Четвърт век от дебюта на България на европейски финали

Точно преди 25 години България дебютира на европейски футболни финали. На 9 юни 1996 година отборът на Димитър Пенев излиза за двубой с Испания в Лийдс - мач №2 от програмата на Евро'96. Футболните реалности тогава са такива, че феновете в България очакват най-малко полуфинал от Христо Стоичков и компания. Такива са и настроенията сред националите, като Трифон Иванов обявява, че ще обръсне брадата си чак след финала на "Уембли". Йордан Лечков също е оптимист: "Напълно нормално е да стигнем поне до полуфиналите". В пресата в Германия пък е отбелязано, че в отбора на Берти Фогтс, който е основен фаворит на първенството, се страхуват най-много от Пеневата чета.

Преди срещата с Испания Христо Стоичков казва, че той и колегите му не се плашат ни най-малко от играчите на Хавиер Клементе, повечето от които според Камата биха били резерви в Марица (Пловдив). Домакините от Англия пък допускат няколко сериозни гафа свързани с нашия тим. Най-сериозният от тях е с емблемата на БФС, която се появява на екраните преди мачовете и върху която има нещо писано на руски. Освен това за мача с испанците англичаните обявяват Стоичков за капитан на отбора вместо Борислав Михайлов. Радостин Кишишев пък е изписан като "Родостин Кисчисчев". Ден преди сблъсъка в хотел "Рейвън хол", в който са настанени българите, спира водата.

На терена в Лийдс се заформя здрава битка, като при 0:0 е отменен неправилно страхотен гол на Христо Стоичков. В 65-ата минута голмайсторът на Мондиал'94 открива резултата от дузпа, но след десетина минути Алфонсо изравнява при разбъркване пред нашата врата - 1:1. Мачът не завършват Петър Хубчев и Хуан Антонио Пици, отстранени от игра от италианския рефер Пиеро Чекарини. Четири дни по-късно България записва първата си и засега единствена победа на европейско първенство.

Снимки: Gettyimages