Испания стъпи накриво срещу Швеция

Считаният за един от фаворитите за спечелване на Евро 2020 отбор на Испания не успя да защити големите си претенции, след като завърши 0:0 с Швеция на стадион “Ла Картуха” в Севиля в първия си двубой от група Е на Евро 2020.

В другия мач в потока Словакия изненада Полша с 2:1 и се оказа в ролята на временен лидер след изиграването на първия кръг. Испанците опитаха почти всичко, за да стигнат до победата, но по-чистите положения създадоха шведите и равенството изглежда справедлив резултат. В следващия кръг Швеция играе със Словакия, а Испания се изправя срещу Полша, като мачовете са на 18 и 19 юни.

Луис Енрике разкри плана на Испания срещу шведите

Двата тима бяха в една група от квалификациите, като Испания постигна успех у дома с 3:0 и записа равенство 1:1 като гост. Голямата изненада в стартовия състав на Испания бе включването на Педри, който стана най-младият играч, представял "ла фурия роха" на европейски финали. Той е на 18 години, 6 месеца и 20 дни.

59 Испания - Швеция 0:0

Футболистът на Барселона подобри постижението на Сеск Фабрегас отпреди 15 години, поставен в мач срещу Украйна. И двамата треньори иначе заложиха на познати състави.

Испанците традиционно заложиха на продължителното владеене на топката от първата минута, като атакуваха активно по фланговете и стигнаха на два пъти до корнери. В седмата минута беше отправен и първия удар към вратата на Швеция, но на Олмо не му достигна точност. Шведите спокойно приеха играта в своята половина и не изглеждаха притеснени от този факт. В 12-ата минута Олсен грубо фаулира Педри, но не беше санкциониран. В 16-ата минута се стигна до първата добра възможност пред Испания след комбинация между Коке и Олмо, но Олсен спаси. Отговорът на Швеция не закъсня. В 22-ата минута скандинавците организираха първата си атака, след като Линдельоф хвърли топката от тъч в наказателното поле, но Форсберг не успя да я насочи добре. Само минута по-късно едва не се стигна до откриване на резултата. Шведите сбъркаха при изнасянето на топката и притичалия Коке стреля мощно към далечния ъгъл, но ударът му не намери целта.

В 25-ата минута Йоренте отправи удар, но Олсен спаси. Четири минути по-късно Олмо прати топката в наказателното поле, тя беше връхлетяна от Коке, който от близка дистанция я прати над вратата. В 35-ата минута шведите организираха втората си атака в това полувреме, но не стигнаха до нищо повече от ъглов удар. Малко по-късно Жорди Алба потърси Мората в наказателното поле, Даниелсон се размина с топката и нападателят на Испания стигна до топката и стреля, но неточно. В 41-ата минута едва не се стигна до сензационно откриване на резултата в полза на Швеция, след като отбраната на Испания сгреши и позволи на Исак да стреля покрай вратаря Симон, топката се удари в Маркос Йоренте, след което срещна гредата и вратарят на домакините я улови. Това стресна испанците, които бързо създадоха добро положение. Дани Олмо стреля от границата на наказателното поле, но Олсен успя да я изчисти и така резултатът се запази до края на първата част.

Втората част започна с по-активна игра на Швеция, но испанците бързо си върнаха инициативата. В 50-ата минута пред Алваро Мората се откри нов шанс след двоен рикошет, но той отново не се възползва. От трибуните отново се чуха освирквания по негов адрес. В 55-ата минута Микаел Лустиг получи жълт картон за прекалено бавно изпълнение на тъч. В 61-ата минута Швеция пропусна нова страхотна възможност да открие резултата. Александър Исак преодоля отбраната на домакините и пусна топката към Маркус Берг близо до вратата, но колегата му в нападение не успя да я прати в мрежата.

Селекционерът на Испания Луис Енрике прибегна до първите си смени, като в игра се появиха Тиаго Алкантара, както и любимецът на феновете Жерар Морено. Швеция пък смени нападателната си двойка. Играта стана доста позиционна. Испанците атакуваха, докато шведите се бранеха добре. В 78-ата минута Сарабия центрира в наказателното поле към Морено, но стражът Олсен успя да боксира топката. Атаките на испанците ставаха все по-яростни с наближаването на края, но шведската отбрана действаше стабилно. В 88-ата минута Жорди Алба проби в наказателното поле и насочи прострелно топката към Морено пред вратата, но гол не последва, а и му беше отсъдена засада. Минута по-късно комбинация между Сарабия и Морено доведе до удар с глава на нападателя на Виляреал, но Олсен спаси с крак. В добавеното време Педри изведе Алба, той отново центрира прострелно, топката се удари в крака на Сарабия и попадна в ръцете са Олсен. Неточен удар с глава след ъглов удар беше последната възможност пред Испания да избегне равенството, след което реферът свири край на мача.

Испания - Швеция 0:0

Испания: Симон, Йоренте, Лапорт, Пау Торес, Алба, Родри, Коке, Педри, Феран Торес, Мората, Олмо.

Швеция: Олсен, Аугустинсон, Даниелсон, Линдельоф, Лустиг, Форсберг, Екдал, Олсон, Ларсон, Исак, Берг.