Барселона повали Реал Мадрид и се доближи до титла №16 в Испания

Отборът на Барселона направи първата крачка към рекордна 16-а титла в първенството на Испания. Баскетболистите на Шарунас Ясикевичус използваха силно второ полувреме, за да постигнат успех над големия си съперник Реал Мадрид с крайното 89:75 (15:20, 18:16, 29:16, 27:23) в мач №1 от финалната серия, проведен в "УиЗинк Сентър" в столицата.

По този начин каталунците откраднаха домакинското предимство от "лос бланкос" и могат да триумфират с титлата още във вторник, когато ще се проведе вторият двубой от серията. Той е насрочен за 23:00 часа българско време в зала "Палау Блауграна". Серията е във формат до две победи от три мача.

Началото на двубоя не предполагаше подобен развой на събитията. Реал Мадрид стартира със серия от 9:0, като в края на първата четвърт имаше аванс от 5 точки при 20:15. Преднината на отбора на Пабло Ласо обаче бе стопена след две поредни тройки на стрелеца на Барса Кайл Курич, който изравни резултата при 32:32, но въпреки това домакините задържаха триточков актив на почивката при 36:33.

В началото на второто полувреме Реал Мадрид продължаваше да контролира изцяло двубоя, но изригване на Кори Хигинс в средата на частта вдъхнови гостите за изключителна серия от 17 поредни точки, чрез която авансът на Барса скочи на 10 точки при 44:54. "Белите" не успяха да се възстановят от шока, в който изпаднаха, като до края на срещата Барса не си позволи излишни главоболия и триумфира при 75:89.

Кори Хигинс завърши с 26 точки за успеха на "лос кулес". Брандън Дейвис добави 13 точки, с 12 се отчете Ник Калатес, а с 10 точки приключи Кайл Курич.

Валтер Тавареш оформи "дабъл-дабъл" за Реал Мадрид с 16 точки и 11 борби, Фабиен Козьор вкара 12 точки, а Руди Фернандес прибави 10 точки към актива на домакините.