След 22 дузпи повелителят на Лига Европа Унай Емери остави Манчестър Юнайтед отново с празни ръце

Виляреал спечели първия си значим трофей в своята 98-годишна история, след като победи Манчестър Юнайтед с 11:10 след изпълнение на дузпи (1:1 в редовното време и продълженията) във финала на Лига Европа, игран пред над 9000 зрители в Гданск. Треньорът на "жълтата подводница" Унай Емери за пореден път доказа, че е истински повелител на този турнир, след като за четвърти път спечели отличието в петте финала, до които водените от него отбори достигаха. Емери вдигна купата още три пъти със Севиля и изгуби само един финал, когато бе начело на Арсенал. Мениджърът на "червените дяволи" Оле Гунар Солскяер пък отново не успя да спечели трофей, а самият клуб остава без такъв от 2017 година, когато триумфира именно в Лига Европа под ръководството на Жозе Моуриньо. Двата отбора не изиграха кой знае колко качествен двубой, но драмата бе пълна. Жерард Морено откри резултата в 29-ата минута, а Единсон Кавани изравни в 55-ата. Други положения почти нямаше, а Виляреал и Юнайтед отправиха едва три точни удара за 120 минути.  При дузпите обаче играчите бяха безупречни до 22-рата такава, която трябваше да изпълни Давид Де Хеа. Той не успя да преодолее своя колега Руи, който преди това бе точен от бялата точка. Така Виляреал спечели трофея без да допусне нито една загуба в турнира, докато Юнайтед отново остана с празни ръце.

Унай Емери бе направил четири промени в сравнение с реванша срещу Арсенал от полуфиналната фаза на турнира. Фойт се завърна след контузия и замени Марио Гаспар. Капу, който бе наказан за двубоя в Лондон, започна вместо Коклен. Бака и Пино стартираха за сметка на Чуквуезе, който е контузен, и Алкасер.

Голямата новина в състава на "червените дяволи" беше, че капитанът Хари Магуайър, който лекува контузия в глезена, не започна. На негово място в центъра на защитата стартира Ерик Байи. Давид Де Хеа застана на вратата. Фред остана на пейката за началото, което означаваше, че Пол Погба изпълняваше ролята на опорен халф заедно със Скот Мактоминей. Единсон Кавани бе на върха на атаката, като той трябваше да бъде подкрепян от Маркъс Рашфорд и Мейсън Грийнууд

Двубоят започна много динамично. Английският тим владееше малко повече топката, но извън този компонент сблъсъкът бе много равностоен. В седмата минута Мактоминей стреля от 20-ина метра, но топката премина встрани. В 20-ата Шоу центрира от малък ъгъл, но никой от неговите съотборници не успя да засече.

Виляреал изпълни три корнера, които създаваха напрежение пред вратата на Де Хеа. В 23-тата минута Бака центрира много технично с т.нар. "рабона", след което Пау Торес засече с глава, но не успя да натисне топката и тя премина над вратата.

В 29-ата минута Манчестър Юнайтед се провали при защитата при поредното статично положение. Парехо центрира добре от фал, който бе на повече от 35 метра от вратата на Де Хеа. Отбраната на "червените дяволи" пропусна Жерард Морено, който изскочи навреме между Линдельоф и Байи, без да бъде в положение на засада. Шведът се опита да му попречи, като дори го задържа за фланелката, но това не беше проблем за Морено, който от десетина метра откри резултата.

Юнайтед опита да наложи натиск, но това не водеше до опасности за Руи. Виляреал пък удобно започна да изчаква шансовете си на контраатака. В добавеното време на първата част Грийнууд проби добре отдясно и центрира към Кавани, но в последния момент Албиол успя да пресече с тяло, след което Руи улови.

В началото на второто полувреме Виляреал пропусна добра възможност да удвои аванса си. Поредното центриране от фал стигна до Педраса на далечната греда. Той върна от въздуха топката в средата на наказателното поле. Там Байи направи комичен опит да изчисти и топката стигна до Бака, но все пак имаше доста играчи в червено и колумбиецът не успя да нанесе удар.

След това положение обаче Манчестър Юнайтед натисна здраво и бързо стигна до изравнителен гол. В 55-ата минута отбраната на Виляреал не се справи добре с изчистването след корнер, изпълнен от Шоу. Топката стигна до Рашфорд, който стреля от границата на наказателното поле. Кълбото рикошира в купа от защитници и щастливо се озова на пътя на Кавани. Уругваецът не сгреши от седем метра за 1:1. Голът мина проверката на ВАР за евентуална засада, но такава нямаше.

В 65-ата минута играчите на Юнайтед искаха дузпа, след като след центриране на Фернандеш топката се отклони от ръката на Фойт. Ръката обаче бе в естествена позиция, така че дузпа нямаше.

В 72-рата "червените дяволи" бяха близо до втори гол. Шоу центрира към Кавани, който засече с глава от 7-8 метра, но Торес блокира също с глава.

Пет минути преди края Фойт влезе с бутоните в крака на Шоу, за което получи жълт картон, макар че можеше да бъде и изгонен. В крайна сметка Виляреал устоя на натиска на "червените дяволи" и мачът влезе в продължения.

Виляреал бе по-добрият отбор през първото продължение, но Алберто Морено и Алкасер стреляха доста неточно в двете най-добри атаки на "жълтата подводница". Давид Де Хеа пък боксира остро центриране на Перехо от фал.

В 115-ата минута играчите на Виляреал поискаха дузпа, след като удар на Морено срещна ръката на Фред, след като преди това рикошира в земята. След като мина проверката на ВАР, ситуацията остана без последствия. Положението обаче бе спорно.

Жерард Морено реализира с лекота първата дузпа за Виляреал. Хуан Мата, който се появи минути преди края на второто продължение, също бе точен. Раба отново изведе испанския тим напред. Алекс Телеш, който също се появи за дузпите, направи 2:2. Алкасер вкара третият 11-метров наказателен удар, макар че Де Хеа бе много близо до това да спаси. Руи също закачи топката при последвалото изпълнение на Бруно Фернандеш, но все пак португалецът направи 3:3. Алберто Морено отново даде аванс на Виляреал. Рашфорд нямаше проблем - 4:4. Парехо стреля силно за 5:4, а Единсон Кавани вкара петата дузпа за Манчестър Юнайтед. Гомес направи 6:5 при дузпите за Виляреал. Фред изравни за пореден път. Раул Албиол вкара елегантно за 7:6. Даниел Джеймс обаче не трепна. Коклен изпълни великолепен наказателен удар за 8:7. Люк Шоу с много късмет също вкара, въпреки че Руи докосна топката. Марио Гаспар направи 9:8. Туанзебе докара резултата до 9:9 при дузпите. Пау Торес реализира десетия 11-метров наказателен удар за Виляреал. Виктор Линдельоф изравни. Дойде време и за вратарите да изпълняват. Руи вкара 11-ата дузпа. Давид Де Хеа обаче не успя от бялата точка и така трофеят отиде в ръцете на Виляреал.

91 Финал в Лига Европа: Виляреал 11:10 Манчестър Юнайтед