Пропуски на Мората лишиха Испания от победа в иберийското дерби (видео)

Испания и Португалия направиха нулево равенство в контрола, която е част от подготовката им за стартиращото след седмица европейско първенство. Пред около 20 000 зрители на "Уанда Матрополитано" в Мадрид домакините създадоха повече положения за гол, но Алваро Мората пропусна най-чистите от тях. Нападателят на Ювентус удари и греда в добавеното време.

Ла Роха демонстрира приятен за окото футбол, но не успя да преодолее стабилната португалска отбрана. Гостите също имаха своите шансове пред вратата на Унай Симон, но като цяло играха доста дефанзивно. Това не е изненада предвид стила на Фернандо Сантош, а и с подобен подход "лузитаните" станаха шампиони на Европа през 2016 година.

Селекционерът Луис Енрике заложи на системата 4-3-3, като в предни позиции започнаха Пабло Сарабия, Алваро Мората и Феран Торес, а в средата на терена действаха Тиаго Алкантара, Серхио Бускетс и Фабиан Руис. На вратата бе Унай Симон, а защитното каре включваше Маркос Йоренте, Аймерик Лапорт, Пау Торес и Хосе Гая. За отбелязване е дебютът на родения във Франция Лапорт, който наскоро получи испанско гражданство и веднага беше включен в състава на Ла Фурия за еврофиналите.

Кристиано Роналдо водеше атаката на Португалия, заедно с Жоао Феликс и Диого Жота. Данило, Серджо Оливейра и Ренато Санчес си партнираха в халфовата линия, а в защита Фернандо Сантош гласува доверие на Нелсон Семедо, Пепе, Жозе Фонте и Рафаел Герейро. Под рамката бе несменяемият Руи Патрисио.

Изненадващо сред титулярите не беше Бруно Фернандеш. Голмайсторът на Айнтрахт (Франкфурт) Андре Силва пък иобщо не се появи в игра.

Двата тима се срещнаха в контрола и миналата година, като отново не си отбелязаха голове. Много по-зрелищен беше мачът помежду им на финалите на Мондиал 2018, завършил 3:3.

Няколко твърди влизания в началото показаха, че иберийското дерби съвсем няма да е миролюбиво. Първата опасна атака организираха домакините, но Пепе се намеси миг преди Йоренте да засече добро центриране на Сарабия. Португалците лесно отстъпиха средната зона на терена и бяха принудени да отбиват испанския натиск.

В 22-ата минута Жозе Фонте прати топката във вратата на домакините, но преди това си помогна с ръце и извърши нарушение срещу Пау Торес. Голът правилно беше отменен, въпреки протестите на Кристиано Роналдо. Испания отговори с пропуск на Феран Торес. Крилото на Манчестър Сити стреля с глава след центриране с външен фалц на Мората, но топката излезе в аут.

В средата на полувремето имаше кратък период, в който португалците доминираха, но нито веднъж не се наложи Унай Симон да се намесва решително. Роналдо не беше особено активен, а всяко негово докосване до топката биваше посрещано с освирквания от феновете на Атлетико Мадрид.

На почивката Жоао Феликс отстъпи мястото си на новата звезда на Спортинг Педро Гонсалвеш. Испания отново повиши темпото и за четвърт час създаде три чисти положения. Първите бяха пропуснати от Мората, а след това Сарабия не се възползва от добрата работа на Йоренте в наказателното поле и шутира неточно.

След 60-ата минута двамата селекционери започнаха да освежават съставите си. Ерик Гарсия, Родри и Педри се появиха в игра за Испания, а Бруно Фернандеш и Вилиам Карвальо влязоха за Португалия. Домакините продължиха да владеят топката близо двойно повече от съперника си, но ударите към вратата на Руи Патрисио не бяха много.

Роналдо напомни за себе си с удар с глава, който излезе в аут. В 71-ата минута Сарабия центрира ниско по тревата, но двама футболисти на Испания се разминаха с топката.

В края определено Испания беше отборът, който търсеше победата. В даденото от рефера продължение Мората можеше да се реваншира за предишните си пропуски, но, останал очи в очи с Руи Патрисио, нацели напречната греда.

Във вторник испанците излизат в последната си проверка, като техен съперник ще е Литва, а в сряда Португалия ще се изправи срещу Израел.