялата точка. Шик се съвзе и пожела да изпълни дузпата, а неговият точен шут му донесе третия гол в първенството. Малко след това Ребич нахлу в наказателното поле, но разочарова с изстрела си. В 44-ата минута Крамарич пробва удар по земя, който беше уловен от Вацлик. В последните секунди на първата част Шик стреля от фал, но го направи доста неточно.

Хърватите успяха да изравнят още в началото на второто полувреме, когато Перишич налху в наказателното поле и прати топката в противниковата мрежа с плътен удар. В 52-ата Сучек стреля по земя, но шутът му мина покрай вратата. В 57-ата резервата Лука Иванушец опита удар, който излезе в аут.

В 72-ата влезлият като смяна Никола Влашич получи топката на добра позиция, но след това я прати над вратата. В 76-ата резервата Адам Хложек пробва воле, което не намери целта. Последният пропуск в мача направи резервата Бруно Петкович в 89-ата минута.

Така Чехия остана начело на група D, но вече с 4 спечелени пункта. Отборът на Хърватия се сдоби с първата си точка в турнира и все още е трети. По-късно тази вечер играят вторият Англия и четвъртият Шотландия.

ХЪРВАТИЯ - ЧЕХИЯ 1:1

0:1 Шик (37' - дузпа)

1:1 Перишич (47')

Хърватия: Ливакович, Върсалко, Вида, Ловрен, Гвардиол, Ковачич, Модрич, Перишич, Крамарич, Брекало, Ребич

Чехия: Вацлик, Цоуфал, Челустка, Калаш, Борил, Холеш, Сучек, Масопуст, Дарида, Янкто, Шик